A mai Kormányinfón elhangzottak alapján újabb részletek derültek ki a 2025 januárjától érkező, úgynevezett munkáshitelről. Összegyűjtöttük, hogy jelenleg mit tudunk róla, kik igényelhetik és mennyire lesz kedvező egy személyi kölcsönhöz képest.
A Kormány mai döntése értelmében 2025. január 1-jén indul a munkáshitel. A támogatott kölcsönnel a kormány egyenlő lehetőséget kíván biztosítani azoknak a fiataloknak is, akik nem folytatják tanulmányaikat, így diákhitelre nem jogosultak. A korábbi tervekkel ellentétben nem a csak a szakmunkás végzettséggel rendelkezőket célozzák meg, hanem kimondottan azokat a szakképesítéssel nem rendelkező fiatalokat, akik már munkába állnak.
Mit lehet tudni jelenleg a konstrukcióról?
Azon kívül, hogy „egyszerű és gyors”- ahogy azt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban is jellemezte, mára több részlet is kiderült:
- jogosultak köre:
- 17-25 év közötti fiatalok, akik diákhitelre nem jogosultak,
- legalább heti 20 órában foglalkoztatott, vagy vállalkozó,
- a hitel:
- maximum 4 millió forint,
- kamatmentes
- 10 éves futamidő,
- szabadfelhasználású
- a támogatottak kötelezettsége:
- 5 éves magyar munkavégzést, vagy
- vállalkozói tevékenységet kell vállalniuk,
- gyermekvállalási kedvezmény: a hitelszerződés megkötése után született gyerekekre vonatkozóan
- Első gyermek születésénél: 2 évig szünetel a törlesztés
- Második gyermek esetén: újabb moratórium + a fennálló tartozás felének elengedése
- Harmadik gyermek érkezése esetén: teljes elengedés
Mindezek alapján a konstrukció leginkább a Babaváró támogatáshoz hasonlít, ugyan kisebb a kölcsönösszeg. Még nem tudni biztosan, de a bejelentés alapján a gyermekvállalás nem kötelező a kamatmentesség fenntartásához. Hasonlóképpen működik a jelenleg is elérhető diákhitel-elengedés, amely a futamidő alatt, gyermekszületés esetén vehető igénybe a Diákhitelt igénylő édesanyák számára.
Hirdetés
Hirdetés
Nézzük mit jelent ez egy lehetséges forgatókönyv alapján!
A 4 millió forintos hitel kamatmentesség mellett havonta 33 333 forint törlesztőrészletet jelent 10 éves, azaz 120 hónapos futamidővel.
Amennyiben a futamidő 2. évének végén az adósnak gyermeke születik, 2 évre felfüggesztheti a törlesztést. Tegyük fel, hogy ez a Babaváróhoz hasonlóan a futamidő meghosszabbításával jár. A fennálló tartozása változatlan marad, jelen esetben 3 200 000 forint.
A 4. év végén, azaz a 2 év lejártakor, második gyermek is érkezik, így a fennálló tőketartozás felét, azaz jelen esetben 1,6 millió forintot elengednek a hitelből. A törlesztést is tovább lehet szüneteltetni 2 évig.
Igazán nagyot azok a munkáshitelesek nyerhetnek, akinél 3. gyermek is érkezik, mégpedig a 6. év végén, tehát második moratórium lejárta előtt, és számukra a teljes fennmaradó tőketartozás elengedésre kerül.
A 4 millió forint után összesen 800 ezer forintot fizetnek vissza, azaz 3,2 millió forint vissza nem térítendő támogatássá alakul.
Természetesen abban az esetben is jónak ígérkezik a konstrukció, ha nem a fent leírt menetrend szerint érkeznek – vagy egyáltalán nem érkeznek – gyermekek.
Ezzel szemben egy 4 millió forint összegű, 7 éves futamidejű személyi hitelt 500 ezer forint nettó jövedelem mellett jelenleg 10,99%-os kamattal lehet igényelni. A törlesztőrészlet havi 68 790 forint, a teljes visszafizetés pedig 5 778 366 forint. Ehhez képest már önmagában a munkáshitel kamatmentességével elérhető kedvezmény is hatalmas előny.
Mi a munkáshitel célja?
A Kormány nem titkolt szándéka, hogy a fiatal munkavállalóknak is támogatást nyújtson a céljaik megvalósításához, legyen az akár:
- vállalkozásfejlesztés, szakemberként való önállósodás,
- járművásárlás, eszközvásárlás,
- lakhatással kapcsolatos támogatás,
- családalapítást segítő támogatás.
Mindemellett elvárásuk szerint a konstrukció hozzájárul a fiatalkori munkanélküliség csökkentéséhez és a szakmunkáshiányt is enyhíti.