Sokan viszolyognak az alkutól még egy lakásvásárlásnál is, pedig ez ilyenkor szinte kötelező, az így megtakarítható összeg pedig különösen akkor lesz jelentős, ha egyébként hitelből fizetnénk ezt a részt is. Amennyiben például sikerül 5 millió Ft-ot lefaragni az irányárból, akkor a jelenlegi kamatok mellett 9,8 millió Ft-ot takaríthatunk meg teljes visszafizetésben, vagyis ennyivel kevesebb pénzt kell a bank részére visszafizetnünk 20 év alatt.
Hirdetés
Hirdetés
Duplán nyerhetünk az alkuval
A sikeres alku akkor is nettó megtakarítás, ha saját forrásból veszünk meg egy ingatlant, ám hitelfinanszírozás esetén a pénzügyi előny duplázódhat, amennyiben ennyivel kevesebb hitelt kell felvennünk. Ha például 5 millió Ft-ot sikerül lefaragnunk az árból, akkor 9,8 millió Ft törlesztőrészletet úszhatunk meg összegégében, ugyanis ennyit kellene a jelen kamatszint mellett visszafizetnünk a banknak. (A Bankmonitor lakáshitel kalkulátor által megadott három legkedvezőbb ajánlat átlagával számoltunk, 20 éves futamidőt és 450 ezer Ft nettó jövedelmet feltételezve.) Egy 10 millió Ft-os alkunál pedig a teljes megtakarítás már csaknem 20 millió Ft, de a havi 82 ezer Ft-tal kevesebb havi törlesztő is nagyon impozáns. Ez egyáltalán nem irreális, hiszen a nagy értékű ingatlanok forgalmi értéke nehezen határozható meg pontosan, így a kereslet-kínálat alakulása szerint bizony komoly eltérés lehet az irányár és a vételár között.
Még jobb helyzetbe kerülhetnek a vevők
Az ingatlanpiac jövője a jelenlegi bizonytalan gazdasági, pénzügyi és világpolitikai helyzetben meglehetősen kiszámíthatatlan, ám az már most látszik, hogy a bizonytalanság és a dráguló hitelek hatására a fizetőképes kereslet biztosan vissza fog esni. Különösen igaz ez a nagy alapterületű, energetikailag korszerűtlen ingatlanok esetében, hiszen ezek fenntartási költsége a jövőben horribilis összegeket emészthet fel. Éppen ezért az ingatlanpiac polarizálódni fog, bizonyos területek és ingatlantípusok esetében drágulás, míg máshol komoly áresés következhet be, ami első körben az alku mértékének növekedésével jár majd. A vevők számára ez jobb pozíciót jelent, ám csak akkor, ha pontosan ismerik a piaci trendeket és az adott terület árváltozásait.
Mi a sikeres alku titka?
Először is, nem szabad szégyellni alkudni, vagyis ebből nem érdemes elvi kérdést csinálni. Ugyanakkor célszerű betartani néhány alapvető szabályt. Az első és legfontosabb alapelv az, hogy az alku során igyekezzünk racionális, lehetőleg számokkal alátámasztható érveket felsorakoztatni, mert az eladók leginkább ezekkel győzhetők meg. Ha például nem szigetelt a fal, ha rosszak a nyílászárók, esetleg elavult a fűtési rendszer, akkor a korszerűsítés költségeivel érdemes előhozakodni. Ha komoly a vételi szándékunk, akkor a környék hasonló paraméterű ingatlanjainak árait is érdemes begyűjteni, és ha a kiszemelt objektum ezeknél lényegesen drágább, akkor ez is jó érv lehet.
Segíthet az alkuban az is, ha készpénzben fizetünk, hiszen az eladók általában igyekeznek minél gyorsabban pénzhez jutni, ám egy hitelnél is van lehetőség gyorsítani az ügymeneten. Egy hitelközvetítő például ismeri az egyes bankokra jellemző átfutási időket, hiszen van bank, ahol 1-1,5 hónap alatt szinte minden kérelmet elbírálnak, míg máshol 3-5 hónapra is beragadhatnak kérelmek. Még inkább felgyorsítható a dolog azzal, ha már a lakás megtalálása előtt megkeressük a hitelező bankot, sőt, akár előzetes hitelbírálatot is kérhetünk, hogy kiderüljön, a jövedelmünk alapján mekkora összegre számíthatunk.