10 kérdés – 10 válasz az Otthon Startnál a meglévő lakástulajdonnal kapcsolatban

10 kérdés – 10 válasz az Otthon Startnál a meglévő lakástulajdonnal kapcsolatban
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-07-22
 

Az Otthon Start egy új, államilag támogatott lakáshitel, amely szélesebb rétegek számára teszi elérhetővé az első saját otthon megvásárlását. Az éjszaka napvilágot látott jogszabálytervezet számos, eddig nyitott kérdést tisztáz. Többek között a korábban meglévő ingatlantulajdon kapcsán is. Jogosan merül fel azonban a kérdés: mi a helyzet akkor, ha valakinek már volt vagy van lakása? Kizárja-e ez a lehetőséget, és milyen feltételek, könnyítések, illetve korlátok szerepelnek a jogszabályban?

A válaszokból kiderül, kinek marad nyitva az Otthon Start lehetősége, és miként értelmezhető a „megengedőbb” első lakástulajdon fogalma a friss jogszabály alapján – így minden érdeklődő pontosan eldöntheti, jogosult-e a támogatott hitelre.

A cikk eredetileg a hvg.hu-n jelent meg.

Otthon Start kalkulátor
Tudd meg, hogy mennyivel jársz jobban az új, 3%-os első lakásvásárlási hitellel!
Ft
Ft
Ft
Bankmonitor

1. Lehet-e jogosult, akinek volt már lakás a nevén?

Igen, bizonyos esetekben! Az Otthon Start célja, hogy az első jelentősebb lakástulajdonhoz segítse az igénylőket. Ám ha valaki csak kisebb értékű vagy részleges tulajdonos volt, továbbra is élhet a lehetőséggel.

Hirdetés

Hirdetés

2. Mekkora értékű lakástulajdon fogadható még el?

Nem kizáró ok, ha a jelenlegi vagy elmúlt 10 évben volt olyan belterületi lakóingatlan az igénylő tulajdonában, ahol a tulajdoni hányad értéke nem haladta meg a 15 millió forintot lakásonként.

3. Mi a helyzet, ha haszonélvezettel terhelt lakásban van tulajdonrész?

A haszonélvezettel terhelten szerzett lakást lakást (például öröklés miatt), akár abban az esetben is, ha a haszonélvező jelenleg is ott lakik, nem tekinti kizáró tulajdonnak az Otthon Start Program.

4. És ha valamit le kellett bontani vagy lebontottak?

Olyan lakóingatlan esetén sem zár ki senkit a jogszabálytervezet, amelyet az építésügyi hatóság bontásra ítélt vagy engedélyezte annak lebontását. Ezzel a lehetőséget megőrzik azoknak, akik elvesztették vagy nem tudtak élni korábbi lakáslehetőségeikkel.

5. Elfogadható az Otthon Startnál, ha valaki „résztulajdonos” egy lakásban?

Igen, azok is jogosultak lehetnek az Otthon Start hitelre, akinek egy (belterületi) lakóingatlanban legfeljebb 50%-os tulajdoni hányaduk volt az elmúlt 10 évben.

6. Mi a helyzet külterületi lakóingatlanokkal vagy nem lakóingatlanokkal?

A program kizárólag belterületi lakóingatlan-tulajdon vizsgálatát írja elő. Ha az igénylő például egy zártkerti, külterületi ház vagy nyaraló tulajdonosa, az nem akadálya az Otthon Start igénylésének; ugyanígy nem kizáró ok üzlethelyiség, telek vagy üdülő sem.

7. Házastársak esetén elég, ha csak az egyik fél felel meg?

Igen, házaspároknál elegendő, ha legalább az egyik fél megfelel a fenti tulajdoni feltételeknek. Tehát hiába van a másik nevén kizáró tulajdon, a házastárs megfelelősége mellett közösen igényelhetik a hitelt.

8. Mi számít az elmúlt 10 évben szerzett lakástulajdonnak?

A rendelet a kölcsönkérelem benyújtása előtti tíz évet vizsgálja – minden tulajdonosi bejegyzést, akár időszakosan is, ez alapján veszik figyelembe.

9. Mi van, ha több lakásban is volt kisebb tulajdonrész?

A 15 millió forintnál kisebb értékű lakásokra vagy 50% alatti részre vonatkozó könnyítések mindegyik ilyen ingatlanra, akár egyszerre többre, akár egymás után többször is érvényesek lehetnek. Azonban a program kimondja: csak egy belterületi lakóingatlanban lehetett legfeljebb 50%-os tulajdon az adott tíz éves időszakon belül.

10. Mire kell még figyelni?

A lakástulajdon vizsgálata minden más támogatási vagy hitelprogram esetén is eltérhet – az Otthon Start szabályai így csak erre a programra érvényesek. Igénylés előtt részletesen érdemes ellenőrizni az egyéni helyzetet, hogy biztos legyen a megfelelőség.

  • Fontos: Érdemes leellenőrizni az igénylés előtt, hogy semmilyen meglévő tulajdon (visszamenőleg tíz évig) nem lépi át a 15 millió forintos értékhatárt, illetve az 50%-os tulajdoni arányt.
  • Nem vehet részt a programban az, akinek az igénylést megelőző három évben vissza nem térítendő lakástámogatást vagy kamattámogatást kellett visszafizetnie jogerős döntés alapján.
  • Egyedi helyzetek: Speciális esetekben (például osztatlan közös tulajdon esetén) érdemes külön is szakértői vagy banki tanácsot kérni.

A korábbi lakástulajdon tehát nem jelent kizárást

Az Otthon Start program új fejezetet hoz a hazai lakáshitelezésben azzal, hogy a korábbi lakástulajdon nem jelent automatikus kizárást – ha a jogszabályi érték- és tulajdoni korlátokat nem lépi túl, az ingatlan megfelelő a támogatott hitel szempontjából.

Így különösen a fiatalok és azok, akik részleges vagy minimális értékű tulajdonnal rendelkeztek korábban, most valós lehetőséget kapnak az első „igazi” otthonuk megszerzéséhez. A szabályok a jelen jogszabálytervezetben egyértelműek, de a részletekben fontos odafigyelni – a sikeres pályázathoz minden feltételt dokumentumokkal kell igazolni.

A cikk az Otthon Start jelenlegi társadalmi egyeztetésen lévő jogszabálytervezete alapján készült, a feltételek változhatnak a végleges kihirdetés előtt.

Otthon Start kalkulátor
Tudd meg, hogy mennyivel jársz jobban az új, 3%-os első lakásvásárlási hitellel!
Ft
Ft
Ft
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés