Hogyan lehet saját lakásom önálló jövedelem nélkül? Erre is van már megoldás!
Sok fiatal felnőtt tapasztalja, hogy önálló élet elkezdése nem egyszerű. Saját tulajdonú ingatlant szerezni pedig pláne nem az. Ezt az életszakaszt általában az alacsony fizetés, az útkeresés és a saját otthon megvalósításához fűződő kilátástalanság jellemzi. A szülők többsége sajnos nem teheti meg, hogy lakást ajándékozzon a gyermekének, de segíteni tud. Ezt mostantól egy speciálisan erre a célra fejlesztett banki termék is támogatja.
Joggal merül fel a kérdés, hogy miben különbözik ez a felállás a megszokott adós-adóstárs viszonytól? Nézzük végig a főbb tudnivalókat!
Hirdetés
Hirdetés
Kit vizsgál a bank a hitel igénylésekor?
Ahogy minden hitelfelvételnél, itt is az első lépés a hitelképesség megállapítása. A szülői finanszírozás esetén a különbség az, hogy csak a szülőt vizsgálják. A gyermek jövedelmi adatait nem, csak a KHR-ben, azaz Központi Hitelinformációs Rendszerben szereplő adatokat veszik figyelembe. Adós-adóstárs kapcsolat esetén mind a két szereplőt teljes körűen megvizsgálja a bank.
Ki lesz a lakás tulajdonosa?
E finanszírozás megengedi, hogy csak a fiatal felnőtt, azaz jelen értelmezésben a gyermek szerezzen tulajdonjogot, annak ellenére, hogy nem ő járul hozzá a jövedelemével a hitelhez. Természetesen ez nem zárja ki, hogy a szülői is tulajdonos legyen az ingatlanban, de ebben az esetben ez a cél szerinti leggyakrabban választott megoldás. Ennek következtében az adásvételi szerződés aláíráskor, sem feltétlen szükséges a szülő jelenléte. Elegendő a gyermeknek aláírni azt, mint egyedüli tulajdonos. Viszont a hiteligénylést és a hitelszerződést a szülőnek is alá kell írnia.
Miért érdemes most belevágni?
A hitelkamatok már magasak, de az ingatlanárak még mindig emelkednek. Így érdemes most magasabb kamattal is belevágni, mint később egy drágább ingatlant megvásárolni. Ha a kamatok a jövőben csökkennek, egy hitelkiváltással enyhíteni lehet majd a hitelköltségeket is. Nem éri meg tehát megvárni, amíg a gyermek jövedelme eléri azt a szintet, hogy terhelhető legyen hitellel, mert a magasabb vételárak miatt egy ilyen döntés milliós hátrányt eredményezne. Így érdemes a szülői jövedelmet bevonni az ügyletbe.
Hogy veheti át a gyermek a hitelt?
A szülő akkor léphet ki a hitelből, amikor a gyermek jövedelme önállóan elbírja a hitelt a JTM ( Jövedelem Terhelési Mutató) szabályai szerint is. Tehát a bank újból megvizsgálja a hitelképességet, de már a szülő jövedelme nélkül. Ha ez sikeres, akkor egy szerződésmódosítás után a gyermek, mint egyedüli adós – és egyben ingatlan tulajdonos – önállóan haladhat a felnőtt élet útján.
Amennyiben további kérdéseid lennének a témában keresd bizalommal a Bankmonitor szakértőjét és egyben a cikk szerzőjét Gábos Nikit.