Adótrükk vagy több van mögötte? Miért tartanak ennyi állampapírt a biztosítók?

Adótrükk vagy több van mögötte? Miért tartanak ennyi állampapírt a biztosítók?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-05-05
 

Soha nem látott csúcson a biztosítók állampapír-állománya. 2025 első negyedévében a magyar biztosítói szektor összesen több mint 1600 milliárd forintnyi hazai állampapírt tartott a portfóliójában. Ebben a cikkben megvizsgáljuk miért tesznek a biztosítók így.

Egészen pontosan ez 1601,6 milliárd forintot jelent, amelyből 1533,5 milliárd forint hosszabb lejáratú államkötvény, 68,1 milliárd pedig rövidebb lejáratú kincstárjegy volt. Ennyi állampapírjuk még sosem volt a biztosítóknak.

Ha megnézzük, hogy ez a hatalmas összeg a biztosítók teljes vagyonának mekkora részét teszi ki, már egy árnyaltabb kép rajzolódik ki. Jelenleg ez az arány 34,9%, vagyis a teljes eszközállománynak alig több, mint a harmada van csak magyar állampapírban. Ez az érték még mindig jelentős, de valójában egy hosszú csökkenő trend része. Képzeld el, a csúcson, 2004-2005 környékén ez az arány stabilan 70% felett mozgott. Innen indult egy lassú, majd a 2008-as válság környékén felgyorsuló csökkenés. 2010 végére már csak 41% körüli volt az állampapírok aránya a portfóliókban. Ezt követően egy hosszabb, nagyjából egy évtizedes stabilizálódás következett, ahol az arány többnyire 40-44% között ingadozott, majd 2021-től ismét csökkenésnek indult, 2024 végére egészen 33% környékére esve. Úgy tűnik tehát, hogy a biztosítók az évek során egyre inkább szétterítik a befektetéseiket, és nem csak állampapírokban gondolkodnak.

Azonban az utóbbi időszakban mégis történt egy érdekes fordulat: 2024 utolsó negyedévéhez képest 7,43%-kal nőtt a biztosítók állampapír-állománya. Egy ilyen mértékű növekedés egyetlen negyedév alatt mindenképpen figyelemre méltó. Ez a friss növekedés felveti a kérdést, vajon mi állhat a háttérben?

Hirdetés

Hirdetés

Miért vesznek ennyi állampapírt a biztosítók?

Ennek több oka is van, az egyik, hogy az adójukat tudják ezzel csökkenteni és még a szabályozási környezet is nyomja őket ebbe az irányba.

Ha növelik a hosszú lejáratú (legalább 2030 után lejáró) magyar állampapír-állományukat a 2024 őszi szinthez képest, akkor csökkenthetik az extraprofit adójukat. A trükk az, hogy az állománynövekmény 30%-át vonhatják le az extraprofit adóból. Ez lényegében egy állami ösztönző, hogy a biztosítók több pénzt fektessenek az államadósságba, méghozzá hosszú távra. Persze, azért ennek a kedvezménynek is vannak korlátai, nem lehet vele a teljes adót lenullázni, de egyértelműen vonzóbbá teszi az állampapír-vásárlást a szektor számára.

De nem csak az adókedvezmény miatt éri meg a biztosítóknak állampapírt venni mivel van egy másik, talán még erősebb ösztönző is, ami a szabályozásból fakad. A biztosítóknak törvény írja elő, mennyi „biztonsági tartalékot”, vagyis saját tőkét kell félretenniük a befektetéseik kockázata miatt. Minél kockázatosabb egy befektetés (mondjuk egy részvény), annál több tőkét kell mögé tenni.

Itt jön a képbe az állampapír nagy előnye, miként a szabályok szerint a magyar állampapírok extra biztonságosnak számítanak. Olyannyira, hogy a biztosítóknak nem kell tőkét lekötniük ezen papírok mögé. Ez óriási előny. Ahelyett, hogy a pénzüket „biztonsági tartalékként” parkoltatnák, felszabadul a tőkéjük, amit befektethetnek máshová, ahol talán többet fial, vagy egyszerűen csak javul a cég nyereségessége.

Tehát, míg az adókedvezmény egy direkt csábítás, ez a szabályozói könnyítés egy folyamatos, erős háttérösztönző, ami miatt a biztosítóknak akkor is megérné állampapírt tartani, ha nem kapnának érte külön adókedvezményt. Mivel az extraprofitadó frissebb történet így valószínűleg a mostani emelkedés hátterében is inkább ez áll, mint a régebbi tőketartalékolási keretrendszer.

Ha te fektetnél be

Oké, az állampapír biztonságos, ezt értjük. De lássuk be, hosszú távon azért vannak ennél jobb befektetések is. Persze, a magasabb hozamhoz általában nagyobb kockázat társul, amit nem árt kezelni. Ez pedig időt és szakértelmet igényel – főleg, ha nem vagy otthon a pénzügyek világában. Itt jöhet képbe egy vagyonkezelő, mint például a HOLD. Ők leveszik a terhet a válladról, te megmondod, mennyire vagy bevállalós (milyen kockázati szintet bírsz), ők pedig ennek megfelelően fektetik be a pénzed. A lényeg, hogy profik kezelik a vagyonodat, és még a magasabb kockázatú portfólióknál sem játszanak orosz rulettet a nehezen megkeresett pénzeddel.

Egyeztetni szeretnék az online vagyonkezelésről!

Ft
A lenti gomb megnyomásával elfogadom az adatvédelmi tájékoztatóban
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés