Számos feltételnek kell megfelelned, ha a CSOK Pluszt szeretnéd megkapni. Ráadásul az ingatlannal kapcsolatban is szigorúak az elvárások. Megnéztük a leggyakoribb buktatókat, amelyeket mindenképpen kerülj el, ha CSOK Plusz igénybevételével szeretnél otthont teremteni.
A CSOK+ kedvező otthonteremtési támogatás, amely lakásvásárláshoz, építkezéshez és bővítéshez vehető igénybe. Mindhárom esetben alapfeltétel, hogy a rendeletben előírt követelményeknek megfeleljen az ingatlan. A CSOK Plusz 2025-ben érvényes feltételeiről itt olvashatsz részletesebben.
Alapfeltételek az ingatlanra vonatkozóan
Az első és legfontosabb kitétel, hogy támogatott hitel lakóingatlanra vehető igénybe. Egészen tisztán fogalmazta meg a fő szabályt a jogalkotó: „A kölcsön lakás vásárlásához abban az esetben igényelhető, ha a lakás – az ingatlan-értékbecslési szakvélemény alapján – a lakhatási igények kielégítésére alkalmas.”
Egyszerűnek tűnik, azonban számos esetben érhetik meglepetések a vásárlókat, akár a tulajdoni lap megtekintése, akár az értékbecslést követően. Hogy ezeket elkerülhesd, mutatjuk a tipikus buktatókat, de előtte egy segédlet, hogy az ingatlankeresésénél miket tarts szem előtt.
A CSOK Plusz igénybevételéhez az ingatlannak meg kell felelnie az alábbi feltételeknek:
- Szoba-konyha-fürdő és WC: Legalább 12 négyzetméter alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel kell rendelkeznie. Ha a főzőhelyiség hiányzik, szükséges egy legalább 4 négyzetméteres, főzésre alkalmas, önálló szellőzésű lakótér vagy bővített tér. Emellett fürdőhelyiség és WC is kötelező.
- Áramellátás: Közműves villamosenergia-szolgáltatással kell rendelkeznie.
- Fűtés: Egyedi fűtési rendszerrel kell rendelkeznie.
- Szennyvízelvezetés: Közműves szennyvízelvezetés szükséges. Ha ez nem érhető el a településen, egyedi szennyvízkezelő berendezés, tisztítómezős oldómedence, vagy zárt szennyvíztároló biztosítása kötelező.
- Ivóvízellátás: Közműves ivóvíz-szolgáltatás megléte elvárás. Ha ez nem adott, a telken legyen olyan kút, amely ivóvíz minőségű vizet biztosít.
Az ingatlan alapterületére vonatkozó előírások a gyermekek számától és a lakóingatlan típusától függnek.
Lakás minimális hasznos alapterülete:
- 1 gyermek után igényelve: legalább 40 m²
- 2 gyermek után igényelve: legalább 50 m²
- 3 vagy több gyermek után igényelve: legalább 60 m²
Egylakásos lakóépület (ház) minimális hasznos alapterülete:
- 1 gyermek után igényelve: legalább 70 m²
- 2 gyermek után igényelve: legalább 80 m²
- 3 vagy több gyermek után igényelve: legalább 90 m²
Mi tekinthető egylakásos lakóépületnek, azaz háznak? Vagy olyan ingatlan, ami egyetlen lakást foglal magában, szabadon álló, oldalhatáron álló, zártsorú. Vagy meglévő épülethez csatlakozó beépítési móddal épült, önálló tető- és épületszerkezettel, valamint a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik.
A leendő otthon kiválasztása tehát ezen szempontok alapján indulhat.
Hirdetés
Hirdetés
Ingatlannal kapcsolatos buktatók
Nézzük mit jelentenek a rendelet és banki bírálat alapján a követelmények és mire kell figyelni a kiválasztásnál és vásárlásnál – még a banki értékbecslés – előtt.
1.) A lakóingatlan nem az aminek látszik – lakóépületként használt ingatlan, nem megfelelő besorolással
Kiemelten fontos, hogy a megvásárolni kívánt ingatlan besorolása is lakóépület legyen. Ebben nagy segítséget nyújt a tulajdoni lap, amelyen ezt a megnevezést kell, keresni: „kivett lakóház, udvar”.
Ha kifejezetten nem lakhatási célú, például nyaraló, üdülő, akkor esélytelen a CSOK+, hiába használják lakóingatlanként a jelenlegi tulajdonosai.
Vegyes besorolású esetén, amikor szerepel lakhatási célú és egyéb megnevezés is, nagyon fontosak az arányok. Ebben az esetben a bankok elvárják, hogy legalább az összérték felét a lakhatási célú rész tegye ki. Ilyen például a kivett lakóház, udvar, műhely vagy gyümölcsös, szántó stb. Ebben az esetben még van esély a CSOK Pluszra, de pontosan meg kell nézni az arányokat.
2.) Társasházi probléma – lakás/egylakásos lakóépület
A támogatás esetében a fent említett négyzetméterek az elvártak a gyermekszámtól függően. Tovább nehezíti, hogy a sorház, ikerház és láncház meghatározására is külön szabályok vonatkoznak.
Tételezzük fel, hogy egy házaspár 1 meglévő gyermekkel és 2 vállalttal szeretne lakást vásárolni. Találtak egy 85 négyzetméteres társasházi lakást, amit a támogatással tudnak megvásárolni. Az ingatlan megfelel a lakás esetében előírt minimum 60 m2-es szabálynak. Azonban a társasházi alapító okirat szerinti lakásról utólag kiderül, hogy a CSOK Plusz szabályai szerint egylakásos lakóingatlannak minősül, ugyanis:
- önálló egylakásos lakóépületnek minősítik ugyanis a kérdéses ingatlant abban az esetben, ha ez egy lakást magában foglaló, önálló tető- és épületszerkezettel, valamint a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik.
Ebben a esetben sajnos a minimum alapterület 90 négyzetméter, így a házaspár nem kaphatja meg a támogatást.
3.) Hasznos alapterület eltérések
A „hasznos alapterület” fogalma eltér a tulajdoni lapon szereplő négyzetméteradatoktól, ezért nem lehet az ott megadott méreteket automatikusan figyelembe venni. Fontos tudni, hogy családi házak esetén a tulajdoni lapon gyakran csak a teljes telek mérete szerepel, a lakóház pontos területe nem.
Ráadásul többféle alapterület-meghatározás létezik, mint például a bruttó, a nettó, a redukált és a hasznos alapterület, amelyek között jelentős eltérések lehetnek. A hasznos alapterület a leggyakrabban alkalmazott fogalom, amely a nettó alapterület azon részeit jelenti, ahol a belmagasság legalább 1,90 m. Ennek pontos ismerete kulcsfontosságú a CSOK Plusz igénylésekor.
4.) Nem létező építmények – nincs összhangban a térképmásolat és telekkönyvi státusz
Kiemelten fontos és sok csalódástól kímél meg, ha a térképmásolat és a telekkönyvi státusz összhangban van. Ennek eltérése főleg használt ingatlan CSOK Plusszal történő finanszírozása esetén fordulhat elő. Például egy lakóházként funkcionáló épület, amely gazdasági épületként szerepel a telekkönyvben, nem finanszírozható.
Gyakori buktatót jelentenek használt házaknál az illegális, azaz nem bejelentett építmények. Egy beépített terasz, hozzáépített műhely, vagy a garázs helyéből kialakított lakószoba, amelyek nem lettek bejelentve és nem szereplenek a térképmásolaton, mind-mind problémát okoznak és elutasítás vonnak maguk után. A hiányzó helyiségeket fel kell tüntetni a térképmásolaton, amelyhez földmérő szakember szükséges.
Valamint a 3-as pontban bemutatott hasznos alapterület előírás is elbukhat, ha például az illegális építményt is beszámította az alapterületbe az eladó, de hivatalosan az nem szerepel, vagy másik esetben: garázsként van feltüntetve a térképmásolaton.
5.) Vételárral kapcsolatos szabályok
A megvásárolni kívánt ingatlan vétálárának tekintetében is szigorúbb szabályoknak kell megfelelni.
Amennyiben a házaspár az első közös ingatlanát vásárolja, akkor az új támogatott lakáshitel igénybevételéhez maximum 80 millió forint lehet az otthon értéke. Ha a pár mindkét tagjának van, vagy volt már lakás, vagy ház tulajdona/résztulajdona, de egyetlen ingatlanban sem voltak közösen tulajdonosok, akkor rájuk az első közös ingatlanvásárlók szabályai vonatkoznak, ami 80 millió forintos maximális érték.
- A 80 millió Ft-os értékhatárt egyetlen forinttal sem lépheti túl az adásvételi szerződésben szereplő összeg.
- Amennyiben rendelkezik már közös (rész)tulajdonnal lakóingatlanban, akkor a házaspár maximum 150 millió forint értékű ingatlant vehet CSOK+ igénybevételével.
6.) Közművesítés
A kiemelt szabályra, azaz a lakhatóságra vonatkozó előírásoknak az épület közművesítésnek is meg kell felelnie. Ezen belül néhány tipikus példa:
Hiányzó villamosenergia-szolgáltatás: Ha a kiszemelt lakásban nincs működő áramhálózat, például az előző tulajdonos kiköttette az áramot, az támogatás elutasításához vezethet. Az értékbecslő helyszíni szemléje során működő hálózatot kell biztosítani.
Szennyvíz-elvezetés hiánya: Ha van közcsatorna-hálózat az adott településen, de az ingatlan nincs rákötve, az nem felel meg a CSOK követelményeinek.
Fűtetlen fürdő és kinti konyha: A fürdőszobában kötelező a beépített fűtés, és a konyhának a lakáson belülről közvetlenül elérhetőnek kell lennie. Ezek hiánya szintén problémát jelenthet.
+1.) Osztatlan közös tulajdonú ingatlan
A CSOK Plusz igénybe vehető több lakásból álló osztatlan közös tulajdonú ingatlan esetén is. Jogosultsági feltétel a támogatott személyek tulajdonszerzése. Amennyiben osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlanról van szó, akkor kizárólagos használati megállapodás elengedhetetlen a tulajdonostársak között. Ilyen háttérrel azonban nem lesz egyszerű banki bírálati szempontból a hitelezés és sajnos az elutasításra is fel kell készülni.
Hogyan válassz ingatlant, ha CSOK Plusszal szeretnél otthont teremteni?
Látható, hogy meglehetősen szigorú a szabályozás és összetett a feltételrendszer a CSOK Plusz esetében. A keresgélésnél tehát érdemes szem előtt tartani az előírtakat, és több ingatlant is meg lehet tekinteni mindezek ismeretében. A teljes lebonyolításban pedig célszerű gyakorlott és független szakértő segítségét kérni, aki naprakészen ismeri nem csak a jogszabályi kereteket, hanem a banki bírálati helyzetet is. A Bankmonitor jelzáloghitel szakértői ingyenesen segítenek eligazodni nem csupán a CSOK Plusz, de az összes támogatási forma és piaci lakáshitelek útvesztőjében is.