Ma tartották a jegybank kamatdöntő ülését, amelyen az alapkamatot változatlanul hagyták.
A mai napon tartott ülésen megtartották az eddig hatályos kamatokat, vagyis az alapkamat 6,5% maradt. Az egynapos jegybanki betét 5,5% maradt, illetve az egynapos jegybanki hitel 7,5% maradt.
Mit jelent ez most nekünk?
Ez a kimenetel egyben jó és egyben kevésbé jó hír. A jegybank jelenleg szorult helyzetben van, mivel egyik oldalról a gazdaság igényelné az alacsonyabb kamatokat, azonban másik oldalról a forint árfolyam stabilitása igényelné a magasabb kamatokat. Illetve a kormány gyakran hangoztatja, hogy szívesen látná lentebb az alapkamatot, amely így csökkenteni tudná a rövid kamatfixálású hitelek költségét, de a mondandója végén diplomatikusan kiemeli, hogy tiszteletben tatja a jegybank függetlenségét.
Az biztos, hogy a jelenlegi kamatok tényleg magasak a magyar vállalkozások számára és részben ez is a növekedés gátja. Jelenleg a magyar alapkamat csaknem kétszerese az eurózóna alapkamatának, ami 3,4%.
Hirdetés
Hirdetés
Alapkamat pályája
Amikor az alapkamat változásairól beszélünk, akkor mindenképpen érdemes legalább 2019 végéig, 2020 elejéig visszatekinteni. Ekkoriban a jegybank nagyon alacsonyan, 0,9%-on tartotta az alapkamatot, hogy ezzel is élénkítse a gazdaságot. Majd ezt 2020 nyarán tovább csökkentette 0,6%-ig a covid okozta gazdasági lassulás kompenzációja végett. 2021 nyarán, amikor már éreztette magát az inflációs nyomás, a jegybank alapkamatemelésbe kezdett, amit egészen 13%-ig folytatott, de az irányadó kamat formájában egészen 18%-ig is elment.
Az első alapkamatvágás 2023 októberében történt és azóta folyamatosan csökkentette az alapkamatot a MNB, ez most ideiglenesen megakadni látszik.
Mi a helyzet külföldön?
A globális helyzet, hogy a világ központi bankjai sorra vágják az alapkamataikat, mivel az alacsonyabb infláció látszólag már a múlté, és alacsonyabb kamatokkal próbálják ösztönözni a gyengélkedő gazdaságokat. Az infláció lassulása szinte mindenhol végbement, de a gazdasági növekedés elég heterogén képest fest, ha a teljes világot szemléljük, de még akkor is, ha csak az európai kontinenst nézzük.
Mindkét déli szomszédunk, Horvátország és Szerbia is 3% közeli GDP növekedést produkál, Románia, Szlovákia és Szlovénia 1% körüli növekedést mutathat fel, és nyugati szomszédunk Ausztria is Magyarországhoz és Németországhoz hasonlóan stagnálás körüli állapotban.
Hitelkamatok változása
Habár az alapkamatok változtatása nincsen, vagy csak alig van hatással a hosszú lejáratú hozamokra, amelyek meghatározzák a személyi kölcsönök és a jelzáloghitelek kamatait, azért érdemes lehet megvizsgálni, hogyan változott a kölcsönök átlagos kamatozása.
Az ábra jól mutatja, hogy habár nem az alapkamat miatt változott a személyi kölcsönök és jelzáloghitelek átlagos THM-je, de párhuzamosan csökkenő pályára álltak. A lakáshiteleknél rendkívül jól látszik a első és második kamatplafon hatása is.
Ne fizess rá a hiteledre!
Amint az élet többi területén, a hiteleknél is fontos, hogy elkerüljük a fölösleges költségeket. Ezt alapos tájékozódással tudjuk megtenni, amely során megvizsgáljuk a számunkra elérhető lehetőségeket, és azt választjuk ki, amelyik számunkra a legelőnyösebb. Ebben tud segíteni a Bankmonitor lakáshitel-kalkulátora, amely listázza a számodra elérhető hiteleket, hogy csak annyit fizess a hiteledre, amennyit kell.