Az otthonteremtési támogatások legújabb elemeként a Kormány maximálná a hitellel történő lakásvásárlás közjegyzői költségét, mondván, hogy „ne lehessen akármekkora összeget elkérni” az ügyfelektől. A közjegyzői díjakat azonban most is jogszabály határozza meg. A Bankmonitor szakértői megnézték, milyen közjegyzői költségekre számíthat jelenleg egy lakáshiteles, illetve ha lesz módosítás, az miképpen történhet.
A közjegyzői díj jelentős kiadást jelent egy hitellel történő lakásvásárlás során, 10 millió forintos hitelösszegnél például csak ez a tétel 110 ezer Ft felett van a Bankmonitor lakáshitel kalkulátor számításai szerint akkor, ha semmilyen kedvezményre nem jogosult valaki. A közjegyző költsége két fontos részből, a munkadíjból és a költségtérítésből áll, az előbbi összege a felvett lakáshitel összege alapján kerül megállapításra. A munkadíjat illetően már most is vannak kedvezmények, a „normál” munkadíj 30%-át kell például csak kifizetni az alábbi feltételek együttes teljesülésekor:
- Egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat közokiratba foglalása történik. Erre akkor kerül sor, ha a szerződő felek közül csak az egyik fél jelenik meg a közjegyző előtt, és a magánokirati formában már létrejött szerződésben írt kötelezettségvállalását megerősíti. Ilyennek minősül például, amikor egy magánszemély és egy bank megkötötte egymással a kölcsönszerződést, és az adós közjegyző előtt vállal kötelezettséget a kölcsönkapott pénzösszeg visszafizetésére.
- A hitelszerződés írásbeli tervezetének magyar nyelvű szövegét elektronikusan, szerkeszthető formában, előzetesen a közjegyző rendelkezésére bocsátják.
- A közjegyző a tervezetet tartalmi változtatás vagy kiegészítés nélkül használja fel a tervezetet.
- A közjegyzői okirat magyar nyelven készül.
A csok-hitelek esetében is jogszabály határozza meg a közjegyző által felszámolható díj (munkadíj+költségátalány) összegét. Ez egy 10 millió Ft-os csok-hitelnél például maximum 22 ezer Ft, míg egy 15 millió Ft-os csok-hitelnél legfeljebb 28 ezer Ft lehet akkor, ha a közjegyző irodájában kerül sor az aláírásra. Helyszíni eljárás esetén ugyanezért 28 ezer illetve 35 ezer Ft-ot számítanak fel. A közjegyző irodájában lefolytatott eljárás esetében a közjegyző ezenfelül összesen 15 ezer Ft-ot, helyszíni eljárás esetén pedig 20 ezer Ft-ot számít fel az okirat készítésével egyidejűleg az okiratról készített, az ingatlan-nyilvántartási eljáráshoz szükséges két darab, és felenként további egy darab kiadmány elkészítésének és hitelesítésének munkadíjaként, valamint költségtérítés fejében.
Az előbbiekből látható, hogy egy esetleges kormányzati költségcsökkentés feltétele az, hogy a közjegyzői díjakat jogszabályban módosítsák, illetve az lehet még megoldás, hogy a bankokat kötelezik arra, hogy a hitelszerződés írásbeli tervezetét elektronikusan, szerkeszthető formában, előzetesen a közjegyző rendelkezésére bocsássák, hiszen így a közjegyzői költségen belül jelentős tételt jelentő munkadíj automatikusan az eredeti ár 30%-ára csökkenhet. Ez egy átlagos lakáshitel esetében néhány tízezer forintos megtakarítást jelenthet.
Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy a lakáshitelekhez kapcsolódó egyszeri költségek egy részét vagy egészét a bankok sokszor elengedik, így aki kis kezdeti invesztícióval venne fel kölcsönt, az jó, ha erre is figyel, amikor bankot választ.
Ha megkeresnéd a legkedvezőbb lakáshitelt, akkor ebben segítségedre lehet a 12 hazai bank ajánlatait megversenyeztető Bankmonitor lakáshitel kalkulátor, ami megmutatja számodra az egyes hitelek egyszeri költségeit, például a közjegyzői díjat is.