Buborék van, vagy még mehetnek feljebb az ingatlanárak?
Az ingatlanpiac sorsa nagyon sokakat érdekel, így az is, hogy vajon meddig menetelhetnek még az árak felfelé. Ha belegondolunk, könnyen találunk olyan tényezőket, amelyek még tovább hajtják a piacot, ugyanakkor egyes vélemények szerint már most is buborék van. Az Alapblog egyik írásában éppen az ingatlanpiacot hajtó folyamatokat és a kilátásokat vesézgeti.
Mindannyian tapasztalhattunk, hogy az elmúlt években az alacsony kamatok és a kedvező gazdasági környezet hatására az ingatlanpiac is sokat tudott emelkedni. De nem csak nálunk alakult így a helyzet, hanem nemzetközi szinten is, aminek hatására a világ több nagyvárosában mutat buborékgyanús jeleket az ingatlanpiac.
A budapesti ingatlanpiacon az elmúlt két év alatt közel 60%-kal kerültek feljebb az árak. A hazai ingatlanalapokban lévő vagyon is megduplázódott, szinte mindenhol építkezésekbe futni, ugyanakkor alig találni munkaerőt a kivitelezéshez. Ugyanakkor túlzó árakóról még nem lehet beszélni az erőteljes emelkedés ellenére sem. Tulajdonképpen az ingatlanárak a válság előtti szinthez mért lemaradásukat hozzák be, ráadásul az utóbbi években nőttek a keresetek, ami bőven elég hátteret teremt a vásárlásoknak. Egyrészről az ingatlan vonzó befektetést is jelent, másrészt az alacsony hitelkamatok is felfelé hajtják az árakat (a hitelezés a válság előtti szintet meghaladta).
Amennyiben a jövőben is marad a kedvező hátszél, vagyis a reálbérek is tovább nőnek a jelzálog hitelezés fokozódása mellett, akkor még kitarthat az árak emelkedése. Nagy kérdés, hogy a hazai és nemzetközi kamatkörnyezet hogy alakul, hiszen ha maradnak az alacsony kamatok, akkor nincs kizárva az sem, hogy más nagyvárosokhoz hasonlóan a budapesti ingatlanpiac is túllő az egészséges árazáson. A részletekért érdemes elolvasni az Alapblog „Drága vagy nem a budapesti ingatlan?” című írását.
Keress lakáshiteleink között: otp vagy fundamenta lakáshitel? Kalkulálj és találd meg a legjobbat!