A 2024-ben elstartolt CSOK Plusz kifejezetten vonzó lehetőségeket nyújt azok számára, akik lakásvásárlásra vagy házépítésre készülnek. A támogatott hitel többféle lakáscélra is igényelhető, viszont érdemes pontosan tisztában lenni azzal, hogy milyen feltételeknek kell megfelelniük az igénylőknek. Mutatjuk, mire használható a CSOK Plusz, és mire nem, hogy a lehető legtöbbet hozhasd ki ebből a lehetőségből.
A CSOK Pluszról dióhéjban
A Családi Otthonteremtési Kedvezmény új eleme, a CSOK Plusz a gyermekvállalást tervező házaspároknak segíthet kedvező kamatozású ingatlanhitelhez jutni. A minimális kölcsönösszeg 2,5 millió forint, legfeljebb pedig 50 millió forintot lehet igényelni különböző lakáscélokra. A hitelösszeg a meglévő és vállalt gyermekek számától is függ, egy babát azonban mindenképpen vállalni kell ahhoz, hogy felvehessük a támogatott kölcsönt.
A CSOK+ lakáshitel alapvető tulajdonságai:
- legfeljebb 3%-os fix kamatozás
- minimum 10, maximum 25 éves futamidő
- a hitel igényléséhez ingatlanfedezetre és önerőre is szükség van
- a folyósítást követő első évben csak az ingatlanhitel kamatai fizetendők (a tőketartozás nem), amelynek köszönhetően az első 12 hónapban közel 50 százalékkal kedvezőbb a havi törlesztőrészlet
- az első gyermek érkezésével a törlesztőrészletek fizetése 12 hónapra felfüggeszthető
- a második újonnan született baba érkezésével (minden gyermek után) 10 millió forinttal csökken a fennálló tartozás.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen célokra igényelhető a támogatott hitel?
A CSOK Plusz 2024-ben többféle lakáscélhoz nyújt támogatást. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb hitelcélokat, amelyekre igénybe vehető:
- Használt otthon vásárlása
- Újépítésű ingatlan vásárlása
- Házépítés
- Házbővítés
- Használt ingatlan vásárlásával egy időben megvalósuló bővítés.
Igényelhető-e építési telek vásárlására, lakásfelújításra, vagy hitelkiváltásra?
Gyakran merül fel az érdeklődők részéről, hogy a közvetlenül a lakáscélokhoz kapcsolódó célokhoz is igénybe vehető és felhasználható-e a kedvezmény. Ugyanakkor az előbbiekben felsoroltakon túl más célra nem nyújtható a támogatott lakáshitel.
Így a CSOK Plusz nem fordítható telekvásárlásra. Ez azt jelenti, hogy ha saját építésű ingatlant tervezel, a telek megvásárlásához saját forrásokat vagy piaci hitelt kell igénybe venni. Érdemes előre gondolkodni, és úgy tervezni a telekvásárlást, hogy az építkezés és a telek finanszírozása összhangban legyen.
Az államilag támogatott hitel továbbá nem vehető igénybe felújításra vagy korszerűsítésre sem. Ha meglévő ingatlanodat szeretnéd bővíteni, arra van lehetőség, de a felújítást vagy korszerűsítést saját megtakarításból vagy más forrásból kell fedezni. Ugyanakkor, ha 5000 főnél kisebb, preferált kistelepülésen élsz, 2024-ben is elérhető a Falusi CSOK, amely akár korszerűsítésre is felhasználható. Ezen támogatás mellé idén is igénybe vehető a már jól ismert CSOK-hitel is, ami szintén fordítható korszerűsítési célokra.
Sajnos a CSOK Plusz lakáscélú hitelkiváltásra sem igényelhető, viszont ha korábban lakáshitelt vettél fel, és szeretnéd tudni, hogy most milyen ajánlatok vannak arra, hogy lecseréld drága kölcsönödet, akkor a hitelkiváltás kalkulátort érdemes használnod a Bankmonitor kapcsolódó oldalán.
Milyen ingatlanra vehető fel a támogatott hitel?
A CSOK Plusz 2024 a következő ingatlanok vásárlására használható: használt lakás vagy ház, újépítésű társasházi lakás, újépítésű ház és saját építésben készülő ház.
A minimális alapterületre is vonatkoznak követelmények az alábbiak szerint:
Lakás: Egy gyermek esetén minimum 40 négyzetméter, két gyermek esetén 50 négyzetméter, három vagy több gyermek esetén 60 négyzetméter.
Önálló lakóház: Egy gyermek esetén minimum 70 négyzetméter, két gyermek esetén 80 négyzetméter, három vagy több gyermek esetén 90 négyzetméter.
A hitelképesség sarkalatos pontja az igénylésnek
A kedvező lakáshitellel tehát számos lakáscél megvalósítható, de érdemes alaposan áttekinteni a feltételeket, hogy biztosan a legjobb döntést hozhasd. Sorsdöntő lehet például az igénylők hitelképessége. Mit jelent ez?
A CSOK Plusz hitel felvételéhez nem csak a támogatás feltételeinek kell megfelelni, hanem hitelképesnek is kell lenni. A bank hitelbírálatot végez, azaz megvizsgálja, hogy az igénylő képes-e a havi törlesztőrészletek megfizetésére. Nehezíti a dolgot, hogy ahány bank, annyi hitelbírálati folyamat, így az alapfeltételeknek való megfelelés ugyan jó kiinduló alap, de ezen túl más és más elvárásokkal találkozhatunk a pénzintézeteknél. Nézzük, mik az alapfeltételek!
Mit vesznek figyelembe a hitelképesség vizsgálatánál a bankok:
- Igazolt, rendszeres jövedelem
- Meglévő önerő
- Korábbi hitelek és azok törlesztése
- Bankszámlakivonatokból látható pénzügyi magatartás, szokások
- Munkaviszony típusa
- Kiegészítő jövedelmek (pl. bérbeadásból)
Fontos, hogy a CSOK Plusz esetén nem vonható be további adóstárs a hitelszerződésbe, így a házaspárnak önállóan kell megfelelnie a hitelképességi elvárásoknak.
Hogyan érdemes elindulni?
Ha érdekel a CSOK Plusz kínálta lehetőség és szeretnéd megtudni, hogy jogosult vagy-e rá, illetve hogyan hozhatnád ki belőle a legtöbbet, érdemes a Bankmonitor.hu segítségét igénybe venni. CSOK Plusz kalkulátorunkkal egyszerűen kiszámíthatod, hogy mekkora támogatásra lehetsz jogosult, és milyen feltételek mellett igényelheted a támogatott hitelt. Emellett tapasztalt tanácsadó fog segíteni eligazodni a folyamatban, és megtalálja számodra a legkedvezőbb megoldást.