Az akk.hu adatai alapján a lakossági állampapírok értékesítése a 4. és 5. hétben több, mint a négyszeresére nőtt az azt megelőző időszakhoz képest. Ez egy jelentős ugrás, de a körülmények ismeretében is szép eredmény? Hiszen a meglévő inflációkövető prémium állampapírnál hatalmas kamatfizetések vannak és az onnan visszaváltás/lejárat miatt kiáramló pénz is jelentős lehet. Ezeket a kérdéseket járták körbe legújabb cikkükben a Bankmonitor szakértői.
Minimum forrongó időszak vár az állampapírpiacra az elkövetkező hetekben, hónapokban. Hiszen az idei évben mintegy 1200 milliárd Ft kamatot fizet az inflációkövető prémium állampapír, ráadásul nagyságrendileg 500 milliárd Ft állomány le is jár. Sőt a 7 ezer milliárd Ft állomány egy jó részét akár vissza is válthatja a lakosság. Ez annak köszönhető, hogy az aktuális 17-19%-os szintről durván 4-5%-ra mérséklődik a kamata a befektetéseknek.
Az év első hónapjaiban ezen kamatfizetésekre, kamatfordulókra sor is kerül, sőt már meg is kezdődött a folyamat, hiszen a két legnagyobb állománnyal rendelkező papír a 2033/I és a 2027/J sorozat már ki is fizette a kamatot január 20-án, illetve január 27-én.
Hirdetés
Hirdetés
Jelentősen megugrott a lakossági állampapírforgalom
Vagyis már az elmúlt két héten komoly kamatfizetések, kamatfordulók voltak, ami nem is múlt el nyomtalanul, elég csak a lakossági állampapírforgalmi adatokra tekinteni.
Az év 4. hetében összességében 250,3 milliárd Ft, míg az 5. héten 215 milliárd Ft bruttó lakossági állampapírt vásároltak a magyarok. Az ezt megelőző 12 hét átlagos értékesítési adatai alapján hetente csupán 55,265 milliárd Ft értékben vásároltak hasonló papírokat. Leginkább a 3 éves futamidejű FixMÁP népszerűsége ugrott meg: a korábbi 20 milliárd Ft feletti értékről 130 milliárd Ft fölé emelkedett a heti vásárlás értéke. De gyakorlatilag az összes papír forgalmazási adataiban emelkedést lehet látni.
A 4. héten a PMÁP kamatfizetése 127,7 milliárd Ft-ra rúgott, míg az 5. héten 119,4 milliárd Ft kamatot fizetett az aktuális inflációkövető állampapír. Így nézve a teljes kamatfizetést meghaladó mértékben emelkedett a bruttó forgalmazás, ami elsőre nagyon is pozitívnak tűnik. Nem számoltunk azonban még a visszaváltásokkal és az így felszabaduló tőkével.
Mennyi állampapírt válthattak vissza a magyarok?
Ez az igazán fontos kérdés, ezen múlik gyakorlatilag, hogy kifele megy a pénzt az állampapírokból, vagy épp befelé áramlik. Sajnos erre még semmilyen hivatalos válaszunk nincsen.
A Bankmonitor előzetes 500 fős nem reprezentatív felmérése alapján a prémium állampapírral rendelkezők 74,39%-a visszaváltaná a papírját, viszont a visszaváltók 41,54%-a újra állampapírt vásárolna. Az elmúlt két alkalommal 715,5 milliárd Ft, illetve 650,9 milliárd Ft állomány fizetett kamatot. Ha ezen papírok tulajdonosai a felmérésnek megfelelően viselkednek, akkor 1016,46 milliárd Ft összegben váltottak volna vissza a magyarok és 422,2 milliárd Ft összegben vásároltak volna másik állampapírt.
A felmérés alapján a kamatfizetések 247,1 milliárd Ft-jából pedig 91,35 milliárd Ft-ot forgatta volna vissza. Ez összességében a szokásos állomány felett mintegy 513,55 milliárd Ft vásárlást jelentene. Ehhez képest a 12 hetes átlagot „csupán” 354,05 milliárd Ft-tal haladta meg az extra vásárlás összege.
Ennek két lehetséges magyarázata lehet:
- Érdemben kevesebben értékesítették eddig a forduló állampapírjukat.
- Kevesebb pénz áramlik vissza állampapírba a vártnál.
A választ jó eséllyel nem tudjuk meg igen hamar, érdemes azonban a Kincstár reakcióit figyelni.
Mit lépett a Kincstár eddig?
A szokásos, éppen forduló állampapírból – ilyen például a Magyar Állampapír Plusz – megjelent az új sorozat január végén. Az új papír kamata azonban változatlan, az 5 éves futamidő alatt évi 5,75-6,75% között alakul. A befektetés éves átlagos hozama továbbra is 6,23%.
Az adott időszakban elérhető népszerű papírok értékesíthető összmennyiségét megemelte a Kincstár. Ezzel lehetőséget biztosítanak arra, hogy a későbbiek során is tudjanak vásárolni belőle a befektetők. Ez történt például a FixMÁP aktuális negyedévi sorozatával.
Az értékesítési időszak végéhez közeledő papírok esetében pedig meghosszabbította az időszakot a Kincstár, ezzel továbbra is elérhetővé téve a kérdéses papírokat. Ez történt a jelenleg elérhető prémium állampapírral (2032/J PMÁP), illetve a bónusz állampapír hosszabb futamidejű változatával (2029/N BMÁP) is.
De semmi drasztikus nem történt, a visszaváltási árfolyamokhoz, illetve az elérhető papírok kamatához sem nyúlt hozzá a kibocsátó. Ez alapján nem történik semmi olyan esemény, ami azonnali beavatkozást igényelt volna. De mindenképpen érdemes figyelni február végére, amikor újabb MÁP Plusz indulhat, illetve a prémium állampapír meghosszabbított forgalmazási időszaka is lezárul.