A fizikai dolgozók nettó 200 ezerrel kevesebbet keresnek, mint a szellemi foglalkozásúak

A fizikai dolgozók nettó 200 ezerrel kevesebbet keresnek, mint a szellemi foglalkozásúak
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-12-20
 

A fizikai foglalkozásúak helyenként több mint 200 ezer forinttal kevesebbet keresnek nettóban, mint a szellemi munkát végzők. Ugyanakkor a bérdinamika bíztató jeleket mutat.

2024 októberében a bruttó átlagkereset 637 200 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagfizetés 438 900 forint volt. A bruttó mediánkereset 529 000 forint és a nettó mediánkereset 366 000 volt a KSH adatai szerint.

A kereseti adatok önmagukban nem mondanak sokat, ha nem tesszük mellé, hogy ez valójában mire is elég, vagyis mi a vásárlóértéke. 2023. októbere és 2024. októbere között 12,7%-kal emelkedett a nettó átlagkereset, ez 9,4%-os reálbér-emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A nettó mediánkereset pedig 15%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

Hirdetés

Hirdetés

Budapesten még az országos átlagnál is jobban keresnek

A budapesti átlagbér jelentősen meghaladja az országos átlagot 771 162 forintos bruttó értékével, amely kedvezmények nélkül 512 823 forintos átlagos nettó fizetésnek felel meg.

Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az átlagkeresetek a munkavállalók összességére vonatkoznak. Ugyanakkor a KSH külön is közli az átlagbéreket a szellemi és fizikai foglalkozásúak esetében, amelyek között jelentős eltérések tapasztalhatók. Budapesten például egy fizikai foglalkozású munkavállaló októberben átlagosan nettó 352 607 forintot keresett, míg a szellemi foglalkozásúak átlaga 597 224 forint volt.

Mi a helyzet a megyékkel?

Magyarország megyéi között jelentős különbségek tapasztalhatók az átlagbérek terén. Míg Budapesten és a nyugati országrészben az átlagfizetések meghaladják a 400 ezer forintot, addig az ország kevésbé fejlett részein, például a keleti régiókban alig érik el a 300 ezer forintot.

Ha külön vizsgáljuk a fizikai és szellemi foglalkozásúak átlagos nettó bérét, kissé eltérő képet kapunk. Érdekes módon a fizikai munkát végzők esetében nem Budapest áll az élen: míg a fővárosban átlagosan 352 ezer forintot visznek haza, Győr-Moson-Sopron vármegyében ez az összeg 23 ezer forinttal magasabb, elérve a 375 ezer forintot. Hasonlóan kiemelkedően keresnek még a fizikai dolgozók Komárom-Esztergom és Fejér vármegyében is.

A fizikai munkát végzők körében összességében kisebbek a bérkülönbségek, mint a szellemi foglalkozásúaknál. A szellemi munkát végzők esetében nem meglepő, hogy Budapesten keresnek a legtöbbet: az átlagos nettó bér itt 597 ezer forint. Ezzel szemben például Békés vármegyében csupán 391 ezer forintot visznek haza, ami jelentős eltérés. Érdekesség, hogy a legelmaradottabbnak tartott Nógrád vármegyében a szellemi foglalkozásúak 419 ezer forintos nettó bérrel jobban keresnek, mint Szabolcs-Szatmár-Bereg vagy Békés vármegyében.

Van Magyarországon bérkonvergencia?

A magyar megyék bérszínvonala jelentős eltéréseket mutat, és gyakran a szellemi és fizikai foglalkozásúak keresete is jelentősen különbözik egymástól. Ugyanakkor pozitív trend figyelhető meg ebből a szempontból a magyar gazdaságban: az alacsonyabb keresetű megyék átlagbérei lassan, de fokozatosan közelítenek az országos átlaghoz. Ez a jelenség hozzájárulhat ahhoz, hogy csökkenjen a pusztán gazdasági okokból történő belső vándorlás, és a jelenleg gyengébb gazdasággal rendelkező megyékben is egyre többek számára váljon elérhetővé a kényelmes élet.

Az elemzésben a 2020 januári kereseteket vettük alapul, mivel bár 2020 komplikációkkal teli év volt, ennek jelei az év elején még nem mutatkoztak. A vizsgált időszakban leginkább a keleti országrész megyéi, különösen Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék tudtak feljebb zárkózni. Emellett a Dunántúlon kiemelendő Baranya vármegye, amely 3,61 százalékponttal közeledett az országos átlaghoz.

Összességében megfigyelhető az országban egy lassú bérkonvergencia. Habár ez nem jelentős mértékű, örvendetes tény, hogy a fejlett és kevésbé fejlett országrészek bérei szép lassan közelednek egymáshoz.

Ne fizess azért, ami van ingyen is!

Függetlenül attól, mennyit keresel, a banki költségek mindenkit érintenek. Jó hír viszont, hogy van megoldás: léteznek ingyenes bankszámlák! Az alábbi kalkulátor segítségével könnyedén megtalálhatod a számodra legideálisabb lehetőséget, így elkerülheted, hogy olyan szolgáltatásokért fizess, amelyeket akár teljesen díjmentesen is igénybe vehetsz.

Hirdetés
Hirdetés