Jó hír érkezett a házat építtetők számára, ugyanis Novák Katalin friss bejelentése szerint rájuk is érvényes lesz 2021-től az 5%-os áfa, illetve ha csok-ot is igénybe vesznek, akkor utólag ezt is visszaigényelhetik. Azért érdekes a hír, mert eddig úgy tűnt, kizárólag az újépítésű lakást vásárlókra vonatkozik a lehetőség, míg a saját házukat generálkivitelezővel építtetők lemaradnak a lehetőségről.
Azok a saját családi házat építtetők használhatják ki a 2021-től érvényes 5%-os áfakulcs pénzügyi előnyét, akik generálkivitelezőt bíznak meg az ingatlan megépítésével. Számukra ez komoly nyereséget jelent, hiszen egy 50 millió Ft+áfa árú ingatlan esetében a 27%-os forgalmi adó 13,5 millió forintot jelent, míg ha ugyanez 5%, akkor „csak” 2,5 millió forintot kell kifizetniük.
A családi házak esetében feltétel még, hogy az alapterület ne legyen 300 nm-nél nagyobb, de ez a legtöbb esetben valószínűleg teljesül. Fontos, hogy a kedvezményes áfa kizárólag a lakóingatlanra vonatkozik, így például az ingatlanhoz tartozó garázs, üzlet, műhely vagy tároló áfája továbbra is 27%. Ezeket tehát a szerződésben kell feltűntetni, hiszen az eltérő áfatartam máskülönben aligha kezelhető le.
Jelen állás szerint a 2022 végéig épülő házakra vonatkozik majd a kedvezmény, ami valószínűleg azt jelenti, hogy az eddig jogerős építési engedéllyel rendelkező ingatlanokra bizonyos türelmi idő vonatkozik majd.
További kedvezmény, hogy emennyiben a ház építtetése csok-kal (családi otthonteremtési kedvezmény) történik, akkor vásárló családok utólag az 5%-os áfát is visszaigényelhetik. Mivel ez csak utólag érvényesíthető, a vásárláshoz mindenképpen rendelkezni kell a szükséges anyagi forrással.
Felmerülhet kérdésként, hogy a kedvezményes lakásáfa vonatkozik-e a lakáshitellel és a kedvezményes csok-hitellel finanszírozott építkezésekre? Erre vonatkozó megkötésről nem tudni, de ez nem is volna életszerű, hiszen banki finanszírozás nélkül csak kevesen engedhetnének meg maguknak egy újépítésű ingatlant. (Ez egyébként a világ bármely részén így van.)