Kivételesen jó helyzetben vannak azok, akik a nagyvárosokban vagy az agglomeráció területén rendelkeznek családi házzal, mivel ezeken a területeken az elmúlt 5 év során másfél, de akár kétszeresére is nőhettek az árak. Eközben az értékesítési idő átlagosan két hónappal csökkent. A CSOK hitel használt ingatlanra történő kiterjesztése, valamint a beígért falusi CSOK további lökést adhat az áraknak.
Az értékesítési időt alapvetően befolyásolja a ház mérete és a legközelebbi nagyvárostól való távolság. Az Otthon Centrum adatai szerint akár másfél-három hónappal is hosszabb értékesítési idővel kell számolnia annak, aki a központi településtől távolabb eső részen kínálja eladásra ingatlanját. Példa erre Győr, ahol az ingatlanközvetítő cég tapasztalatai szerint egy családi ház átlagos értékesítési ideje csupán 70 nap, míg a járás további településein akár 140 nap is eltelhet az adásvételig (ugyanakkor mindkét érték az országos átlagnál kedvezőbb).
A legnagyobb kereslet a 90 és 140 négyzetméter közötti, jó elosztással rendelkező, több szobás, téglaépítésű házakra irányul. Ennek ellenére a kisebb házakat gyorsabban el lehet adni: a 60 négyzetméter alatti alapterületű ingatlanok átlagosan 45 nappal gyorsabban kelnek el, mint a 120 négyzetméter felettiek.
2018-ban a családi házak négyzetméterárai a legtöbb vidéki megyeszékhelyen 130 ezer forinttól egészen 260 ezer forintig terjedtek attól függően, hogy az ország melyik részén hirdették az adott ingatlant. Legtöbbet Sopronban, Székesfehérváron és Debrecenben ért tavaly egy családi ház: ezekben a városokban sorban 258, 251 és 240 ezer forintot is elkérhetett a tulajdonos egy négyzetméterért. Legnehezebb helyzetben a salgótarjáni és hódmezővásárhelyi háztulajdonosok vannak: ők a tavalyi évben átlagosan 81 és 101 ezer forintos négyzetméteráron tudták csak értékesíteni családi házaikat, ami elmarad a megyeszékhelyek átlagától.
Az árak még tovább nőhetnek a falusi CSOK jövőbeni bevezetésével, valamint azzal, hogy a kedvezményes CSOK hitel felhasználható lesz használt ingatlanok megvásárlására is. Ezekről a változásokról ITT olvashatsz részleteket. Fontos, hogy az utóbbi kizárólag a CSOK hitelt érinti, a vissza nem térítendő CSOK támogatások kapcsán nem várhatók változások.
Nézd meg a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával, hogy milyen hiteleket kínálnak most a bankok új és használt ingatlanok megvásárlására.