A Bankmonitor szakértőinek tapasztalata alapján számos érdeklődő kérdez a Babaváró hitel futamidejéről. Milyen futamidővel igényelhető a konstrukció, miért lényeges ez a kérdés egyáltalán egy Babaváró esetén? Milyen megoldás lehetséges a futamidő rövidítésére? A Bankmonitor szakértői most tiszta vizet öntenek a pohárba.
A futamidő egy személyi kölcsönnél, vagy lakáshitelnél kiemelten fontos. A hosszabb futamidő értelemszerűen azt jelent, hogy több részletben fizetjük vissza a kölcsönt, ami azzal jár, hogy a havi fizetnivaló valamelyest lecsökken. (Érthető, hiszen több részletben rendezhető a felvett kölcsön.) Ugyanakkor a későbbi lejárat azt is jelenti, hogy a felvett összeget tovább használjuk, emiatt a kamat összege is magasabb lesz. Vagyis összességében többet kell a kölcsönre visszafizetnünk.
A futamidő meghatározásakor az elvárt törlesztőrészlet és teljes visszafizetendő összeg ideális mértékének megtalálása a cél. A Bankmonitor szakértői azt szokták javasolni, hogy azt a futamidőt érdemes választani, amelynél a havi részleteket még nagy magabiztossággal ki tudjuk fizetni. De igaz ez az alaptétel a Babaváró hitel esetében is?
Hirdetés
Hirdetés
A Babaváró hitelnél is lényeges a futamidő?
A Babaváró kölcsön ideális választás lehet a gyermeket tervező fiatal párok számára. A maximális hitelösszeg 10 millió forint, a futamidő pedig legfeljebb 20 év lehet. Egyik nagy előnye, hogy a kölcsön a futamidő első 5 évében kamatmentes, és ha ezen időszak alatt születne egy gyermekünk, akkor ez a kedvezmény egészen a lejáratig velünk marad. A második baba érkezésekor elengedik a fennálló tartozás 30 százalékát, míg a harmadik gyerek érkezésekor elengedik a teljes tartozást.
Vagyis a kölcsön kamatmentesen indul és az is marad, ha egy gyermekünk születik. Ebben az esetben a kamat negatív hatása nem érvényesül a futamidő alatt. (Pusztán a minimális, évi 0,5 százalékos kezesség vállalási költség jön rá a felvett összegre.) Vagyis érdemes lehet a leghosszabb futamidőre felvenni a konstrukciót, hiszen ez nem jár plusz teherrel. De tényleg minden esetben helytálló ez a nézet?
Előfordulhat, hogy elveszítjük a kamatmentességet: ha például nem születik gyermekünk 5 éven belül, esetleg elválunk, vagy külföldre költözünk. Ezekben az esetekben a kölcsönt normál kamattal kell tovább fizetni – sok esetben pedig az addig kapott kamattámogatást is vissza kell fizetni -, ebben az esetben pedig már tényleg lényeges lehet a hátralévő futamidő, hiszen ez az az időszak, ameddig normál kamat mellett fizethetjük a tartozásunkat.
A minimális futamidőre is szigorú szabályok vonatkoznak
Banki szabályok is vonatkoznak a minimális futamidőre, egyik pénzintézet se fog egy évre kölcsönt kínálni. Ha pedig széles körben szeretnénk válogatni, akkor minimum 5 éves futamidőt érdemes választani.
Van azonban egy szigorú jogszabályi előírás, ami erősen befolyásolja a Babaváró futamidejét: a havi törlesztőrészletünk a kezességvállalás díjjal együtt nem haladhatja meg az 50 ezer forintot. (A maximális, 10 millió forintra havi 45 834 forintot kell fizetnünk, amennyiben 20 éves futamidőt választunk.)
Ha a teljes, 10 millió forintos Babavárót szeretnénk felvenni, akkor bizony a minimális futamidő 19 év lehet. 18 éves futamidő esetén ugyanis az induló fizetési kötelezettségünk már meghaladná az 50 ezer forintot.
Érdemes a 10 millió forintban gondolkodni, hiszen a kölcsönt csak egyszer lehet megigényelni. Ha kisebb összeget vennénk fel, akkor gyakorlatilag lemondunk a kamatmentes lehetőség egy részéről. Természetesen feleslegesen ne vegyünk fel hitelt – akkor sem, ha kamatmentes -, ha nincs célunk a nagyobb összeggel, akkor igényelhetünk a maximális összegnél kevesebbet is.
Hogyan lehet rövidíteni a futamidőn?
Ettől függetlenül elképzelhető, hogy rövidebb futamidőt szeretnénk. (Nem szeretünk tartozni, külföldre szeretnénk költözni, nem jön össze a baba.) A rövidebb futamidőt az igényléskor azonban nem tudjuk elérni, de ez nem azt jelenti, hogy más úton ne tudnánk megvalósítani célunkat.
A kölcsönünket ugyanis bármikor elő-, vagy végtörleszthetjük. (Az előtörlesztés azt jelenti, hogy a rendszeres törlesztésen felül kifizetjük a tartozásunkat részben, végtörlesztéskor pedig egészben.) Babaváró hitel esetében az elő-, vagy végtörlesztésért a bank nem számolhat fel díjat. Vagyis a teljes tartozást lejárat előtt is vissza tudjuk fizetni ezzel a módszerrel.
Figyelni kell azonban arra, hogy mikor kezdeményezzük az előtörlesztést: ha a futamidő első 5 évében a gyermekszületést megelőzően előtörlesztenénk a teljes hitelösszegnek legalább a felét, akkor az előtörlesztett összegre addig kapott kamattámogatást vissza kell fizetnünk az állam részére. (Ha megszületik határidőre az első gyerekünk, akkor a visszafizetett kamattámogatásra újra jogosultak lehetünk, azt visszakaphatjuk az államtól.)
Az elő-, és végtörlesztéssel ugyanakkor érdemes óvatosan bánni. Ugyanis második baba érkezésekor a fennálló tartozás 30 százalékát, míg a harmadik gyermek születésekor a teljes tartozást elengedik. Vagyis nem mindegy mennyi az aktuális tartozásunk a gyerekek érkezésekor.
Vagyis csak akkor érdemes a díjmentes előtörlesztést kihasználva lecsökkentenünk a tartozásunkat, illetve teljesen kifizetni a hitelünket, ha már megszületett az első gyermekünk és nem szeretnénk többet vállalni.