A rezsicsökkentés 2022. augusztusától módosult, már csak egy meghatározott mennyiségű áram és gáz vehető igénybe kedvezményes áron. Az éves limit fölötti fogyasztásért villamosenergia esetén kétszeres, míg gáz esetén hétszeres árat kell fizetni. Már érkeznek is az első számlák, sok család most szembesül azzal, hogy mit is jelentenek ezek az árváltozások. A Bankmonitor szakértői összeszedtek néhány tippet, amivel a rezsiszámlák kordában tarthatók.
1. Ne feledkezzünk meg a nagycsaládosok gáztámogatásáról
A gázfogyasztás az egyik legfontosabb kérdés, hiszen a kedvezményes mennyiségen felül a gáznál igen jelentős mértékben emelkedik a fogyasztás ára. A 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. között rezsicsökkentett áron felhasználható éves limit gáz esetében 1723 m3. Eddig a mennyiségig 102 Ft/m3, míg az e feletti mennyiségért jelenleg 747 Ft/m3 árat kell fizetni. (A mennyiség fűtőérték alapján került meghatározásra, vagyis nem mindenkinek egységes az 1723 m3 kedvezményes mennyiség.)
Sokan megfeledkeznek arról, hogy a nagycsaládosok számára a kedvezményes áron elérhető mennyiség meghaladja ezt a limitet. A három gyermeket nevelő családok esetében éves szinten további 600 m3 gázt, minden további gyermek után újabb 300 m3 gázt lehet kedvezményes áron felhasználni. Ezzel egy háromgyermekes család éves szinten akár 387 ezer forintot spórolhat.
Fontos, hogy ez nem jár automatikusan, az érintett családoknak igényelniük kell a kiegészítő mennyiséget a lakóhelyük szerint illetékes Kormányhivatalnál. Az igénylést az erre rendszeresített nyomtatványon lehet benyújtani. Szükséges csatolni hozzá az utolsó számlalevelet, illetve a befizetést igazoló csekket, átutalási bizonylatot. (Új szerződés esetén pedig a szolgáltatási szerződés másolatát is.)
Akkor lehetünk jogosultak a kedvezményre, ha egyetemes szolgáltatóval gázfogyasztásra szolgáltatási szerződést kötöttünk. Illetve legalább három gyermek után családi pótlékra vagyunk jogosultak. (Az is megfelelő, ha közös háztartásban élünk azzal a személlyel, aki a családi pótlékot kapja a gyermekek után.) Egy család legfeljebb egy felhasználási helyen veheti igénybe a kedvezményt.
Hirdetés
Hirdetés
2. Többgenerációs házaknál növelhető a kedvezményes mennyiség
Gázfogyasztás esetén a társasháznak nem minősülő többgenerációs házakban élők hátrányban voltak, amennyiben egy mérőóra volt az épületben. Ebben az esetben ugyanis éves szinten 1723 m3 kedvezményes árú gázt kapott a teljes épület a benne lévő lakások számától függetlenül. Ezt a problémát a jogalkotó szeptember 9-el orvosolta.
Szeptember 10-től ugyanis az ilyen többgenerációs épületben élők a lakóhelyük szerinti illetékes jegyzőhöz fordulhatnak, aki hatósági bizonyítványt állíthat ki az épületben lévő lakások számáról. (Legfeljebb négy lakás szerepelhet az igazolásban.) A kedvezményes gáz pedig lakásonként használható ki, vagyis egy négylakásos épület esetében az 1723 m3 helyett akár 6892 m3 gáz is fogyasztható rezsicsökkentett áron.
Az érintetteknek érdemes gyorsan a jegyzőhöz fordulni. A hatósági bizonyítvány kiállítására ugyanis 8 napja van a jegyzőnek, ezt követően a dokumentumot pedig még be is kell nyújtani a gázszolgáltató felé. Az emelt kedvezményes árú mennyiség a dokumentum benyújtását követő hónaptól lesz elérhető. A késlekedéssel akár százezer forintot is bukhatunk havonta.
3. Újabb villanyóra kialakítása a lakásban
Eddig a gázszámla csökkentéséről volt szó, sok családnál azonban az áramfogyasztás teszi ki az energiafelhasználás jelentős részét vagy egészét. Számukra a fenti lehetőségek sajnos nem nyújtanak segítséget. A kedvezményes áron felhasználható áram éves mennyisége 2523 kWh. Ezen mennyiség feletti fogyasztás esetén az ár megduplázódik, ez ugyan nem olyan jelentős változás, mint amit a gáznál láthatunk, de ettől még számos család számára jelent komoly terhet.
A kedvezményes mennyiség azonban felhasználási helyenként, azaz mérőóránként értendő. Márpedig egy lakásban több mérőóra is lehet. Ilyen eset például, amikor az épületben a normál óra mellett van egy B tarifás, más néven éjszakai, vagy vezérelt mérőóra. Ebben az esetben mindkét órán külön-külön ki lehet használni a kedvezményes mennyiséget.
A „B” tarifás órán keresztül naponta 8 órán át vételezhető áram, ennek jelentős része csúcsidőn kívüli időszakra kell essen. Ez a megoldás ideális lehet villanybojlerek, hőtárolós eszközök üzemeltetésére. Sok esetben ezen eszközök fogyasztása jelentősen hozzájárul az épület áramfogyasztásához. Ha ezek az eszközök külön órára kerülnek, akkor érdemben csökkenhet a villanyszámlánk.
Ezt azonban nem olyan egyszerű megvalósítani. Alapvetően három tényezőt kell felmérni:
- Meg kell vizsgálni az új óra és az óradoboz kialakításának lehetőségét.
- Fel kell mérni, hogy az eszközök, melyeket az új óráról üzemelnénk milyen áramkörön vannak. Ha a körön más gépek, aljzatok is vannak, akkor sajnos ezt is át kell alakítani.
- Alapvetően meg kell nézni, hogy a lakás, épület villamoshálózata elbírja-e a változtatást.
A jelenlegi körülmények között már az óra kialakítása is több százezer forintba kerülhet. E mellé az esetleges vésési és villanyszerelési munkálatokkal is számolni kell. A munkálatok költsége nagy mértékben függ az ingatlan kialakításától, de jó eséllyel meghaladhatja a milliós tételt. Az átalakítás kapcsán érdemes első lépésben szakemberhez fordulni, aki felbecsüli az adott háznál szükséges munkálatokhoz kapcsolódó kiadásokat.
4. Szigetelés és nyílászárók cseréje
Eddig olyan megoldásokat néztünk át, amelyek a jelenlegi energiafogyasztásunk fenntartása mellett lehetnek segítségünkre, elég volt hozzá kihasználni néhány az előírásokban rejlő lehetőséget.
Létezhet olyan megoldás is, amelynél a fogyasztási szokásainkat nem kell érdemben változtatnunk, az energiafelhasználásunk mégis jelentősen mérséklődhet. Tetőnk leszigetelésével, a házunk külső szigetelésével, illetve a nyílászárók lecserélésével érdemben csökkenhet a fűtésszámlánk. A lakás vagy ház korszerűsítésével a fűtésszámlánk akár 25 százalékkal is mérséklődhet, mindezt úgy érhetjük el, hogy nem szükséges lemondanunk otthonunk melegéről a hidegebb napokon sem.
Ez azonban nem olcsó mulatság, a költség természetesen függ az ingatlan méretétől, a tető alapterületétől, illetve az ajtók, ablakok számától is. Azonban több millió forintos kiadásra mindenképpen számítanunk kell.
5. Néhány tipp, amivel mérsékelhető a fűtéshez felhasznált energia
Az MVM oldalán találni néhány tippet, amivel mérsékelhető a fűtésszámlánk. Itt valóban változtatni kell a szokásainkon, de az életminőségünk érdemben nem módosul.
- Tartós távollét esetén csökkentsük a ház hőmérsékletét. Két napos távollét esetén ideális a 15 fok, míg annál hosszabb távollét esetén a 12 fokos hőmérsékletet javallott beállítani.
- Nagyon hideg napokon nem érdemes teljesen leállítani a fűtést, mert az épület újrafűtésének nagy az energiaigénye.
- Érdemes a hőmérsékletet helyiségenként szabályozni: ahol nem tartózkodunk sok időt, ott alacsonyabb hőmérséklet beállítása javasolt. (A hőmérsékletcsökkenés fokonként 5 százalékkal mérsékelheti az energiafogyasztást.)
- A fűtőberendezéseket ne takarjuk el, ne fedjük le. A radiátorok, fűtőtestek tisztítását rendszeresen érdemes elvégezni.
- Párologtassunk rendszeresen lakásunkban.
Ezek a tippek nagyon kézenfekvőnek tűnnek, de odafigyelve rájuk szintén mérsékelhetjük energiafelhasználásunkat. Ráadásul nem jelent sem komoly anyagi kiadást, sem pedig jelentős életminőség-romlást számunkra ez a pár szabály betartása.