Márciusban és áprilisban egyaránt rekordot döntött a folyósított lakáshitelek értéke Magyarországon, ami jól mutatja a felfokozott keresletet. Igen ám, de vajon mindenki megtalálja a számára elérhető legolcsóbb hitelt, vagy még mindig feleslegesen fizetnek sokan többet a kelleténél? Megmutatjuk, hogy elég lehet 10 percet rászánnod az életedből a keresésre, a végeredmény pedig akár több millió forint kézzelfogható pénzügyi előnyt jelenthet számodra. Ez aztán a brutális órabér, ugye?
A bankok éppen úgy működnek, mint az élet más területén működő vállalkozások, vagyis szolgáltatásokat és termékeket értékesítenek ügyfeleik részére. A bankok egyik fontos terméke a lakáshitel, amikor a felvett kölcsön mögött ingatlanfedezet áll, az adós pedig a banktól kapott pénzt lakásvásárlásra, építésre, felújításra költheti, de ha szabad felhasználású a kölcsön, akkor még csak meg sem kötik a kezét.
Hirdetés
Hirdetés
Vannak olcsóbb és drágább hitelek
Ahogy a vállalkozások is különböző árakon kínálják a portékájukat, úgy a bankok között is jelentős árkülönbség lehet. A hitelek költségei azonban könnyen összevethetők, mert az úgynevezett teljes hiteldíj-mutató (THM) százalékos értéke világosan megmutatja, hogy melyik a kedvezőbb. A THM annyiban több a kamatnál, hogy előbbi a hitelhez kapcsolódó közvetlen költségeket is magában foglalja, így például a folyósítási díjat, az értékbecslés díját, vagy éppen a közjegyző költségét.
Nem mindenki kapja ugyanazt az árat
Megnehezíti ugyanakkor a hitelfelvétel előtt állók dolgát, hogy a bankok nem mindenkinek, nem minden esetben ugyanazt az árat kínálják. Olyan ez, mintha bemennél televíziót venni egy elektronikai áruházba, ahol neked olcsóbban adnák ugyanazt a tévét, mint az utánad követezőnek. (Ez mondjuk még a jobbik eset.) Ez a hiteleknél azért lehetséges, mert a bankok kedvezményt adhatnak például a magasabb jövedelműeknek, a nagyobb hitelösszeget igénylőknek (hiszen csaknem ugyanakkora adminisztrációval több hitelt tudnak kihelyezni, ami nagyobb bevételt jelent), de az is jó pont lehet, ha a felvenni kívánt kölcsön mögött értékesebb ingatlanfedezet áll. Ez utóbbi azért jó, mert így a bank nagyobb eséllyel jut hozzá a pénzéhez akkor, ha az adós valamiért végül nem tudna fizetni.
Ez azonban még mindig nem minden, ugyanis az adós vállalásai is pénzügyi előnyt jelenthetnek: egy a bankon keresztül megkötött lakás- vagy hitelfedezeti biztosítás, a jövedelem bankhoz érkeztetése is mind-mind kamatkedvezményt érhetnek.
Ha az egyik bank elutasít, egy másiknál még sikerrel járhatsz
Ráadásul nem is kizárólag a hitelek „árában” van különbség az egyes bankok között, hanem akár az is előfordulhat, hogy az egyik bank kisebb összeget hajlandó hitelezni ugyanannak az igénylőnek, mint egy másik. Sőt, a Bankmonitor szakértői gyakran találkoznak azzal, hogy az egyik bank elutasít egy hiteligénylőt, miközben egy másik gond nélkül meghitelezi.
Az sem segít az eligazodásban, hogy a lakáshitelek sem egyformák, elég csak a kamatperiódusra gondolni, ami meghatározza, hogy a bank milyen időközönként módosíthat egyoldalúan a kölcsön kamatán, ez pedig bizony a havi törlesztő nagyságát is befolyásolja. Ezért nagyon fontos, hogy az azonos kamatperiódusú lakáshiteleket hasonlítsuk össze egymással, mert máskülönben hibás következtetéseket vonhatunk le.
Nem bonyolult megtalálni a legkedvezőbb lakáshitelt
Az előbbiek után talán furcsának tűnhet a kijelentés, de egyáltalán nem igényel komoly erőfeszítést a számunkra legkedvezőbb lakáshitel megtalálása: ha már tudjuk, hogy pontosan mit szeretnénk, akkor 10 percnél aligha vesz többet igénybe a dolog. Ez úgy lehetséges, hogy a Bankmonitor lakáshitel kalkulátor mögötti adatbázist a bankok friss hirdetményei alapján egy szakértői csapat napi szinten frissíti, így az általad megadott paraméterek alapján a program pillanatok alatt megmutatja, hogy melyik banknál mekkora havi törlesztőre, teljes visszafizetésre és egyszeri költségekre számíthatsz. Mivel a kalkulátorban megadhatod az igazolt jövedelmed típusát és összegét, az ingatlanod becsült forgalmi értékét, a gyermekeid számát, a kiszemelt ingatlan helyét, az esetleges hiteleid törlesztőjének és a hitelkeretednek a nagyságát, valamint azt, hogy milyen kamatperiódusú hitelekre vagy kíváncsi, az eredmény nagyon közel fog állni ahhoz, amire a bankoktól valóban számíthatsz.
Fontos, hogy a hitelkalkulátor nem egy, hanem 12 magyar bank ajánlatait versenyezteti meg egymással, majd ezt követően állítja azokat sorba számodra! A kalkulátor használata ráadásul ingyenes, de még csak regisztrációhoz sincs kötve a használata.
A kalkulátor után is kellhet a szakértői segítség
A hitelkalkulátor bár számszerűsítve összehasonlítja és rangsorolja a lakáshiteleket, ezzel még nem ér véget a munka, ugyanis az élet számos olyan bonyolult helyzetet produkálhat, ami befolyásolja a hiteligénylés sikerét. Hiszen például a katás vállalkozói, a külföldi vagy a készpénzes jövedelmet nagyon különbözőképpen fogadják el a bankok, de eltérő a bérleti díjból származó bevétel, az osztalékjövedelem, vagy éppen a GYED kezelése is. A minimálisan elvárt életkor sem azonos, mint ahogy a hitelképességhez szükséges legkisebb jövedelem nagysága is bankonként változik. Ilyenkor segíthetnek a Bankmonitor hitelszakértői, akik ismerik a banki gyakorlatokat és remek kapcsolatot ápolnak a banki szakemberekkel, így az ügyfél helyzetének ismeretében már tudnak abban segíteni, hogy hol számíthat sikerre.
Hogyan lehet ingyenes a szakértői segítség?
A Bankmonitor, mint hitelközvetítő vállalkozás azzal foglalkozik, hogy a hozzá forduló ügyfelek számára megkeresi a 12 partneri bank ajánlatai közül a reálisan elérhető legkedvezőbbet. Az ügyfél ráadásul a szolgáltatásért nem fizet, ugyanis a bankok a sikeres hitelügylet után jutalékot fizetnek, emiatt a Bankmonitor maga is erősen érdekelt a hiteligénylés sikerében.