A 2019. decemberi infláció 4% volt, a hitelkamatok viszont érdemben nem változtak. Így lakáshitelt – már több kamatperiódus esetén is – akár alacsonyabb kamattal igényelhetünk, mint a decemberi infláció volt. Emiatt egy 10 millió forint összegű, 10 éves kamatperiódusú hitel első éves kamatköltsége akár 63 ezer forinttal kevesebb lehet az átlagos drágulás mértékénél.
A 2019. decemberi infláció kicsivel meghaladva a várakozásokat, 4%-ra emelkedett. A növekedés egyik oka, hogy 2018 év végén – ezen időszakhoz viszonyítva számították ki a mostani értéket – csökkentek az üzemanyagárak. A hitelkamatok azonban nem módosultak, emiatt több lakáshitelnek már negatív a reálkamata.
Mennyire olcsón juthatunk lakáshitelhez?
Ehhez először meg kell értenünk az infláció jelentését. Az éves infláció azt mutatja meg, hogy egy átlagos árukosárért mennyivel kell többet fizetnünk, mint egy évvel korábban. A 2019. decemberi 4%-os drágulás azt jelenti, hogy egy 2018. decemberében 10 millió forintot érő árukosárért tavaly év végén 400 ezer forinttal többet kellet kifizetnünk.
A legkedvezőbb lakáshitelek kamata a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátora alapján – 10 millió forint hitelösszeg, 20 éves futamidő és 400 ezer forint nettó jövedelem beállítása esetén – az inflációnál kisebb mértékű. Vagyis a reál hitelkamatok – inflációval csökkentett kamatláb – negatívak.
Szinte valamennyi kamatperiódus esetében alacsonyabb a hitelkamat, mint az infláció. A jelenleg legnépszerűbb 10 éves kamatperiódus – ez azt jelenti, hogy a bank egyoldalúan a hitel kamatát 10 évig nem módosíthatja – kamata közel 0,6%-kal alacsonyabb a 2019. decemberi inflációnál. Vagyis alacsony kamatkockázatú hitelt is elérhetünk már igen kedvező áron.
Hirdetés
Hirdetés
Mit is jelent az, hogy a kamat kisebb az inflációnál?
A legnépszerűbb 10 éves kamatperiódusú kölcsönre – 10 millió forint hitelösszeg és 20 éves futamidőnél – az első évben 334 ezer forint kamatot kell kifizetnünk.
Ez 63 ezer forinttal kevesebb, mint amennyivel egy 10 millió forint értékű árukosár drágult egy év alatt.
Ettől függetlenül hitelt csak átgondoltan szabad igényelni. Ha az infláció oldaláról közelítjük meg a problémát mindenképpen érdemes az adott cél – például lakásvásárlás – konkrét áremelkedését is külön megnézni. Illetve azt, hogy ezen emelkedés miatt mennyivel több hitelre lenne szükségünk.
Ha a hitelfelvétel mellett döntöttél, akkor a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával összehasonlíthatod 13 bank ajánlatát.