A folyószámlahitel az egyik legegyszerűbb, ráadásul szabad felhasználású hiteltípus, ugyanakkor csapdákat is rejthet magában. Konkrét hitelcélt ugyan nem szükséges megjelölni, ám az nagyon nem mindegy, hogy mire használjuk, pontosabban mennyi időre kötjük le a felhasznált hitelösszeget.
Mennyi ideig a miénk?
A folyószámla hitelkeretet egy évre bocsátják rendelkezésünkre a bankok. Ez alatt az idő alatt szabadon rendelkezünk a teljes keretösszeggel: lehívhatjuk, visszafizethetjük, majd újból lehívhatjuk. Ráadásul csak abban az esetben kell kamatot fizetnünk utána – például a Széchenyi Folyószámlahitelek esetében –, ha azt ténylegesen igénybe is vettük.
Ezzel a lehetőséggel azonban csak egy évig élhetünk, ezt követően a hitelkeretet az elmúlt év teljesítménye, eredménye alapján újítja/újíthatja meg a bank. Amennyiben jól alakulnak a dolgok, a megújítást magát az ügyfelek nem is érzékelik: a bank bekéri a szokásos dokumentumokat (beszámoló, főkönyv, korosított vevő-szállító analitika, esetenként bankspecifikus adatszolgáltatási lap), majd bírál és dönt, a korábban jóváhagyott hitelkeretet pedig változatlan formában használhatjuk a következő 1 éves periódusban.
A csillagok szerencsétlen állása esetén azonban előfordulhat az a helyzet, hogy a bank a megújítás során csökkenti a meglévő keretösszeget, ad abszurdum egyáltalán meg sem újítja azt meg. Mikor számíthatunk erre?
- Ha az árbevétel drasztikusan visszaesett;
- Ha a cég ellen végrehajtást, felszámolást indítottak;
- Más banknál lejárt hiteltartozásunk keletkezik idő közben;
- Ha a cég tulajdonosával, vagy ügyvezetőjével szemben bírósági eljárás indul stb.
Hirdetés
Hirdetés
Mire érdemes használni a folyószámlahitelt?
Fontos tehát, hogy csak olyan célokra használjuk fel a keret adta plusz forrást, ami lehetővé teszi, hogy a pénz a hitelkeret lejártáig vissza is kerül a számlánkra.
Milyen helyzetekben tudjuk a folyószámlahitelt rendeltetésszerűen használni? Fő szabályként átmeneti likviditás hiány kezelésére. Felsoroltunk pár példát, hogy mik lehetnek ezek:
- Visszaigényelhető áfa átmeneti finanszírozására;
- Vevőknek nyújtott hosszabb fizetési határidő biztosításához;
- Munkavállalók bérének és járulékának kifizetésére – későbbi árbevétel beérkezés esetén;
- Alapanyagok, továbbértékesített szolgáltatások finanszírozására.
Ha szeretnéd megtudni, céged mekkora folyószámlahitel felvételre alkalmas, a Bankmonitor vállalati hitel kalkulátorával itt most egyszerűen képbe kerülhetsz: