Megjelent a Magyar Közlönyben az Otthonfelújítási támogatásról szóló kormányrendelet, ami sok eddig ismeretlen részletet tisztázott. Kérdés azonban maradt még azért bőven.
Mennyi lehet maximum az Otthonfelújítási támogatási összege?
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 000 000 forint.
A következő építési tevékenységekre igényelhető az Otthonfelújítási támogatás
- Víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje.
- Fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel.
- Fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.
- Az épület szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat.
- A külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje.
- Párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása.
- Tető cseréje, felújítása, szigetelése.
- Égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése.
- Klímaberendezés beépítése, cseréje.
- Napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- Belső tér felújítása, ideértve a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását, a galériaépítést, a belső lépcső kialakítását és cseréjét, a szaniterek beépítését vagy cseréjét, a villanykapcsolók és dugaljak kialakítását és cseréjét, a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását.
- A lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása.
- Kerítés építése.
- Gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása.
- Terasz, loggia, erkély, előtető építése.
- Térburkolat készítése, cseréje.
- Télikert kialakítása.
Hirdetés
Hirdetés
Mekkora támogatás vehető igénybe az anyag- és a munkadíjra?
A jogszabály szerint az igénybe vett Otthonfelújítási támogatásban fele-fele arányt kell képviselnie a munkadíjnak és az anyagköltségnek. Vagyis, a támogatás akkor használható ki teljes mértékben, ha az összes költség legalább 6 millió Ft, valamint sem a munkadíj, sem az anyagköltség nem alacsonyabb 1,5 millió Ft-nál. Ha például a munkadíj 1,5 millió Ft, míg az anyagköltség 4,5 millió Ft, akkor a munkadíj teljes összegét visszakaphatjuk, míg az anyagköltségből 3 millió Ft-ot magunknak kell megfinanszírozni.
Milyen számlákat fogadnak el?
A vállalkozói szerződésben szereplő vállalkozó (vagy vállalkozók) által az igénylő – együttes igénylés esetén az igénylők egyike – nevére kiállított számla fogadható el.
Meddig kell benyújtani a kérelmet?
Legkésőbb a számla kifizetését követő 60 napon belül szükséges megigényelni a felújítási támogatást. Több számla esetén az utolsó számla kifizetésének dátumától kell számítani a határidőt. Azonban 2022. december 31-e a végső igénylési határidő a számlák kifizetésének dátumától függetlenül. Éppen ezért érdemes lehet gyűjteni a számlákat, majd akkor benyújtani a támogatási igényt, amikor elértük a maximálisan igénybe vehető összeget.
Mi a helyzet az elvált szülőkkel?
Az a szülő élhet a támogatás lehetőségével, aki a gyermekkel vagy gyermekekkel közös háztartásban él. Ő összesen 3 millió Ft támogatási összegre lehet jogosult. Amennyiben viszont több gyermek van, és mindkét szülő nevel közülük legalább egyet-egyet, akkor ők egyenként a támogatási összeg 50%-át, vagyis 1,5 millió forintot igényelhetnek.
Ha a nyaralómban élek, az is felújítható a támogatással?
Nem, kizárólag az ingatlan-nyilvántartásban lakásként vagy lakóházként szereplő ingatlanok felújítására használható fel a támogatás. Továbbá tanya, birtokközpont jelleggel nyilvántartott ingatlanokon fekvő lakáscélú épületek felújítására is felhasználható a támogatás.
Mióta kell az adott ingatlanban élnem, amire a támogatást igényelném?
Az igénylőnek és a gyermeknek legalább 1 éve az adott ingatlanban kell élnie. Kivételt jelent, ha az ingatlant 1 éven belül vásárolták. Természetesen az éven belül született gyermeknek sem szükséges teljesíteni – nem is lehet – ezt a feltételt.
Ki lehet a tulajdonosa az ingatlannak?
Az igénylőknek és gyermekeiknek együttesen legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük a támogatással érintett lakásban.
Közeli hozzátartozóval nem lehet dolgoztatni
A felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat végző vállalkozó által kiállított számla csak akkor fogadható el, ha a vállalkozó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa, vagy gazdálkodó szervezet esetében az igénylő vagy az igénylő közeli hozzátartozója vagy élettársa annak nem tagja, munkavállalója vagy vezető tisztségviselője. Együttes igénylés esetén e bekezdés rendelkezéseit mindkét igénylőnek teljesíteni kell.
Nincs dupla elszámolás!
Nem fogadható el az olyan számla, amelyet az igénylő a felújítással érintett lakás vonatkozásában már korábban a csok kapcsán elszámolt. Ez elsősorban a vásárlásra és felújításra/korszerűsítésre igényelhető Falusi csok miatt került bele a rendeletbe.
Ki minősül gyermeknek?
Nem csak a vér szerinti és az örökbefogadott gyermek számít az Otthonfelújítási támogatás szempontjából.
A támogatás szempontjából gyermeknek minősül:
- A várandósság 12. hetét betöltött magzat.
- 25. életévét még be nem töltött vér szerinti, vagy örökbefogadott gyermek.
- 25. életévét betöltött vér szerinti, vagy örökbefogadott gyermek, amennyiben megváltozott munkaképességű.
- Kiskorú rokon, ha a szülei meghaltak és az igénylő lett a kirendelt gyám.
Vagyis bizonyos esetben a gyámság alatt lévő gyermekek után is jár a felújítási támogatás.
Elfogadható az igénylést megelőző 3 hónapban az álláskeresési hozzájárulás Tb-jogviszonyként?
A támogatás feltétele, hogy az igénylőnek – több igénylő esetén elég az egyik félnek teljesíteni – legalább 1 éves Tb-jogviszonnyal kell rendelkeznie.
Ezek számítanak bele az 1 éves Tb jogviszonyba:
- A Tbj törvény 6. §-a alapján biztosított az igénylő – az igénylést megelőző 180 napban a közfoglalkoztatotti időszak nem számít.
- Külföldi Tb-jogviszonya van az igénylőnek.
- Felsőoktatási intézmény nappali tagozatos tanulója az igénylő.
- Az az időszak, amíg az igénylő úgynevezett diplomás GYED-en volt.
- A nyugdíj mellett munkaviszonyban töltött időszak.
Fontos azonban, hogy igényléskor a Tbj törvény 6. §-a szerint kell biztosítottnak lennie az igénylőnek! Itt sem elfogadható a közfoglalkoztatotti jogviszony, ám a nyugdíj melletti munkaviszony elfogadható.
Novák Katalin korábbi bejelentése alapján az igénylést megelőző 3 hónapban az álláskeresői támogatás időszakát is figyelembe veszik a Tb-jogviszony kiszámításánál. Erre vonatkozó kitételt a jogszabályban nem találni, ugyanakkor a Tbj. törvény 6. §-a tartalmazza az álláskeresési támogatás időszakát is. Ez alapján pedig valóban beleszámít az álláskeresési támogatás – más néven munkanélküli segély – időszaka is az 1 éves Tb-jogviszonyba.
Mikor kapom meg a támogatást?
A kapott támogatást utólag, a munkálatok befejezését követően kapja vissza az igénylő, ehhez be kell nyújtani a kormányhivatalba a számlákat. A bírálati idő maximum 30 nap, az összeget pedig ezt követően 5 napon belül elutalja a Magyar Államkincstár.
Ha nincs elegendő saját megtakarításod, de szeretnéd kihasználni a támogatást, akkor még hitelből fedezheted a költségeket. (Jó megoldás lehet a személi kölcsön, vagy a felújítási célú lakáshitel is.)