Közzétette a KSH a 2021 januári átlagbért, amely 273 300 forint volt kedvezmények nélkül. Az átlagkeresettel elérhető hitelösszeg már sok mindent elárulhat a magyar lakosság hitelfelvételi képességéről, lehetőségeiről. Az átlagos jövedelemmel 7,9 millió forint személyi kölcsönt, vagy épp 23,2 millió forint lakáshitelt is fel lehetne venni, a helyzet azonban nem ilyen egyszerű.
A KSH adatai szerint 2021. januárjában a magyar átlagbér nettó 273 300 forint volt. (Ennyi volt az átlagos fizetése a teljes munkaidőben foglalkoztatott embereknek hazánkban.) Érdekes kérdés lehet, hogy ekkora jövedelemmel mekkora hitelösszeget lehetne igényelni, ez sokat elárul arról, hogy egy átlagos érdeklődő meddig is nyújtózkodhat, ha lakást vásárolna, vagy egyéb céljának megvalósításához lenne szüksége kölcsönre.
Mennyi hitelre lenne elég az átlagbér?
A 273 300 forint összegű jövedelemnek jogszabály szerint legfeljebb a felét lehetne törlesztésre fordítani mind személyi kölcsön, mind a jelenleg legnépszerűbb 10 éves kamatperiódusú lakáshitel esetében. Ettől a banki gyakorlat azonban szigorúbb, éppen ezért érdemes lehet egy óvatosabb 40%-os megközelítéssel is kikalkulálni a felvehető hitelösszeget. Előbbi esetben 136 650 forint, utóbbinál pedig 109 320 forint lehet legfeljebb a havi fizetnivaló.
A lakáshitel és a személyi kölcsön több szempontból is eltérő konstrukció. A lakáshitelek kamata jellemzően jóval kedvezőbb: a 3 legkedvezőbb 10 éves kamatperiódusú ajánlat átlagos kamata 3,67%. A futamidő is jóval hosszabb lehet, mint egy személyi kölcsön esetében. Emiatt az elérhető hitelösszeg is igen magas lehet.
Az átlagbérrel 20 éves futamidőre 18,55-23,2 millió forint lakáshitelt lehetne felvenni. Érdemes a kisebb összeget alapul venni, az indul ki a szigorúbb banki gyakorlatból.
A legolcsóbb személyi kölcsönök átlagos kamata 7,42%. Ilyen kondíciók mellett 6 éves futamidőre 6,3-7,9 millió forint személyi hitelt lehetne felvenni. A fedezetlen hiteleknél talán még fontosabb, hogy a szigorúbb szabályokból induljon ki egy érdeklődő, a pénzintézetek ugyanis jellemzően szigorúbb feltételeket szabnak, mint egy jelzáloghitel esetében.
Hirdetés
Hirdetés
Valamelyest csökkent az átlagbér 2020. decemberéhez képest
2020. decemberében a kedvezmények nélküli átlagbér 298 900 forint volt, vagyis a keresetek átlagosan 25 ezer forintot csökkentek idén januárra. Ez természetesen az elérhető hitelösszegekben is megjelenik: személyi kölcsönből 600-700 ezer forinttal, míg lakáshitelből 1,8-2 millió forinttal lehetett többet felvenni tavaly év végén.
Aggodalomra azonban semmi ok, legalábbis a KSH hosszú távú statisztikáiból erre lehet következtetni. Az elmúlt években mindig csökkent a januári átlagbér a decemberihez képest.
Éppen emiatt érdemes lehet inkább a tavalyi év azonos időszakával össszevetni a jaunári adatokat. Ilyen összevetésben a 2021 januári átlagbér 9,5 százalékkal magasabb,mint a 2020. év eleji átlagos bér. Vagyis hosszab időtávot vizsgálva az emelkedés továbbra is töretlen.
Természetesen mindenkinek a saját tényleges jövedelme, élethelyzete alapján kell megnéznie a lehetőségeit. Ebben segítséget nyyújthat a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora, amely 12 bank ajámlatait összehasonlítva mutatja meg mindenkinek a legkedvezőbb kölcsönöket.