Csúnyán pórul járhatsz, ha nem a számodra megfelelő személyi kölcsönt választod. Dupla kamatot is fizethetsz, ha nem tájékozódsz előre. Arra biztatunk, hogy mielőtt döntesz, nézz körül. Választási lehetősége mindenkinek van. Néhány szempont, amit soha ne hagyj figyelmen kívül.
A jegybanki alapkamat rekord mélységben van. Ez kihat a személyi kölcsönök kamatára, ezáltal a THM-ére is. Az elmúlt 1 évben az átlagos THM 20,54 százalékról (2015. augusztus) 16,22 százalékra (2016. augusztus) csökkent. Ez 20 százalékos csökkenés, ami már tisztességesnek mondható. Ez a hiteltípus soha nem közelítheti meg a lakáshitelek kamatszintjét. Az oka rendkívül prózai. A személyi kölcsönök mögött nem áll ingatlan fedezet, így logikusan drágább megoldás, mint egy jelzáloghitel, ahol az átlagos THM ennek nagyjából a harmada.
Ennek ellenére a banki kínálatban nem ritkán találkozhatsz 9-10 százalékos személyi kölcsön kamattal. De ez nem azt jelenti, hogy a te helyzetedben éppen ez lesz a megfelelő.
Hirdetés
Hirdetés
Nem tudod hol és hogyan kezdj hozzá? Mutatunk néhány szempontot.
1. A célodhoz igazodó hitelt válassz!
Egy rosszul megválasztott hitelért sokkal többet fogsz fizetni az elvárhatónál. Miért? Mert nem a célodhoz illeszkedő hitelt veszel fel. Mára már megdőlt a mondás, miszerint a személyi kölcsön feltétlenül szabad felhasználású hitel. Vannak kifejezetten egy-egy célra (lakásfelújítás, autóvásárlás, stb.) adható kölcsönök.
2. A pénztárcádhoz szabd a hiteledet!
Hiteligénylés előtt mérd fel, mennyi pénzt tudsz fizetni havonta. Ehhez válassz hitelösszeget és futamidőt. Ne válassz túl rövid futamidőt, mert a szükségesnél jobban megterhelhet. Túl hosszúra se nyújtsd, mert akkor teljesen elaprózod magad.
3. A fix befutó.
A jó hír, hogy ma már a bankok kínálatában többségében van a teljes futamidő alatt fix kamat. A bankválasztásnál próbálj a kamatperiódusra is figyelni. Hiteligénylés előtt érdemes átszámolni, hogy melyik az a futamidő, amikor a havi hiteltörlesztés nem apasztja le teljesen a pénztárcádat.
Ahogy látod, a kedvező kamat nem jelenti azt, hogy le kellene mondanod a kiszámíthatóságról.
4. Ne ragadj le a saját bankodnál!
Nem azt mondjuk, hogy a számlavezető bankodat messziről kerüld el. Sőt! Ott is érdeklődj! Viszont más bankoktól is kérj be ajánlatot. A kínált személyi kölcsönök között óriási különbségek lehetnek. 5-10 százalék eltérés miatt már érdemes megmozdulni.
Nincs időd bankba menni? Használd kalkulátorunkat, így lényegesen megkönnyíted a saját életedet.
5. Az idő pénz.
Nagyon kevés bank van, ahol pár órán belül, de maximum 1-2 nap alatt a számládon lehet a pénz. Ha nem akarsz kényszer pályára kerülni, ne az utolsó pillanatban kezdj el kapkodni.
6. Mindig legyen B terved!
Mindenki úgy veszi fel a hitelt, hogy biztosan fogja tudni fizetni, és semmi baj nem történhet. És ha mégis? Egy átmeneti munkanélküliség, egy hosszas táppénzes időszak boríthat mindent. Erre is fel lehet készülni. Vagy minden hónapban félreteszel és tartalékot halmozol fel, vagy köss kifejezetten ezt a célt szolgáló hitelfedezeti biztosítást.