Első saját ingatlanod megvásárlása előtt állsz? Esetleg bővül a család és kinőttétek a meglévő otthont? Legyen szó bármelyik élethelyzetről, a legnagyobb probléma jellemzően a lakáshitelhez szükséges önerő előteremtése. Mutatjuk, hogyan segíthet ebben a Babaváró hitel akár 11 milliója.
Mi segíthet, ha nincs elég önerő a lakáshitelhez?
A legtöbb magyar család számára nem csak az ingatlan vételára, de a lakáshitelhez szükséges önerő előteremtése is nehézséget okoz. Csak kevesen tudják ezt zsebből kifizetni, sokan hosszú évekig tesznek félre. Épp ezért a gyermeket tervező, vagy váró házaspárok körében bevett gyakorlat, hogy az ingatlanhitelhez szükséges önerő egy részét, vagy egészét Babaváró hitelből teremtik elő.
A klasszikus CSOK támogatás kivezetésével a Babaváró önerőként való felhasználása még inkább előtérbe került, hiszen eddig a családok a Babaváró mellett a Családi Otthonteremtési Kedvezmény támogatási részét is felhasználhatták önrészként. Az új CSOK Plusszal ezt nem lehet megtenni, hiszen ez maga is egy (kamattámogatott) lakáshitel.
A lakáshitelhez (és a CSOK Pluszhoz is) minden esetben szükség van tehát saját megtakarításra (önerőre). Mivel a bankok az ingatlan becsült forgalmi értékének legfeljebb 80%-áig nyújtanak hitelt, legalább 20% önerő megléte szükséges a kölcsönből történő vásárláshoz. Első lakásvásárlók számára 2024. januárjától ez akár 10% is lehet. Arra azonban érdemes felkészülni, hogy ettől az aránytól a bankok jellemzően szigorúbban járnak el, nem ritka, hogy inkább 30-40 százalék saját megtakarítással kell rendelkezni.
A magyaroknak tehát három lehetőségük van az önerő kifizetésére:
- saját megtakarítás
- Babaváró hitel
- illetve a kettő kombinálása.
Hirdetés
Hirdetés
Babaváró hitel, mint önerő
A Babaváró hitel nem véletlenül a gyermeket tervező házaspárok kedvenc kölcsöne, hiszen a szabad felhasználású konstrukció bármilyen célra igényelhető, nem szükséges hozzá ingatlanfedezet és alapvetően kamatmentes kölcsön. Mindemellett kedvező (2024-től legfeljebb havi 51 000 forintos) törlesztőrészletekkel rendelkezik (a maximális, 11 millió forint igénylése esetén, 20 éves futamidőre).
Ami viszont ezt a konstrukciót a leginkább kivételessé teszi, az az, hogy a futamidő alatt született gyermekek számától függően számos további kedvezmény érhető el:
- ha a házaspárnak a szerződéskötéstől számított 5 éven belül gyermeke születik, a kamatmentesség a teljes futamidőre biztosított, emellett élhetnek a törlesztés szüneteltetésének lehetőségével,
- a második és harmadik baba érkezésével pedig szintén 3 éves felfüggesztés kérhető a törlesztőrészletek fizetésére, valamint a tartozás részbeni, illetve teljes elengedése is elérhető.
Jelenleg tehát nincs ennél kedvezőbb pénzügyi lehetőség a (leendő) családoknak, amit akár a lakásvásárláshoz szükséges önerő előteremtésére is felhasználhatnak.
Az időzítés milliókat ér!
Az akár 11 milliós Babaváró hitel vitathatatlanul kedvező lehetőség az önerő finanszírozására, ugyanakkor van egy csavar, amiről mindenképpen tudni kell:
A Babaváró hitel legfeljebb 75 százaléka lehet önerő, ha a Babaváró hitel szerződéskötés és a lakáshitel felvétele között nem telik el 90 nap. Vagyis, a Babaváró csak akkor használható fel teljes mértékben önerőként, ha a két hitelszerződés megkötése között már eltelt legalább 90 nap.
Itt is fontos hangsúlyozni, hogy a bankok a jogszabálynál szigorúbban is eljárhatnak, például vannak olyan pénzintézetek, amelyek mindenképp elvárnak legalább 10-20 százalék saját megtakarítást, és olyan gyakorlattal is találkozhatunk, amely kimondja, hogy a lakáshitel és a Babaváró hitel együttes összege nem haladhatja meg a vételárat.
De nem csak emiatt érdemes egy független pénzügyi szakértői segítséget igénybe venni az igénylés előtt. A támogatások, támogatott hitelek és lakáshitelek kombinálása igen speciális helyzet, ami miatt rengeteg buktató és zsákutca kerülhető el egy szakértővel karöltve, így időt és pénzt is spórolhatsz.