A bankokat terhelő tranzakciós illetéket az idei évben két lépésben megemelték. A kormány előírása értelmében a megnőtt adóterhet a pénzintézetek nem terhelhetik át a lakossági ügyfeleikre 2024-ben. A jogszabályi előírás azonban jövőre nem védi a lakosságot, az egyik nagybank pedig már be is jelentette a díjemelkedést. De mennyivel emelkedhet a bank ügyfeleinek a számlaköltsége?
A kormány intézkedései értelmében 2024. augusztus elsejétől megemelkedett a tranzakciós illeték mértéke.
- Az átutalások, postai befizetések, értékpapír tranzakciók után fizetendő tranzakciós illeték 0,3%-ról 0,45%-ra nőtt. Ráadásul az adó maximuma is megnőtt 10 ezer forintról 20 ezer forintra.
- Emellett a készpénzfelvételekhez kapcsolódó tranzakciós illetéket is megemelték 0,6%-ról 0,9%-ra.
A lakossági bankszámláknál ugyanakkor az illetékmentes átutalási összeghatárt is növekedett, 20 ezer Ft-ról 50 ezer Ft-ra.
Ezt követően a második lépésben, október elsejétől kiegészítő tranzakciós illetéket vezettek be a devizaváltással járó pénzügyi műveletekre. A kiegészítő adó mértéke 0,45%, legfeljebb 20 ezer Ft. Ezt az összeget a normál tranzakciós illetéken felül kell megfizetni.
Ezek a tételek banki adók, de a pénzintézetek ilyen helyzetben jellemzően igyekeznek áthárítani a plusz kiadást, terhet. Ezt a lehetőséget azonban a kormány a lakossági ügyfelek esetében idén év végéig kormányrendeletben megtiltotta. De mi lesz 2025-ben?
Hirdetés
Hirdetés
Az OTP Bank már meghirdette a jövő évi díjakat
Az OTP Bank lépett elsőnek, a pénzintézet honlapján ugyanis megtalálható a bankszámlákra 2025-től érvényes kondíciós lista. Érthető a gyors közzététel, hiszen főszabály szerint a díjemeléseket 60 nappal előre be kell jelenteni. A bank számos csomagja esetében módosít a díjakon, a Bázis számla, a Junior számla, a Tempó számlacsomag, a NET számlacsomag, a Prémium Plusz számlacsomag, a Devizaszámla, a Smart számla, az OTP OKÉ fizetési számlacsomag és az OTP Class számla is érintett.
Érdemes megvizsgálni, hogyan változnak az egyes díjtételek a jövő évtől: jellemzően a készpénzfelvételhez, átutaláshoz kapcsolódó díjtételek százalékos formában meghatározott része valóban a tranzakciós illetéknek megfelelően módosult. Emellett egyes csomagáras tételek díja is növekedett.
A pénzintézet elmondása alapján egy átlagos ügyfélnek csupán 300 forinttal emelkedik meg a számlaköltsége, hiszen a jogszabályilag ingyenes készpénzfelvételért, a bankkártyás vásárlásért nem számol fel díjat a bank.
Sőt a díjmódosításokkal párhuzamosan a fintech cégekhez hasonló kedvezményeket tesz elérhetővé az OTP Bank:
-
- E-utalási kedvezmények: Egy új akció részeként, az egyik legnépszerűbb, 100 ezer forintig ingyenes e-utalási kedvezmény díjmentes lesz 2025-ben, a szolgáltatás igényléshez kötött. Az OTP Prémium Next szolgáltatásával – 2025-ben is változatlan számlavezetési díj mellett – akár 1 millió forintig is növelhető a limit.
- Árfolyam+: 2025-ben továbbra is díjmentesen lesz elérhető a devizaközépárfolyamon történő devizaváltást biztosító kedvezményelem, havi 600.000 Ft-ig forint számláról történő elektronikus devizaátutalásoknál, valamint külföldön forint betéti kártyával történő fizikai kártyás vásárlásoknál.
- Kedvezményprogram: Az OTP Kedvezményprogram a legnagyobb ilyen típusú banki program Magyarországon – közel 100 aktív banki partnernél érhető el pénzvisszatérítés és különböző kedvezmények az ügyfelek számára.
A helyzet tehát egyáltalán nem olyan könnyen elintézhető, hogy a számladíjak emelkednek a jövő évtől. Érdemes inkább azt megvizsgálni, hogy egyes konkrét ügyfeleknek hogyan változik a számlaköltsége. A Bankmonitor szakértői ehhez három példát vizsgáltak meg.
1. Minimálbérrel rendelkező, készpénzt használó számlatulajdonos
Az első példában szereplő ügyfél havi nettó 177 422 forintot keres, ezt az összeget a munkáltató havonta átutalja a számlájára. Az érdeklődő minden hónapban felvesz a számlájáról 150 ezer forintot az OTP bankautomatájából, egyösszegben. Ehhez természetesen szüksége van egy bankkártyára is. A számlatulajdonos kihasználja az ingyenes készpénzfelvételi lehetőséget. A kivonatot ugyanakkor papír alapon kapja meg minden hónapban.
A Pénzcentrum kalkulátora alapján az OTP Bank ajánlatai közül jelenleg a Smart számlacsomag a legolcsóbb a kérdéses esetben. Jelenleg a számlavezetési díj havi 163 Ft. Fontos, hogy a jövedelem ténylegesen a számlára érkezzen, ez a feltétele a kedvező számlavezetési díjnak.
A csomaghoz az ügyfél Mastercard Online Smart főkártyát kért. Ezen kártyának az első évben nincs díja, a második évtől évi 3502 forintot kell fizetni utána. A készpénzfelvételért nem kell fizetni a számlatulajdonosnak, hiszen a jogszabályi díjmentes lehetőséget használja ki.
Az idei évre érvényes kondíciók alapján a számlatulajdonosnak az első évben a csomag után 1956 Ft-ot, míg a második évtől 5458 Ft-ot kell fizetnie.
Érdekesség, hogy a módosítások ezeket a díjakat nem érintik, így az éves költségek nem változnak. A csomag alapdíja és a bakkártya költsége sem emelkedik 2025-től.
2. Mediánbérrel rendelkező, netbankon utaló számlatulajdonos
A kérdéses érdeklődő jövedelme havi nettó 360 100 Ft, ezt az összeget a munkáltató minden hónapban elutalja a számlájára. A tulajdonos havonta 8 darab átutalási megbízást ad meg netbankon keresztül, egyenként 25 ezer forint összegben. (Ebből négy bankon belülre, a másik négy bankon kívülre megy.) A csomaghoz bankkártya is kapcsolódik, mellyel havonta 60 ezer forint összegben vásárol a tulajdonos. Induljunk ki abból, hogy az igénylő az OTP Bank Bázis számláját választaná.
Jelenleg a kérdéses számla kedvezményes havi számlavezetési díja 433 Ft. Ez a díj lesz érvényes, ha ténylegesen a jövedelem az adott számlára érkezik minden hónapban. A számlához egy Mastercard Online főkártya tartozik. A plasztik kibocsátói díja 3175 Ft, ugyanakkor az első évben nem kapcsolódik hozzá más költség. A második évtől az éves díj 7167 Ft.
A havi 8 darab, összesen legfeljebb 200 000 forint összegű átutalást díjmentesen teljesíti a bank, amennyiben a számlatulajdonos E-utalás 200.000 Ft kiegészítő csomagot választ, ennek a csomagnak a havi díja 723 Ft. A bankkártyás vásárlásért a pénzintézet nem számít fel díjat.
Így az aktuális kondíciók alapján az első évben 17 047 forint lenne az ügyfél teljes díja. A második évtől pedig az éves költség 21 039 forintra nőne.
A jövő évi kondíciók alapján itt azért már látni eltéréseket, ami elsősorban az átutalási díjak módosításának köszönhető. Ugyanakkor a bank 2026. február végéig díjmentesen biztosítja E-utalás 100.000 Ft kiegészítő csomagját, ami alapján 100 ezer Ft összeghatárig ingyen lehet netbankon keresztül utalni. Vagyis csak négy tételért kellene díjat fizetni (tételezzük fel, hogy ebből kettő bankon belüli, míg kettő bankon kívüli átutalás). Ez a kombináció így már csak minimális díjnövekedést eredményez, havonta 733 forintot kellene fizetni az átutalásokért.
Az éves számlaköltség az első évben 17 167 Ft, a második évtől pedig 21 159 Ft lenne. Ez összességében 0,5-0,7%-os díjnövekedést jelentene.
3. Magas jövedelem nagy összegű készpénzhasználattal
A harmadik példában szereplő számlatulajdonos havi 800 ezer forintot keres, jövedelmét a munkáltató minden hónapban a számlájára utalja. Az érdeklődő havi 500 ezer forintot vesz fel minden hónapban. (A díjmentes készpénzfelvételi lehetőséget természetesen kihasználja.) Emellett még havi 6 darab, egyenként 40 ezer Ft összegű netbankon indított átutalási megbízás is teljesül. Ebből három megy bankon belülre, a másik három pedig bankon kívülre. A számlatulajdonosnak van bankkártyája, mellyel havonta 100 ezer Ft összegben vásárol.
A Pénzcentrum kalkulátora alapján az OTP Banknál a Smart számla a legkedvezőbb csomag jelenleg a kérdéses érdeklődő számára. Jelenleg a számlavezetési díj havi 0 Ft, amennyiben a számlára érkezik az érdeklődő jövedelme és elektronikus úton érkezik a kivonat.
A csomaghoz az ügyfél Mastercard Online Smart főkártyát kér. A kártyának az első évben nincs díja, a második évtől évi 3502 forintot kell fizetni utána. Az elektronikus csatornán megadott átutalások díja jelenleg 0,2%. A díj maximum a bankon belüli utalás esetén 7550 Ft, míg bankon kívüli utalás esetén 11 946 Ft. Ugyanakkor a „Tranzakciós csomag” megrendelésével havonta 250 ezer Ft összeghatárig díjmentesen teljesülnek az elektronikus csatornán megadott megbízások. Ezen kiegészítő csomag havi díja 295 Ft.
A fél millió Ft összegű készpénzfelvétel igen jelentős, ennek a díja alapesetben igencsak borsos lenne. Ugyanakkor meg lehet úszni az egészet havi 2655 Ft-ból. A jogszabályi díjmentesség kihasználásával felvehető ingyen 150 ezer Ft. Emellé köthető egy olyan kiegészítő szolgáltatás havi 555 forintért, amelynél két készpénzfelvétel díja a felvett összeg 0,6%-a lenne. Maga a 0,6%-os díj a 350 ezer forintra 2100 Ft lenne, erre jönne rá a csomag 555 forintos díja.
Így a teljes éves költség az első évben 35 400 Ft lenne, ami a második évtől megemelkedne 38 902 Ft-ra.
A jövő évre meghirdetett kondíciók alapján a díjak bizony emelkednek. Ugyanis mind az átutalási csomagnak, mind a 2 kedvezményes készpénzfelvételre jogosító csomagnak emelkedik az ára. Előbbi 499 Ft, utóbbi pedig 833 Ft lesz havonta. Így az első éves teljes költség 42 017 Ft lenne, ami a második évtől 45 519 Ft-ra nőne. Ez már 17-18 százalékos költségnövekedést eredményezne.
Mi a helyzet a többi bankkal?
A többi pénzintézetnél még nem jelent meg olyan 2025-re érvényes hirdetmény, amely a tranzakciós illeték átterhelését, a lakossági számlaköltségek növekedését tartalmazná.
Ugyanakkor az érvényben lévő jogszabályi lehetőség kivezetésével megnyílik az út a többi bank előtt is.