Mind nálunk, mind a környező országokban dinamikus ütemben emelkednek a minimálbérek. Ebben a cikkünkben a 9%-os magyar minimálbéremelkedést helyezzük régiós kontextusba.
Előreláthatóan a következő három évben jelentősen fog emelkedni a minimálbér Magyarországon, 2025-ben 9%-kal, 2026-ban 13%-kal és 2027-ben 14%-kal. Ezáltal 2027. január 1-jére 374 600 forintra emelkedhet a bruttó minimálbér. Ilyen emelések mellett reálértéken is jóval többet keresnek majd a minimálbéren lévők.
Mennyi ez reálértéken?
A 2024-es infláció az első 11 hónap adatai alapján várhatóan 3,6% körül alakul, ami 2025. január 1-jétől 5,4%-os reál minimálbéremelkedést eredményez. Ezzel Magyarország a szomszédos országok között a középmezőnyben foglal helyet.
2025-ben a horvát minimálbérek növekedése lesz a legdinamikusabb, több mint 12%-os reálértékű emelkedéssel. Őket követi Szerbia 8,9%-kal, míg a harmadik helyen Csehország áll 8%-os reálnövekedéssel.
Ausztria azért nem szerepel a térképen, mivel nálunk nincsen úgy törvényileg megszabva a minimálbér, mint Magyarországon. Az osztrákoknál a minimálbérek szintjét a szakszervezetek és a munkáltatók közössége között letárgyalt kollektív szerződések szabályozzák, amelyek kötelező érvényűek és a munkáltatók többségére kiterjednek. Ezért előfordulhat, hogy különböző foglalkozási körökben eltérő minimálbérek érvényesek. A 2025-ös osztrák minimálbérekről részletesen az Osztrák Gazdasági Kamara honlapján tájékozódhatsz.
Ukrajnában 2025. január 1-jén nem terveznek minimálbéremelést, azonban fontos megjegyezni, hogy 2024. április 1-jén már történt egy emelés. Emiatt elképzelhető, hogy 2025-ben is sor kerülhet egy újabb emelésre, a második negyedév kezdetén.
Hirdetés
Hirdetés
A minimálbér összegében már nem állunk olyan jól!
A környező országok bruttó minimálbéreit a 2024. december 16-i árfolyam alapján forintra átszámítva Magyarország már nem tartozik a régió éllovasai közé.
Kis túlzással csak két szomszédunknál lesz kevesebb a minimálbér, mint itthon. Habár a szlovén 2025-ös minimálbért még nem tudni, de a 2024-es, 1253 eurós értékével is jóval magasabb, mint a magyar, és ebből következőleg a 2025-ös is magasabb lesz. Ausztriában habár nincsen úgy minimálbér, mint itthon, de ott is jelentősen magasabb a teljes állásban legkisebb adható jövedelem.
A nálunk alacsonyabb egy főre jutó GDP-vel rendelkező Horvátországban 2025-től 100 ezer forinttal magasabb minimálbér várható, mint Magyarországon. Romániában és Szlovákiában a bruttó minimálbér átszámítva 333 ezer forint körül alakul január 1-jétől, míg Csehországban ez az összeg 339 ezer forint lesz. Lengyelország, amely hozzánk hasonló egy főre jutó GDP-vel rendelkezik, már jóval előrébb tart: ott a minimálbér átlépi az 1000 eurót, forintra átszámítva 447 ezer forintot jelent.
Összességében a magyar minimálbér emelése fontos lépés a társadalmi egyenlőség és a dolgozók megélhetésének javítása felé. Az 1000 eurós minimálbér elérése pedig egyre reálisabb célnak tűnik, bár kérdés, hogy mire ezt elérjük, milyen értéket fog képviselni.
Van, amikor minimálbérrel is jól lehet járni!
Jelentős összeget spórolhatsz, ha ingyenes bankszámlát választasz. Különösen azokkal a számlacsomagokkal, ahol nincs szükség több százezres jóváírásra, hanem elegendő a minimálbér nettó összege havonta. Mivel a bankok gyakran áthárítják a tranzakciós illetéket, érdemes olyan számlát keresni, ahol az utalásokért sem kell külön díjat fizetni és védenek az emelésekkel szemben is.