A családok meglévő otthonuk felújítására igen kedvező 3%-os kamatozású, legfeljebb 6 millió forint összegű lakáshitelt is felvehetnek. A hitel a korábban már bejelentett lakásfelújítási támogatáshoz szorosan kapcsolódhat, ugyanis a támogatás összegével a munkálatok befejeztét követően automatikusan csökkentenék a fennálló tartozást. Novák Katalin mai bejelentése alapján újabb részletek derültek ki a konstrukcióról.
2021. januárjától a gyermeket nevelő szülők otthonuk korszerűsítésére, átalakítására lakásfelújítási támogatást igényelhetnek. Az állam a munkálatok befejezését és a számlák kifizetését követően utólag téríti vissza a költségek felét, de legfeljebb 3 millió forintot. Vagyis mindenkinek meg kell finanszíroznia előre a teljes költségvetést, márpedig ez sokaknak komoly gondot jelenthet.
Számukra jelenthet segítséget az új, igen kedvező fix 3%-os kamatozású felújítási hitel. A kölcsön összege legfeljebb 6 millió forint lehet, az utólag kapott felújítási támogatás pedig automatikusan betörlesztenék a hitelbe. Ezzel csökkentve a fennálló tartozást és a havi törlesztőrészlet összegét. Novák Katalin mai bejelentése alapján számos újabb részlet derült ki a felújítási hitellel kapcsolatban.
Hirdetés
Hirdetés
Mikortól lehet igényelni az új „szuperolcsó” felújítási hitelt?
Novák Katalin bejelentése alapján 2021. február 1-től lesz elérhető az új támogatott hitelkonstrukció, vagyis egy hónapos késéssel indulna a felújítási támogatáshoz képest. Valószínűleg ki tudja várni az új hitel indulását minden család, amelyik önerőből nem tudná a felújítási munkálatokat megfinanszírozni.
A maximális 10 éves futamidő alatt jelentős lehet a pénzügyi előny
Novák Katalin elmondása alapján a hitelt legfeljebb 10 éves futamidővel lehet igényelni. (Mi abból indulunk ki, hogy a kölcsön folyósításától kell számolni a 10 évet és nem a támogatás esetleges betörlesztésétől.)
Jelenleg a munkálatokat személyi kölcsönből és akár felújítási célú piaci lakáshitelből is megfinanszírozhatja a család. A legolcsóbb 6 millió forint összegű, 10 éves futamidejű lakáshitel kamata jelenleg 3,69%, míg személyi kölcsönt 7,49%-os kamaton – jövő évtől érvényes kondíciók alapján – lehetne igényelni ugyanilyen feltételek mellett. (Személyi kölcsönt rövidebb futamidőre akár 6,99%-os kamaton is fel lehet venni.)
A kedvezőbb kondíciók miatt az új támogatott felújítási hitel induló törlesztőrészlete 13 254 forinttal kevesebb, mint a legolcsóbb személyi kölcsönre fizetendő havi részlet. Míg a piaci kamatozású lakáshitelre 1 931 forinttal kellene többet fizetni havonta, mint az új konstrukcióra. A különbség természetesen csökkenne abban az esetben, ha a 3 millió forint támogatást a család a hitelbe törlesztené elő. (A számításnál azt feltételeztük, hogy egy év alatt fejezik be a felújítást, ezt követően kapná meg a család a támogatást.)
Emiatt összességében 120 ezer – 880 ezer forintot spórolhat, aki megvárja az új felújítási hitel bevezetését.
A maximális futamidő azonban erősen befolyásolhatja a konstrukció pénzügyi előnyét.
Jelenleg azonban jellemzően jóval hosszabb futamidőre szoktak lakáshitelt igényelni. Márpedig a hosszabb futamidő jóval kisebb törlesztőrészletet eredményezne. (Arról sem szabad azonban megfeledkezni, hogy a hosszabb futamidő miatt általában megemelkedik a teljes visszafizetendő összeg, hiszen tovább használja az adós a bank pénzét.)
Egy 20 éves futamidejű, 6 millió forint összegű, 10 éves kamatperiódusú lakáshitel 3,69%-os kamaton érhető el. Ezen kölcsön havi törlesztőrészlete csupán 35 386 Ft lenne, ez jóval kisebb, mint a támogatott felújítási hitelre fizetendő 57 936 forint. A teljes visszafizetendő összeg azonban – a magasabb kamat és a hosszabb futamidő miatt – 4,31 millió forint lenne, ami 780 ezer forinttal magasabb, mint a felújítási hitel esetében. (Jelen esetben is azzal kalkuláltunk, hogy a 3 millió forint támogatás az első évet követően előtörleszti a család a hitelébe.)
A bevállalható törlesztőrészlet pedig kiemelten fontos lehet minden család számára, márpedig 22 ezer forint különbség nagyon is lényeges lehet, különösen a jelenlegi nehéz időszakban.
Elképzelhető az is, hogy a bank szerint túl magas a család bevételéhez képest a rövidebb futamidőre fizetendő havi részlet, ebben az esetben kisebb hitelösszeget vehet fel a család, vagy hosszabb futamidőt kellene választani. Márpedig 10 évnél hosszabb időre csak piaci kamatozású lakáshitelt igényelhetne a család.