Tegnap arról írtunk, hogy nem érdemes kizárólag arra fókuszálni, hogy adómentes, EHO-mentes legyen a befektetésünk. Fontos, hogy jól válasszuk ki a befektetést hozam és költség vonatkozásban is, hiszen egy-egy rosszul teljesítő, hozamot nem produkáló, vagy nagyon magas költségű befektetésen egyszerűen nem lesz mit kivonni az adó alól, ugyanis nem tudunk vele keresni. A legkézenfekvőbb megoldást a befektetési alapok kínálják, így mai írásunkban áttekintjük az elmúlt egy év hozamai alapján a legjobb alapokat, hogy megkönnyítsük olvasóink tájékozódását az EHO bevezetést megelőző utolsó napok hajrájában.
Szemet gyönyörködtető manapság a befektetési alapok hozamait nézegetni. Szépen teljesítettek az elmúlt egy évben, mely alapvetően a következő tényezőknek köszönhető. Egyrészt jó volt a befektetési környezet (mind a kötvény, mind a részvény piacok nagyon kedvezően alakultak), másrészt néhány alapkezelő még a kedvező környezetet is megfejelte kiemelkedően jó befektetési döntéseivel, szakértelmével.
A magyar befektetők és megtakarítók több mint 1000 befektetési alap közül tudnak választani, mely meglehetősen nehéz feladat egy átlagember számára. A múltbeli időszak hozamainak áttekintése (a Bankmonitor befektetési alap keresőjének használatával) jelentős segítséget nyújthat. Érdemes keresni a hosszú időtávon az adott kategóriában átlag felett teljesítő alapokat.
Pillanatfelvételként az elmúlt egy évben elért teljesítményeket mutatjuk be az alábbiakban. Táblázatunk kizárólag a forintban jegyzett alapok teljesítményét tartalmazza euró alapon még nagyobb hozamokat lehetett elérni. Egy kicsit torzít is a kép, hiszen a legjobb teljesítmény a tőkevédett alapoknál látszik, az első három szereplő 28-38% közötti hozamot ért el. Ez pedig nem egy átlagos jelenség, a tőkevédett alapok általában nem tudnak kiugróan magas hozamot produkálni.
Mint látható nem véletlen lett az elmúlt évek egyik legkedveltebb befektetési kategóriája és vonzott kiemelkedően sok friss pénzt az abszolút hozamú alapok kategóriája. Az élvonalbeli szereplők 24-33%-os hozamot produkáltak a befektetőiknek. Itt azonban érdemes egy pillantást vetni a hozam mellett feltűntetett szórás mutatóra. A tudományos magyarázattal senkit nem untatnánk: minél magasabb a szórás (a hozam ingadozása) annál magasabb az adott alap kockázata. A szórás alapján jól látható, hogy a feltüntetett három abszolút hozamú alapnak jelentősen eltér a kockázata.
Vegyes alapokból két külön csoportot is feltüntettünk, az első mérsékelt kockázattal bír (magasabb a befektetéseken belül a rövid futamidejű kötvények aránya), míg a másik már közepes kockázatot hordoz (magasabb a hosszú kötvények és részvények aránya a befektetésen belül).
Az ingatlan alapok átlag feletti kockázat ellenére kevésbé jól teljesítettek. nem felejthetjük el azonban, hogy ez egy 5 évre ajánlott befektetés és az ingatlanpiac egyelőre nem muzsikált olyan jól mint a kötvény és a részvénypiac. Talán nem véletlen, hogy az elmúlt időszakban több olyan elemzés és szakértői vélemény is napvilágot látott, hogy az ingatlanpiac lehet az a szegmens, mely a közeljövőben átlag felett teljesíthet. Erről lásd részletesebb írásainkat:
Interjú a Duna House elemzési vezetőjével és
Mennyit kereshetsz ma Ingatlan befektetéssel?
Amit semmiképpen ne hagyj ki: TBSZ
Onnan indultunk, hogy EHO-mentes befektetést keresnek ma a legtöbben. Ha kiválasztottuk a számunkra szimpatikus (és nem utolsó sorban elviselhető befektetési kockázatot képviselő) befektetési alapot, akkor fontos, hogy TBSZ számlán valósítsuk meg a befektetést. Fontos, hogy nézze meg mindenki milyen költséggel jár ez a számla, mert jelentős eltérések vannak az egyes szolgáltatóknál. Érdemes tudni, hogy a TBSZ-en történő befektetésnél 2016 végén már csak 10% kamatadót kell fizetnünk, 2018 végétől pedig adómentesen férhetünk hozzá befektetésünkhöz. Ez nagyon hosszú idő, de az EHO mentesség akkor is biztosított, ha pl. jövő év közepén szükségünk van a pénzre…
Javasoljuk befektetési alap keresőnk használatát a megfelelő EHO mentes megtakarítás célpontjának kiválasztásához:
1
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.