Július 1. után szigorodnak a jövedelemmel kapcsolatos elvárások, így előfordulhat, hogy míg most megkaphat valaki egy hitelt, addig egy hónap múlva már nem.
Akár lakáshitelről, akár személyi kölcsönről legyen azonban szó, a hitelképesség legfontosabb feltétele a kellő nagyságú igazolt jövedelem megléte. Ez határozza meg ugyanis azt, hogy maximálisan mekkora hiteltörlesztőt vállalhatsz be, ez pedig azt, hogy mekkora összegű hitelre számíthatsz.
A havi törlesztőt lejjebb nyomhatod azzal, ha a futamidőt meghosszabbítod, ám akkor készülj fel arra, hogy nagyobb lesz a teljes visszafizetés, hiszen tovább használod a bank pénzét. Ha megnéznéd a lehetőségeidet, akkor erre a legjobb célszerszám jelzáloghitelnél a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátor (amivel 13 bank kínálatát hasonlíthatod össze), illetve ha személyi kölcsönt szeretnél, akkor a Bankmonitor Személyi Kölcsön Kalkulátor.
Nem árt azonban tudnod, hogy július 1-től kevesebb hitelre lesz jó ugyanaz a nettó jövedelem. Hogy miről van szó? Arról, hogy ekkor lép életbe az a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) változás, ami miatt nem 400 000 Ft, hanem 500 000 Ft igazolt nettó jövedelem kell a magasabb hiteltörlesztő arányhoz. Táblázatunkban láthatod, hogy mekkora törlesztőt vállalhatsz be most, illetve mekkorát július 1. után. Ráadásul, nem csak az új hitel majdani törlesztőit veszik figyelembe a JTM kiszámításakor, hanem a meglévő hitelek törlesztőit is. Sőt, a meglévő hitelkeret 5%-a is beleszámít a JTM-be, mégpedig akkor is, ha abból egyetlen forintot sem használt fel az igénylő.
Például: 400 000 Ft igazolt nettó jövedelemmel jelenleg akár 240 000 Ft hiteltörlesztés is bevállalható (legalább 10 éves kamatperiódusú lakáshitelnél), míg ugyanez július 1. után már csak 200 000 Ft jelzáloghitel törlesztőt bír el. Személyi kölcsön esetében a 400 000 Ft-os jövedelem most 200 000 Ft havi törlesztőre elegendő, míg egy hónap múlva már csak 160 000 Ft lesz ugyanez. (Mielőtt elszörnyednél a magas elvárt jövedelem kapcsán, megjegyezzük, hogy ezt nettó családi jövedelem, vagyis az adóstársak, például a házaspárok jövedelmei összeadódnak. Persze az egyedülállók számára ez csekély vigasz, hiszen esetükben sokszor egyetlen jövedelem áll a hitellel szemben.)
Különösen azoknak érdemes mérlegelniük a hitelfelvétel július 1. előtti igénylését, akik nem tudnak élni az ekkor induló kedvezményekkel. (Falusi CSOK, Babaváró hitel, CSOK hitel használt lakásra.) Ráadásul a sokakat érintő CSOK hitel esetében az sem gond, ha július 1. előtt vásárolsz meg egy ingatlant, ám ebben az esetben van pár tudnivaló, amivel mindenképp tisztában kell lenned.
Hirdetés
Hirdetés
Ezekre már most is figyelned kell!
A július 1-től érvényes JTM szigorítás azonban akkor is okozhat nehézséget, ha most veszel hitellel finanszírozott ingatant. A korábbi (2018 októberi) JTM módosításkor a hitelintézetek gyakorlata ugyanis nem volt egységes, egyesek a hitel befogadásakor, míg mások a hitel elbírálásakor érvényes JTM szabályt alkalmazták. Mivel egy lakáshitel átlagos átfutási ideje 4-6 hét, ha határon van a jövedelmünk, érdemes április utáni hiteligénylés esetén megkérdezni a bankot, hogy miként fog majd eljárni, nehogy ezen múljon a siker. (Amennyiben hitelszakértő segítségét veszed igénybe, ő ebben a kérdésben is a segítségedre lesz.)
Az előzetes hitelminősítésnél is bekavarhat a JTM szigorítás a lakáshiteleknél. Mert hiába van neked egy 6 hónapig érvényes előminősítésed, ami bőven július 1. után jár csak le, rád is a hitelkérelem benyújtásakor vagy az elbíráláskor érvényes JTM korlát vonatkozik majd. Ezzel mindképp számolj, és ennek figyelembe vételével határozd meg a felvenni kívánt hitel összegét és törlesztőjét.
A személyi kölcsönök esetében kicsit könnyebb a helyzet, hiszen ezek átfutási ideje mindössze néhány nap, a családvédelmi akcióterv intézkedései közül pedig legfeljebb a Babaváró Hitel jelenthet alternatívát ehhez képest.
Ha szeretnéd megkeresni a legkedvezőbb lakáshitelt, akkor számolgass a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával, ahol a kalkuláció végén elküldheted a hiteligényed, így egy szekértő felveszi veled a kapcsolatot, aki segítségedre lesz a hiteligénylés nem éppen egyszerű folyamatában.