Hivatalosan 0,2%-kal csökkentek az árak az elmúlt 1 évben, de ahogy az egy egyszerű számítással bebizonyítható, a valóság sokkal közelebb áll a 4,4%-os emelkedéshez. Hogy lehet ekkora különbség, és mit jelent ez a magyar gazdaság egészére nézve? Kiderül az alábbiakból!
Gyakran hallani olyan véleményeket, hogy hiába van nulla közeli (vagy éppen negatív infláció), ez a valós életben egyáltalán nem érezhető. Igaz, ami igaz, az infláció tényleg nem képes minden termék árváltozásának leképezésére, hiszen az valójában egy szakértők által összeállított termékkosár árváltozását mutatja.
Ennek a kosárnak kell a lehető legjobban reprezentálnia a teljes ország árszínvonal-változását. A jelek szerint azonban ez pillanatnyilag nem teljesül maximálisan. Mint arra Zsiday Viktor, hazánk egyik legelismertebb befektetési szakembere is felhívta a figyelmet, több kimondottan fontos tényezőt figyelmen kívül hagy a jelenlegi számítás. Ezekkel együtt pedig messze nem deflációt, sokkal inkább 4% fölötti inflációt mérhetnénk Magyarországon.
Ha tudni szeretnéd, milyen alapvető fontosságú tényezőket nem vesz figyelembe a magyar inflációs adat, illetve hogy hogyan is jött ki a 4% fölötti „tényleges” érték, olvasd el az Alapblog „Defláció? Milyen defláció?” című bejegyzését!