Mindannyian tudjuk, hogy a fejlődéshez szükséges a hitel. Igaz ez vállalkozásokra és magánszemélyekre egyaránt. Mégse várhatunk évtizedeket arra, hogy összegyűljön a pénzünk egy lakásra: marad a hitel! Az utóbbi évek keserű tapasztalatai alapján azt is tudjuk, hogy a hitelekkel meg is égethetjük magunkat. Ez nem azt jelenti, hogy albérletben kell leélnünk az életünket. Viszont hitelügyletbe csak megfontoltan bocsátkozzunk!
Ha valaki úgy dönt, hogy lakást vesz és ehhez hitelre is szüksége van, nem árt tisztában lennie azzal a ténnyel, hogy hosszú időre fogja elkötelezni magát.
Az optimális döntés
Mielőtt nagyon lelkesen járnánk az ingatlanokat, üljünk le és vegyük számba mennyi pénzünk van, illetve milyen kiadásokkal kell számolnunk. Sok időt és energiát tudunk ezzel megspórolni. Ide az ügyvédi költségtől kezdve, az illetéken át, a költöztetők díját is írjuk fel! A jó öreg papír és ceruza sokat segít, de a mai kor gyermekei nyugodtan használhatnak Excel táblát is. Kevéssé optimális, ha a többletköltségek (pl. az illeték) egy részét már csak a hitelkeretünk kimerítésével tudjuk fedezni.
A bankválasztáson is sok múlik. Ám ez ne a klasszikus jó zsaru-rossz zsaru… jó bank-rossz bank analógia alapján történjen. Mert ilyen nincs! Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az egyik bank jó, a másik nem.
Ha már most szeretnéd megtudni Neked melyik hitel lenne az optimális, töltsd ki adatlapunkat és segítünk választani! Cikkünk lentebb folytatódik.
Hirdetés
Hirdetés
Hadd osszam meg saját történetemet!
2002-ben vásároltunk ingatlant. A férjem minimálbérrel volt bejelentve én pedig GYES-en voltam. Túl sok bank közül nem válogathattunk. Konkrétan egyetlen bank volt, aki szóba állt velünk. Aztán eltelt pár év, mindkettőnk jövedelme nagyban változott, szerencsére pozitív irányba. Megnéztük a hitelkínálatot és már legalább 5 ajánlat között válogathattunk. Meghoztuk a döntést és léptünk: kiváltottuk a hitelt egy másik banknál. Megjegyzem, ez sok álmatlan éjszakába került. Nagyon alaposan számba vettünk minden lehetséges megoldást és váltottunk. Ezt a lépést a mai napig felvállaljuk és nem bántuk meg.
Sokan szidták, szidják a bankokat, van aki fel is robbantaná azokat. Egy biztos, nincs olyan, hogy jó vagy rossz bank. Mindenkinek az a legjobb bank, amelyik az ő élethelyzetére megoldást nyújt.
Nem szeretnénk a bankok pártját fogni, hiszen nem tisztünk. Egyszerűen csak a teljes képhez hozzátartozik, hogy pozitív történeteket is közöljünk. Bankok nélkül mi is még mindig egy bérelt kis lakásban laknánk a gyermekünkkel egy szobában.
Nézz mélyen a zsebedbe!
Hogy eldönthesd, mekkora összegű hitel felvétele jelent még ésszerű, de egyben elfogadható megoldást számodra, zsebbe kell nézni. Pénzügyi helyzetedet egyszerűbben és könnyebben kézben tarthatod, ha saját költségvetést vezetsz havi bevételeidről, és kiadásaidról. Ennek segítségével jobban fel tudod mérni, hogy havi bevételeidből mennyit tudsz hiteltörlesztésre fordítani.
Mikor jó egy hitel?
„Alacsony a törlesztője!”, nyilván sokan ezt vágják rá rögtön. Persze, ez is számít. Sőt! Természetesen nézzük a törlesztőt, a THM-et, figyeljünk az induló költségekre, akciós feltételekre egyaránt. Mert hiába alacsonyabb egy hitel törlesztőrészlete, ha a futamideje sokkal hosszabb. Így elképzelhető, hogy sokkal többet kell visszafizetnünk a futamidő végéig, ha ezt a konstrukciót választjuk. Akkor tudjuk a számunkra legmegfelelőbb hitelt kiválasztani, ha minden információt az ügyintéző, hitelközvetítő rendelkezésére bocsátjuk. Soha nem az a gond, ha pl. készpénzben kapjuk a jövedelmünket, vagy éppen még próba időn vagyunk. Az sokkal nagyobb probléma, ha nem mondunk el mindent.
Egy hitelt akkor minősíthetünk jónak, ha a törlesztő részletet úgy tudjuk fizetni, hogy a hónap végére nem csak zsíros kenyér kerül az asztalra. Mert valljuk be, akkor csak keserűséggel tudunk az új lakásunkra gondolni.
Honnan induljunk?
Természetesen most is a kályhától! Legyen mindig az első kérdésünk, hogy kell-e az a lakás annyira, hogy hitelt vegyünk fel? Számtalan olyan élethelyzet van, amikor a meglévő pénzünk nem elegendő egy régóta áhított termék megvásárlásához. Természetesen a különböző célok és/vagy igények kielégítésére különböző hiteltermékeket ajánlanak a bankok. Vehetünk fel vásárlásra, felújításra, korszerűsítésre, stb. A hitelfelvételkor tudnod kell, hogy a sokféle hitel közül mikor, melyikre lehet szükséged.
Ha szeretnéd, hogy segítsünk a hitelfelvételben, add meg adataidat, és visszahívunk. Keress a különböző hitelcélok között kalkulátorunk segítségével!
Ráadás tanácsunk
Legyünk nagyon óvatosak! Egy ember életében nem túl sűrűn bonyolódik akkora tranzakcióba, mint a lakásvásárlás és az ehhez kapcsolódó hitelfelvétel. Ezért bankválasztásunkat alaposan gondoljuk meg és ne szégyelljünk szakértő segítséget kérni.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.