Három új gazdaságvédelmi intézkedést jelentett be a kormány: kamatstopot vezetnek be a változó kamatozású vállalkozói hitelekre, meghosszabbítják a Széchenyi Kártya Programot és gyármentő program indul. Előbbi kettő részleteit a szombat déli kormányinfón ismertették.
Hirdetés
Hirdetés
Automatikusan életbe lép a kamatstop november közepén
A kormány a helyzetre reagálva ezen hiteleknél az ügyleti kamat megállapításakor figyelembe vett referencia értéket a június 28-i szinten rögzíti. (Ez az érték az adott napon a 3 hónapos Bubor esetében 7,77 százalék volt.) A hitel ügyleti kamata tehát június 28-i referenciaérték plusz a kamatfelár alapján határozzák majd meg a kamatstop életbe lépését követően. A részletszabályokon még dolgoznak, de a kamatstop november 15-én automatikusan életbe lép majd az érintetteknél (nem kell majd külön kérni) és 2023. júliusáig marad érvényben.
Az intézkedés a hitellel rendelkező hazai kisvállalkozások 40-45 százalékát érintheti a miniszter által elmondottak szerint: mintegy 60 ezer cég 100 ezer hitelszerződését. Ezek összértéke 2000 milliárd forint körüli összeget jelent.
Júliusig meghosszabbították a Széchenyi Kártya Programot
Lesz folytatása a Széchenyi Kártya Programnak is – közölte a miniszter. A kamat a jelenlegi 3,5 százalékról 5 százalékra emelkedik majd januártól, a jelenlegi kamatkörnyezetben ugyanakkor ez még mindig nagyon kedvező. A választható termékek köre is mérsékelten szűkül: a beruházási, a forgóeszköz-, a turizmus-, a mikrohitel-, az agrárhitel- és a folyószámlahitel marad meg. A későbbiekben részletezésre kerülő feltételek a mostani bejelentés szerint június végéig lesznek majd érvényben.
A kamattámogatást itt is a kormány vállalja majd át, a bankokat pedig ösztönözni fogják arra, hogy folytassák a programot. Ennek módjára vonatkozóan a miniszter egyelőre annyit közölt, hogy tárgyalnak a Magyar Bankszövetséggel arról, hogy a bankadó mértékét valamilyen formában a pénzintézetek hitelezési aktivitásához kötik majd.