Változást hoz a vállalkozók életében a következő év. Némiképp csökkennek a munkáltatói terhek is, de az új adócsomag igazán a KATA-sok számára jó hír. Mit jelent ez egy hiteligénylésnél? Mire kell figyelni? Mire számíthatsz 2017-ben?
Jövedelmet márpedig igazolni kell
Az utóbbi években szigorodtak a hiteligénylés feltételei mind jövedelem elfogadás, mind ingatlan terhelhetőség szempontjából. Alkalmazott, vagy vállalkozó? Jövedelmet minden esetben igazolnod kell. Jobban megnézik kinek, mennyi lakáshitelt adnak. A mindenkori minimálbér igazolása alapfeltétel, de ez elég kis hitelösszeghez elég.
A minimálbér az csak minimálbér, függetlenül attól, hogy egyébként jól menő vállalkozásod van-e, vagy valóban minimálbérért dolgozol.
Ha vállalkozó vagy, van lehetőséged javítani a hitelképességedet. Megemelheted a saját béredet, persze ennek a negatív hozadékával is számolni kell. Adózási formát is válthatsz, ha teheted.
Hirdetés
Hirdetés
KATA
Most már biztos, hogy 2017-ben az eddigi 6 millió forintról 12 millió forintra emelik a KATA bevételi értékhatárát.
Ha ÁFA körös vagy, akkor azonban arra is kell figyelned, hogy az alanyi áfa mentességet 8 millió forintos bevételig használhatod ki. Amennyiben a bevételed nem éri el a 12 millió forintot, de meghaladja a 8 milliót, akkor KATA-s vagy ugyan, viszont ÁFA-t (27%) fizetned kell. Ezt természetesen a NAV felé is be kell jelenteni, valamint a következő két évben nem választhatsz alanyi adómentességet.
Az ÁFA törvény alapján adómentes tevékenységet végzőkre nem vonatkozik a 8 milliós határ.
Továbbra is megmarad azonban az a szabály, miszerint a NAV az éves árbevételből eleve 40 százalékot levon és csak a maradék 60 százalékot tünteti fel a NAV jövedelemigazolásodon. Ezért nem mindegy, hogy mekkora árbevétellel számolsz!
12 millió forint éves árbevétel esetén a NAV által is leigazolt jövedelmed 7,2 millió forint lesz 2017-re. Ezt az igazolást azonban majd csak 2018-ban tudod felhasználni, amikor már lezártad és bevallottad a 2017. évi bevételedet.
Ez így is tisztességes jövedelem lesz egy hitelfelvételhez.
A törvényi szabályozás értelmében ennek a jövedelemnek akár a 60%-a is hiteltörlesztésre fordítható. A legtöbb bank azonban a nettó jövedelem 40 százalékát engedi hiteltörlesztésre fordítani. Így akár 240 ezer forintot is fordíthatnál hiteltörlesztésre.
EVA (egyszerűsített vállalkozói adó)
EVA-s vállalkozások esetén általánosságban elmondható, hogy az adókkal csökkentett árbevétel 1/12 részének az 50- 80%-át veszik figyelembe elfogadható jövedelemként. Elég tág határok között mozgunk! EVA-s cégeknél gyakorta veszik ki a pénzt osztalékként. Ez leleményes megoldás, de vigyázz, mert ez a NAV jövedelemigazolásodon nem fog látszani, tehát egy esetleges hitelfelvételnél nem tudod majd jövedelemként felhasználni.
Nézzünk néhány speciális esetet!
Árbevételből generált jövedelem
Árbevételből is van lehetőség jövedelmet kimutatni, feltéve, hogy legalább a minimálbért egyébként igazolni tudod. Egyszerűbb esetben az árbevétel 1/12-ének 50%-a vehető figyelembe, megszorozva a céges tulajdoni hányaddal. Persze nagyon megnézik azt is, hogyan prosperál a céged.
Osztalék
Osztalékot is elfogadnak egyes bankok jövedelemként, de ezt 2 évre visszamenőleg kell igazolni NAV jövedelemigazolással és Szja bevallással alátámasztva.
Közeli hozzátartozó cége a munkáltató
Ebben az esetben is ugyanazokat a dokumentumokat kell beszerezni, mintha a saját cégedben dolgoznál. Többek között NAV köztartozás igazolás a cégről, és rólad, mint magánszemélyről, NAV jövedelemigazolás. Joggal merül fel a kérdés, hogy miért. Hiszen pont annyi közöd lehet a cégvezető adófizetési moráljához a szüleid cégében, mintha egy vad idegen vállalkozásban dolgoznál.
Frissen alapított cég
Hitelfelvételkor nagyon körültekintőnek kell lenned, különösen, ha nem túl régen alapítottad a vállalkozásodat. Saját vállalkozásból igazolt jövedelemnél elvárás, hogy a vállalkozás minimum egy éves legyen és rendelkezzen legalább egy lezárt TELJES üzleti évvel. Vagyis, ha január 10-én alapítottad a céget, akkor arra az adott évre nem tudsz egy teljes évet igazolni. Itt is vannak kivételek, de nagyon kevés bank tudja ezt a helyzetet kezelni.