Habár a nők számos nyugdíjkedvezménnyel élhetnek – mint a népszerű Nők40 program, mellyel évente 20–30 ezer nő él –, az általában alacsonyabb átlagkeresetük miatt gyakran kevesebb nyugdíjra is számíthatnak, mint férfi társaik. Éppen ezért a nyugdíjcélú megtakarítás elengedhetetlen része a tudatos tervezésnek, hogy biztosítani tudd a kívánt életszínvonalat nyugdíjas éveidre.
A nők nyugdíjhelyzete számokban
2025 januárjában a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a nők átlagnyugdíja 227 999 Ft, míg a férfiaké 267 429 Ft – ez közel 40 000 forintos különbséget jelent férfiak és nők között. Az Eurostat adatai alapján 2023-ban 65 éves korban a nők várható élettartama 18,6 év, míg a férfiaké 14,6 év, vagyis a nők átlagosan 4 évvel hosszabb ideig élik nyugdíjas éveiket.
Ez azt mutatja, hogy még a Nők40 kedvezménnyel együtt is jelentős, közel 15-20%-os eltérés van a nemek között az átlagnyugdíjban. Bár a nyugdíjak inflációkövetően évente emelkednek, a megélhetési költségek érzékelt inflációja gyakran gyorsabbnak tűnik, így az alacsonyabb nyugdíj jelentős életminőségbeli különbséget is okozhat. Éppen ezért a nőknek – de valójában mindenki számára – elengedhetetlen saját nyugdíjcélú megtakarítást kezdeni, hogy biztosíthassák a számukra ideális életszínvonalat nyugdíjas korukban.
Hirdetés
Hirdetés
Mi is a Nők40?
A Nők40 program célja, hogy a gyermekneveléssel töltött éveket szolgálati időként elismerje, és ezzel magasabb nyugdíjat biztosítson a nők számára. A rendszer a családtámogatási ellátások időszakát úgy számítja be, mintha azok munkával töltött évek lettek volna, vagyis teljes értékű munkaviszonynak minősíti. Ennek köszönhetően évente 20–30 ezer nő él a lehetőséggel, hogy már 65 éves koruk előtt is teljes értékű nyugdíjjal vonulhatnak nyugdíjba.
Szolgálati idő
A Nők40 program lehetővé teszi, hogy a gyermekgondozással töltött évek szolgálati időként legyenek beszámítva a nyugdíjszámítás során. A rendszer keretében legfeljebb 8 év gyermeknevelési idő váltható ki munkaviszonyból (de itt is vannak kivételek), vagyis 32 év tényleges munkaviszony és 8 év gyermekgondozási támogatás (CSED/GYED/GYES) együtt biztosítja a 40 év szolgálati időt. Ez gyakorlatilag olyan, mintha a gyermekgondozás ideje alatt is teljes értékű munkát végeztek volna, és ennek megfelelő nyugdíjban részesülnének.
A Nők40 keretében kétféle számítást végeznek:
- Kizárólag a munkaviszonyból származó átlagkereset alapján meghatározott nyugdíj;
- A gyermekgondozási támogatásokkal növelt jövedelem alapján számított nyugdíj.
Mindkét változat megállapítása után azt az értéket veszik figyelembe, amely az igénylőnek kedvezőbb. Így biztosított, hogy a gyermekgondozási támogatások csak akkor kerülnek be a számításba, ha az nem csökkenti az igénylő nyugdíját.
Dolgozni nyugdíj után is lehetséges
Bár kevesen tervezik, hogy nyugdíj mellett tovább dolgoznak, ha mégis lehetőség nyílik olyan munkát végezni, amit igazán szeretsz, és még pénzt is kapsz érte, akkor ez máris nem tűnik olyan rossz ötletnek.
A többi nyugdíjashoz hasonlóan a Nők40 keretében nyugdíjba vonult nők a nyugdíjazást követően is korlátozás nélkül folytathatják munkavégzésüket a versenyszférában, miközben élvezhetik a jelentős adókedvezményeket. A nyugdíjukat továbbra is teljes összegben folyósítja az állam, ugyanakkor a munkabér után nem kell társadalombiztosítási járulékot (18,5 %) és a munkáltatónak sem kell fizetnie a 13 %-os szociális hozzájárulási adót. Így a jövedelmet csupán a 15 %-os személyi jövedelemadó terheli, ami jelentősen kedvezőbb, mint a többi munkavállaló helyzete, akik általában több mint 40%-os összesített adóterhet fizetnek munkabérük után.
Ennek köszönhetően akár magasabb nettó bér is elérhető, vagy kevesebb ledolgozott órával biztosítható a kívánt jövedelem, ami több szabadidőt vagy anyagi mozgásteret jelent a nők számára. Ez a kedvezmény kizárólag a versenyszférában érvényes, a közszférában ilyen feltételek nem állnak rendelkezésre, ezáltal a Nők40 program a munkaerőpiacra való visszatérést különösen vonzóvá teszi.
Miért nem elegendő önmagában a Nők40?
Bár a Nők40 jelentős segítséget nyújt a szolgálati idő kiegészítésében, a napi költségek valósága ennél jóval magasabb igényeket támaszt. Egy egyszemélyes, 65 év feletti háztartás átlagos havi kiadásai Magyarországon 2024-ben már mintegy 304 500 Ft-ra rúgtak, míg a nők átlagnyugdíja 2025 januárjában csak 227 999 Ft. Ez közel 77 ezer forintos különbséget jelent havonta, amelyet önálló megtakarítás vagy munkavégzés nélkül szinte lehetetlen pótolni.
Ennek következtében a nyugdíjból származó jövedelem önmagában nem biztosítja a komfortos életminőséget és a váratlan kiadások fedezését sem. A rezsiszámlák, az egészségügyi költségek, az élelmiszer- és gyógyszerkiadások folyamatos emelkedése mellett elengedhetetlenné válik a saját nyugdíjcélú megtakarítás építése. Ez az, ami garantálhatja, hogy a nők ne csak túléljék, hanem valóban élvezzék is a nyugdíjas éveiket.
A Bankmonitor nyugdíjkalkulátora segít egyszerűen kiszámolni, hogy a nyugdíjmegtakarításodban mekkora vagyon gyűlhet össze 65 éves korodra. Csak néhány adatot kell megadnod – például az életkorodat, azt, hogy mennyit tudsz félretenni havonta, és hogy mennyi időd van még nyugdíjig –, és a kalkulátor azonnal megmutatja, milyen összeggel gazdálkodhatsz majd nyugdíjasként.
Ha a kapott eredményt elosztod 240 hónappal (ami 20 év nyugdíjas időszakot feltételez), pontosan látni fogod, hogy havonta mekkora nyugdíjkiegészítésre számíthatsz a megtakarításodnak köszönhetően. Így könnyen megtudhatod, mekkora havi megtakarítással érheted el azt az életszínvonalat, amelyet valóban szeretnél.