A kormány GDP előrejelzésének módosításával a nyugdíjprémium is messzebbre került

A kormány GDP előrejelzésének módosításával a nyugdíjprémium is messzebbre került
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-04-02
 

Nagy Márton a héten bejelentette, hogy a kormány módosítja az idei évre várt gazdasági növekedés mértékét. A korábbi 3,4 százalék helyett várhatóan 2,5 százalék körül alakulhat az idei évben a GDP növekedése. Ez természetesen rossz hír a teljes hazai gazdaság számára, de van egy külön ok, ami miatt a nyugdíjasok még szomorúbbak lehetnek.

A napokban Nagy Márton jelentette be, hogy a korábban várt 3,4 százalék helyett kisebb mértékben, 2,5 százalékkal bővülhet idén a hazai gazdaság.

Önmagában egy szomorú hír a magyar gazdaságnak, hogy a kormány rontja a GDP kilátásokat, hiszen az alacsonyabb gazdasági teljesítmény kisebb fogyasztást, kevesebb vásárlást jelent a fogyasztóknak és jó eséllyel kevesebb bevételt eredményez a vállalkozásoknak. Az állam sem örülhet az eseményeknek, például a GDP arányos éves hiányt így nehezebb lesz menedzselni: nominálisan ugyanakkora hiány a vártnál kisebb GDP-ből nagyobb hányadot tehet ki.

Hirdetés

Hirdetés

Mi az a nyugdíjprémium?

A nyugdíjprémiumot két tényező alapján határozzák meg:

  1. Megvizsgálják, hogy a GDP növekedés milyen mértékben haladja meg a 3,5 százalékot. Az így kapott érték a prémium egyik tényezője.
  2. E mellett fontos tényező az egyes idősek nyugdíjának konkrét összege. Ennek veszik ugyanis a 25 százalékát.

A két tényező szorzata adja a nyugdíjprémium összeget, melyet novemberben megkaphatnának az idősek. Vannak ugyanakkor felső limitek mindkét tényező esetében. A GDP növekedésen alapuló tényező nem haladhatja meg a 4-es értéket. Gyakorlatilag ezt az értéket veszi fel ez a tényező minden 7,5 százalékot meghaladó GDP növekedés esetén.  A nyugdíjból származó tényező pedig nem haladhatja meg a 20 000 forintot.

A Bankmonitor szakértői egy példán keresztül bemutatják a nyugdíjprémium kiszámítását. Tételezzük fel, hogy a GDP várt növekedése 4%, a nyugdíj összege pedig 242 ezer forint. Ebben az esetben az első tényező mértéke 0,5, míg a második tényező 20 000 forint. (A 242 ezer forint negyede meghaladná ezt az értéket, ezért a felső limitet kell alkalmazni.) A két szám szorzata alapján a nyugdíjprémium 10 000 forint lenne az adott példában szereplő idős számára.

A korábbi növekedési kilátás is elmaradt egy hajszállal a 3,5 százaléktól. De itt még lehetett reménykedni, hogy a vártnál jobb teljesítmény mellett a gazdaság átlépheti ezt a küszöböt. Sajnos az első hónap adatai és az új kilátások mellett már érdemben messzire sodródott ez az érték.

Természetesen ettől még nyugdíjkorrekció lesz

Nem szabad összekeverni a nyugdíjprémiumot a nyugdíjkorrekcióval. Míg előbbi a GDP-től, addig utóbbi az infláció alakulásától függ. Akkor fizetnek nyugdíjkorrekciót novemberben, ha az év elején a nyugdíjemelés alapjául szolgáló inflációt az év első nyolc hónap tényadatai alapján becsült infláció meghaladja.

Az idei évben szinte garantált, hogy erre sor kerül. Az év elején ugyanis 3,2 százalékos inflációt vártak, ez alapján emelték meg a nyugdíjakat. A kormány azonban a napokban a várakozását megemelte 4,5 százalékra és ez alapján el is különített egy összeget a novemberi korrekció megfizetésére.

Természetesen az is elképzelhető, hogy a rosszabb GDP adat ellenére prémiumot, vagy más juttatást fizet a kormány az időseknek. Ez természetesen nincs megtiltva, ugyanakkor a klasszikus, lefektetett szabályok alapján várhatóan idén nem kell nyugdíjprémiumot fizetni.

Kíváncsi vagy, hogy mekkora nyugdíjra számíthatsz majd idős korodban? Számold ki a Bankmonitor kalkulátorával.

 
Mennyi nyugdíjad lesz?
Ft
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés