Orbán Viktor miniszterelnök úr tegnap bejelentette, hogy a nagyvállalatok extra profitjának egy részét be kell fizetniük két új alapba. (Ezt gyakorlatilag tekinthetjük egy új adónak is.) A bejelentés hatására a forint árfolyama jelentősen gyengült, május 25-én 19 óra környékén a bankközi árfolyam megközelítette a 395 Ft/EUR értéket.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen hír hatására gyengült a forint?
A bejelentés alapján 2022-ben és 2023-ban különadót kell fizetnie egyes nagyvállalatoknak. Az extra profitjuk jelentős részét be kell fizetnie a vállalatoknak két alapba: az új rezsivédelmi alapba és a honvédelmi alapba.
Az érintett ágazatok:
- bankok
- biztosítók
- nagy kereskedelmi láncok
- energiaipari cégek
- kereskedő cégek
- telekommunikációs vállalatok
- légitársaságok
Az „új adó” részletei a mai napon derülnek ki.
Miért gyengült a forint a hír hallatára?
A bejelentés hatására a forint szinte azonnal mélyrepülésbe kezdett. Ez teljesen érthető, hiszen számos hazánkban tevékenykedő nagyvállalat nyeresége, profitja csökkenni fog az elkövetkező két évben.
Ettől ezek a vállalkozások nem lesznek igazán vonzók a külföldi befektetők számára. Illetve egy ilyen típusú intézkedés alapvetően fokozhatja a külföldi befektetőkben a bizonytalanságot. Érthető, hogy a hazai fizetőeszköz gyengült, hiszen a forint kevésbé vonzóvá vált a külföldiek számára.
A gyenge forint nem tesz jót az inflációnak
A gyenge forint május végén igen rosszul érintheti azokat, akik külföldi nyaralást terveznek: a tegnapi gyengülés önmagában 3 százalékkal megdrágíthat egy külföldi nyaralást. (Természetesen akkor, ha ez a változás tartósnak bizonyul.)
A gyengülő fizetőeszköz jellemzően nem tesz jót az inflációnak sem. Ez különösen igaz olyan nyitott gazdaságok esetében, mint Magyarország. Ugyanis a külföldről behozott, importált árukért változatlan euró, dollár árfolyam mellett is több forintot kell fizetni.
Márpedig az emelkedő kiadások miatt a cégek egy idő után a hazai árakon fognak emelni. Az infláció elleni védekezés – a jegybank fokozatosan emeli az alapkamatot -, hatására pedig folyamatosan drágulhatnak az új lakáshitelek, személyi kölcsönök.
Mi várható, mi lesz a forint árfolyamával?
Ma reggelre valamelyest megnyugodott a helyzet, jelenleg, reggel fél nyolckor a bankközi árfolyam 392,4 Ft/EUR.
A piac várja a részleteket: milyen mértékű lesz az „új adó”, pontosan mely vállalatokat érinti, hogyan kell azt megfizetni. Ezen kérdésekre várhatóan a mai napon választ kaphatunk. Ezt követően már többet sejthetünk arról, hogy a forint árfolyamának tegnapi elmozdulása egy átmeneti reakció volt-e, vagy egy tartósabb változás.