A Bankmonitor nem reprezentatív felmérését kitöltő több, mint 500 fő válaszai alapján az inflációkövető állampapírral rendelkezők közel 75%-a tervezi befektetésének visszaváltását. Az érintettek egy része másfajta állampapírt választana, de még így is nagyságrendileg 2700 milliárd Ft áramolhat ki a Kincstártól.
A Bankmonitor indított egy kérdőívet, amellyel azt kívánta kideríteni, hogy a prémium állampapírral rendelkezők mit szeretnének kezdeni a közeljövőben kapott kamatokkal, illetve tervezik-e befektetésük visszaváltását. A felmérést 526-an töltötték ki, a válaszolók közül 476 fő rendelkezik prémium állampapírral. Ki kell hangsúlyozni, hogy a felmérés nem reprezentatív, vagyis nem tükrözi feltétlenül pontosan az állampapírral rendelkező lakosság szándékát.
A nagyságrendileg 7 ezer milliárd Ft prémium állampapír kamata jelenleg igen kedvező, a kamat 17,85-19,2% között alakul. Ezen kamatszint mellett számos papír az elkövetkező hetekben, hónapokban fizet kamatot. Megközelítőleg 1200 milliárd forintot fizet ki a Kincstár a befektetőknek. A kérdőívben adott válaszok alapján a Bankmonitor szakértői nagyságrendileg 453 milliárd forintra becsülik azt az összeget, amelyből valamilyen másfajta állampapírt vásárolnának, vagyis mintegy 747 milliárd forint kikerülhet a piacra.
Azt is látni kell, hogy a kérdéses befektetések kamata érdemben csökkenni fog a következő időszakban. Ez érthető, hiszen inflációhoz kötött kamatozású befektetésről van szó, márpedig az éves áremelkedés jelentősen mérséklődött a tavalyi évben. A befektetések 3,95-5,2% közötti éves kamatozásra állnak át a következő kamatfizetés után. Ilyen körülmények között sok emberben felmerülhet, hogy az értékpapírt eladják és megtakarításukat valamilyen más befektetésbe áthelyezik.
A felmérésre adott válaszok alapján a Bankmonitor becslése szerint mintegy 4835 milliárd forint összegű prémium állampapírt értékesíthetnek a jövőben, melyből 2720 milliárd forintot nem is állampapírba helyeznének el a befektetők.
Hirdetés
Hirdetés
Mit terveznek a befektetők a kamatokkal?
A felmérésben részt vevő 476 prémium állampapírral rendelkező befektető nyilatkozott arról, hogy mit tervez a közeljövőben várható kamatkifizetésekkel.
Az érintettek az alábbi lehetőségek közül választhattak:
- Állampapírba fekteti az összeget: a válaszadók 35,92%-a, azaz 171 fő jelölte ezt a lehetőséget.
- Ingatlanjára költi, ingatlanban fekteti az összeget: a kitöltők 11,76%-a, azaz 56 fő jelölte ezt a lehetőséget.
- Elkölti, elfogyasztja a kapott kamatot: a válaszok 10,5%-nál ez lett megjelölve. Azaz 50 fő választotta ezt a lehetőséget.
- A válaszolók közül 176 fő az előbbiektől eltérő valamilyen más befektetési formába tenné a kamatokat. Ez a válaszadók 36,97%-át fedi le.
- 23 fő pedig nem kívánt válaszolni erre a kérdésre.
Ha azt feltételezzük, hogy a nem válaszolók a többi kitöltőhöz hasonlóan döntenének, akkor mintegy 453 milliárd Ft-ból vennének állampapírt. A maradék 747 milliárd Ft-ból 466 milliárd Ft-ot más befektetésbe forgatnának át, 148 milliárd Ft-ot ingatlanra költenének, míg 132 milliárd Ft-ot szabadon elköltenének, mondhatni elfogyasztanának a magyarok.
Mennyi állampapírt váltanának vissza?
A kamatkifizetés mellett nagyon lényeges kérdés, hogy mi lesz az alacsonyabb kamatra forduló befektetések sorsa. A 7 ezer milliárd forintból mintegy 500 milliárd forint lejár az idei évben. A magyarok tehát mintegy 6500 milliárd forintnyi befektetés sorsáról dönthetnek.
A 476 kitöltő közül 23-an rendelkeznek lejáró befektetéssel, a maradék 453 fő 74,39%-a pedig a kamatfizetést követően valamikor visszaváltaná, értékesítené meglévő állampapírját. Ez nagyságrendileg azt jelentené, hogy 4835 milliárd Ft eladásra kerülne az inflációkövető állampapírból. Természetesen nagyon lényeges kérdés, hogy a befektetők mit kezdenének az így felszabaduló pénzükkel.
Itt is több lehetőség közül választhattak a kérdőívet kitöltők:
- Valamilyen más állampapírba tenné át a pénzét 140 fő, ez a visszaváltást tervezők 41,54%-át teszi ki.
- 42 fő ingatlanjára fordítaná, abba fektetné a felszabaduló összeget, ez az érintettek 12,46%-a.
- Valamilyen más befektetésbe helyezné el a pénzét 132 fő, ez az érintettek 39,17%-a.
- Elköltené, elfogyasztaná a korábbi megtakarítását az érintettek 1,78%-a.
- Míg 17 fő, az adott csoport 5,04%-a nem adott választ erre a kérdésre.
A kérdőívben megadott válaszokon alapuló Bankmonitor becslés alapján a 6500 milliárd forint nem lejáró állományból 4835 milliárd Ft összegben válthatnak vissza. A kérdéses összegből mintegy 2115,5 milliárd Ft értékben más állampapírt vásárolhatnak, míg 634,6 milliárd Ft összeget ingatlanra költhetnek. 1994,6 milliárd Ft-ot valamilyen más típusú befektetésbe helyezhetnek el a magyarok, míg 90,6 milliárd Ft-ot elkölthetnek, elfogyaszthatnak.
Tisztában vannak a magyarok befektetésük kamatával
A kérdőívben a Bankmonitor rákérdezett a prémium állampapír jelenlegi kamatára, illetve a kamatfordulót követően várható új kamatszintre is.
A 476 főből 359-en, a válaszolók mintegy háromnegyede tisztában voltak a jelenlegi kamatszintekkel, a PMÁP kamatát 15% feletti szintre helyezték.
Az adott kérdésnél kiválasztható lehetőségek:
- 5-10% közötti
- 10-15% közötti
- 15% feletti
- Nem tudom
Míg a kamatfordulót követő alacsonyabb kamatokat is nagyságrendileg jól belőtte a válaszolók közül 387 fő. Ennyien jelölték, hogy a kamat 3,5-5,5% közé csökken. Ez a szám különösen jó annak fényében, hogy 12 főnek lejár a papírja, ezért nem jelölt új kamatot.
A kérdés kapcsán jelölhető válaszok:
- 3,5-5,5% közötti
- 5,5-8,0% közötti
- Nekem lejár
- Nem tudom
Vagyis a befektetők nagy része a helyzet, a kamatkörnyezet ismeretében hozná meg döntését.
Befolyásolja a döntést a befektetett összeg?
A kérdőívben megkérdezték a szakértők azt is, hogy mekkora összeget helyeztek el a prémium állampapírba.
Az alábbi lehetőségek közül lehetett választani:
- 0-1 millió Ft közötti összeget helyezett el a befektetésben 37 fő, ez a befektetéssel rendelkezők 7,35%-a.
- 1-5 millió Ft közötti összeget fektetett be 120 fő, ami a kérdéses csoport 25,21%-a.
- 5-10 millió Ft közötti összegben van prémium állampapírja a kérdőívet kitöltők közül 98 főnek. Ez a befektetéssel rendelkezők 20,59%-a.
- 10-30 millió Ft összegben van inflációkövető állampapírja 113 főnek. Ez a PMÁP-pal rendelkezők 23,74%-a.
- 30-50 millió Ft közötti összeget helyezett el PMÁP-ban 40 fő, ami az adott csoport 8,4%-a.
- 50 millió Ft-nál nagyobb megtakarítása van prémium állampapírban 33 főnek. Ez az adott csoport 6,93%-a.
A nagyobb megtakarítási összeggel rendelkezők közül többen váltanák vissza a kamatfizetést követően prémium állampapírjukat és az így felszabaduló összegből kevesebben vennének más típusú állampapírt. Vagyis a felmérés alapján a befektetési összeget is figyelembe véve még nagyobb lenne a kiáramlás, mint ahogy fentebb szerepelnek.
Természetesen egy ember több helyre is befektethetné a kamatot, a felszabaduló tőkét, de a kérdőívben egy, a számára legfontosabb célt lehetett megjelölni.
Összegzés
A kérdőív nem reprezentatív, de a válaszok alapján nagy összegű pénz áramolhat ki a Kincstártól. Kérdés, hogy a Kincstárnak milyen tervei vannak, célja-e egyáltalán, hogy ezen pénztömeg egy részét visszatartsa.
Eszköz természetesen rendelkezésére áll az államnak. Akár a visszaváltási költségen is lehet módosítani (például kedvezőbb árfolyamot kínálni annak, aki a felszabaduló összegből másik állampapírt vásárolna), illetve az elérhető új befektetések kamatán is lehet emelni.
Az majd kiderül, hogy ténylegesen mit lépnek a befektetők, az első, legnagyobb kamatfizetés már január 20-án megtörtént. Illetve erre mit reagál, egyáltalán szükséges-e, tervez-e bármit is reagálni a Kincstár.