A kormány jelzése alapján eddig 17 ezren igényeltek Munkáshitelt, 13 ezer esetben a folyósítás is megtörtént. De miért ilyen népszerű a kérdéses kölcsön? Kinek érdemes igényelnie és milyen feltételeket kell teljesíteni hozzá?
Varga-Bajusz Veronika államtitkár elmondása alapján eddig 17 ezren igényeltek Munkáshitelt és 13 ezer fiatalnak már ki is folyósították az összeget. Az átlagos kölcsönösszeg 3,9 millió forint, így az év első három hónapjában nagyságrendileg 50,7 milliárd forintot helyeztek ki a bankok. Az egész évre vetítve így elérheti a Munkáshitel volumene a 200 milliárd forintot is.
Mennyire kedvező a Munkáshitel?
A Munkáshitel egy kamatmentes kölcsön, ez a hiteligénylők számára egy jelentős kedvezmény. De mégis mekkora ez az előny? Ehhez érdemes megvizsgálni a többi hiteltermék kamatát is.
Az elérhető legkedvezőbb lakosssági kölcsöntípusok
- A Munkáshitel kamata 0%, a kölcsön után 0,5% kezességvállalási díjat kell fizetni.
- A Babaváró hitel kamata 0%, a kölcsön után 0,5% kezességvállalási díjat kell fizetni.
- A CSOK Plusz kamata 3%.
- A legkedvezőbb kamatozású piaci lakáshitel kamata 5,99%.
- A legkedvezőbb szabad felhasználású jelzáloghitel kamata 7,99%.
- A legkedvezőbb személyi kölcsön kamata pedig 9,64%.
A Babaváró mellett a Munkáshitel a legkedvezőbb szabad célra fordítható kölcsön a maga évi fél százalékos kezességvállalási díjával. Míg a hasonló piaci konstrukciók kamata 8 százaléktól indul.
Ha hölgyek igénylik a Munkéshitelt, akkor további kedvezményeket érhetnek el:
- Ha a futamidő alatt megszületik az első gyermeke az igénylőnek, akkor kérhető a fizetési kötelezettség két éves szüneteltetése.
- A második baba érkezésekor elengedik a fennálló tartozás felét. Ráadásul ekkor is kihasználható a két éves törlesztési moratórium.
- Míg a harmadik baba születésekor elengedik a teljes fennálló tartozást.
Hirdetés
Hirdetés
Mik az igénylési feltételek?
Természetesen ezen kedvezményekért cserébe számos feltételt is teljesítenük kell az érdeklődőknek. Talán a legfontosabb, hogy a Munkáshitelt olyan 17 és 25 év közötti fiatalok használhatják ki, akik nem tanultak tovább. Azaz nem tanulnak felsőoktatási intézményben és nincs ott szerzett diplomájuk sem.
Az érdeklődőnek legalább 3 hónapos társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkeznie. Emellett elvárás a megfelelő munkaviszony, vállalkozói jogviszony. (A részmunka is elfogadható, amennyiben legalább heti 20 órában foglalkoztatják az igénylőt. Vállalkozói jogviszony esetében elvárás, hogy a bevétel elérje a heti 20 órás átlagbért.)
Az igénylőnek magyarországi lakcímmel kell rendelkeznie, emellett nem lehet büntetett előéletű, illetve nem lehet 5 ezer forintot meghaladó köztartozása, adótartozása sem. Nem szerepelhet elmaradással a rossz adósokat tartalmazó KHR listán sem az igénylő.
Az érdeklődőnek vállalnia kell, hogy a kölcsön felvételét követően 5 éven keresztül Magyarországon fog élni és dolgozni. (Itt lesz munkaviszonya, vállalkozói jogviszonya.)
Bárki ellenőrizheti a Bankmonitor kalkulátorával, hogy megfelel-e az előírásoknak.
Munkáshitel lakáscélra
A lakáscélú fehasználásának számos előnye lehet az érdeklődők számára.
A Munkáshitel önerőnek is számíthat
Például a kölcsön ideálisan kiegészítheti az érdeklődők meglévő saját megtakarítását, önerejét. Az MNB előírásai alapján ugyanis a kölcsön összegének 75 százaléka önerőnek, míg 25 százaléka hitelnek minősül. De mit jelent ez a gyakorlatban?
Tételezzük fel, hogy egy fiatal 35 millió forintért szeretne vásárolni egy lakást. A bank ehhez legalább 30% önerőt vár el. Vagyis alapesetben ezen vásárláshoz az érdeklődőnek legalább 10,5 millió forint saját megtakarításra lenne szükség, a maradék 24,5 millió forintot lehetne lakáshitelből finanszírozni.
De mi a helyzet, ha a Munkáshitelt is felvenné az érdeklődő. A kölcsön maximális 4 millió forintja felhasználható a vásárlásra, melyből 1 millió forintot kell figyelembe venni – gyakorlatilag ennyivel kell csökkenteni az ingatlan oldalon maximálisan elérhető – a felvehető lakáshitel kiszámításánál. Így a maximálisan elérhető lakáshitel összege 23,5 millió forint lenne. A két kölcsönön felül pedig már csak 7,5 millió forint tényleges önerőre lenne szükség a vásárláshoz.
Vagyis a Munkáshitel miatt a minimálisan elvárt önerő 3 millió forinttal csökkenne. Persze ez akkor igaz, ha az adós jövedelme elbírja a kért kölcsönök havi törlesztőrészletét.
3 forinttal csökkenhet a lakásvásárlás teljes költsége
A Munkáshitel kamatmentessége is hatalmas segítség a vásárlás során. Az előző 35 millió forintos lakás megvásárlásának példájánál maradjunk. Induljun ki abból, hogy a vevőnek ténylegesen van 10,5 millió forint önereje. Munkáshitel nélkül a maradék 24,5 millió forintot lakáshitelből kellene finanszírozni. A kölcsön havi törlesztőrészlete – 20 éves futamidő és 6,5 százalékos kamat mellett – 182 665 forint lenne. A hitelre visszafizetendő teljes összeg a 20 év alatt 43 839 700 forint lenne.
Érdemben változik a helyzet, ha bekerül a Munkáshitel is a történetbe. A 4 millió forint hitel induló havi részlete 10 éves futamidő esetén 35 ezer forint lenne. A kölcsönre összességében 4 110 000 forintot kell visszafizetni. A maradék 20,5 millió forint lakáshitel havi törlesztője – 6,5% kamat és 20 éves futamidő esetén – 152 842 forint lenne, a kölcsönre összességében 36 682 198 forint lenne.
A Munkáshitel rövidebb futamideje emeli meg a havi részleteket, ugyanakkor pont a rövidebb futamidőnek és a kamatmentességnek köszönhetően a vevő a fenti példában akár 3 millió forintot is spórolhat a támogatott hitel kihasználásával.