A K&H Bank felmérése alapján a 19 és 29 év közötti fiatalok 44 százaléka még a szüleivel él. A „mamahotelben” élők 60 százaléka szeretne előbb-utóbb elköltözni, közülük a legtöbben albérletbe mennének. Viszont a 3 éven belül lakásvásárlást tervezők jelentős részének hitelre is szüksége lesz az új otthon megvételéhez.
A K&H felmérése alapján a fiatalok 44 százaléka él még a szülői házban. Ez az arány kedvezőbb, mint az elmúlt időszakban volt: a korábbi negyedévekben a megkérdezettek 50-60 százaléka lakott a szüleivel.
Mikor érné meg az albérlet?
A „családi fészekben” élők közül 10-ből 6 -an szeretnének előbb-utóbb elköltözni. Az érintettek 55 százaléka azonban először albérletbe költözne, így teremtve meg az önálló háztartást. De mikor érné meg az albérlet a saját lakás vásárlásával szemben?
Ha csak anyagi oldalról nézzük, akkor két fő szempont lehet:
- A vásárláshoz szükséges saját megtakarításunknak van-e jobb helye?
- A vásárláshoz szükséges lakáshitel törlesztőrészlete hogyan viszonyul az albérleti díjakhoz?
Mi a helyzet az önerővel?
A lakásvásárlást jó esetben saját megtakarításból finanszírozzák meg a fiatalok. Ha hitelre is szükség van, akkor is van egy minimális önerő elvárás, ennek mértéke jelenleg a jogszabály alapján a vételár 20 százaléka. (Ettől a bankok szigorúbb irányba eltérhetnek.)
A kérdés az, hogy tudnak-e a fiatalok valamilyen megtakarítást, amelynek a hozama vetekedhet a saját lakás előnyeivel. A jelenlegi piaci körülmények között ilyen – biztos, kockázatmentes befektetésről – nem találni ilyet. Még az oly népszerű Magyar Állampapír Plusz hozam is átlagosan évi 4,95%.
Mennyit kellene fizetni albérletre?
A fiatalok „első lakásként” jellemzően egy 35-40 négyzetméter alapterületű garzont keresnek. Egy ilyen ingatlan albérleti díja a fővárosban 80-100 ezer forint körül lehet. (A pontos ár a lakás állapotától, elhelyezkedésétől nagy mértékben függ.)
Egy 35 négyzetméter alapterületű pesti lakás vételára a DH Barométer adatai alapján 24 millió forint körül alakulhat. Ha minimális önerőt feltételezünk, akkor a fiataloknak 19,2, millió forint hitelre lenne szükségük a vásárláshoz. Egy ilyen hitelnek a havi törlesztőrészlete a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora szerint 25 éves futamidőt választva 97 ezer forinttól indul. Sok múlik azonban a bankválasztáson: legolcsóbb és legdrágább hitelajánlat havi törlesztőrészlete között ugyanis 31 ezer forint lehet a különbség. Vagyis egy jó döntéssel 25 év alatt 9,3 millió forintot lehet spórolni.
Vagyis a hitel és az albérlet költségei nagyságrendileg azonosak, kicsivel nagyobbak a havi kiadások a lakásvásárlás esetén. (Ez a helyzet is megfordulhat, amennyiben a minimálisan elvártnál magasabb önerővel rendelkezünk.)
Hirdetés
Hirdetés
Miért terveznek mégis sokan albérletbe menni először?
Hiába érheti meg jobban a lakásvásárlás, vagy lenne anyagilag hasonló döntés, mint a házbérlés, sok fiatalnak ez szóba se jöhet. Pont azért, mert nincsenek meg feltétlenül az anyagi feltételei az ingatlanvásárlásnak.
Például sok fiatalnak nem elég a jövedelme a hiteltörlesztő megfizetéséhez. Ez mondjuk a fentiek alapján a bérlésnek is akadálya lehet, hiszen egy albérlet ára közel azonos a hitelköltségekkel. A másik probléma az önerővel kapcsolatban merülhet fel: sok huszonéves egyszerűen nem rendelkezik 5-6 millió forint saját megtakarítással. (Ekkora összeg minimálisan szükséges egy 25 millió forint értékű lakás megvásárlásához.)
Az MNB által felvetett javaslat elősegítheti a fiatalok lakáshoz jutását
A jegybank egy korábbi felvetése megoldást jelenthet a fiatalok önerő problémájára. Az MNB ugyanis felvetette a minimálisan szükséges önerő lecsökkentését 10 százalékra. Ez a kedvezmény kizárólag a fiatalok első lakásvásárlásakor lenne elérhető.
Ezzel a lépéssel a korábbi példában említett lakás megvásárlásához elegendő lehetne már 2,5 millió forint saját megtakarítás, vagyis felére csökkenne az elvárt önerő.
Ez a lehetőség azonban jelenleg csak javaslat szinten létezik, a jövő kérdése az, hogy megvalósulás-e az elvárt önerő csökkentése. Illetve nyilván az is kérdéses, hogy milyen egyéb feltételeket kellene majd telesíteni mindazoknak, akik az önerő csökkentésének lehetőségével szeretnének élni.