Egy év alatt 6,2 millió forinttal nőtt egy átlagos lakáshitel összege. Míg 2023. decemberében még 13,7 millió forint, addig 2024 év végén már 19,9 millió forint kölcsönt igényeltek átlagosan egy használt lakás megvásárlásához. De hogyan lehet ennyivel nagyobb összeg havi részletét kigazdálkodni? Szerencsére a törlesztőrészleteknél nem látni ilyen drasztikus különbséget.
Az MNB Hitelezési folyamatok című 2025. februári elemzése alapján a lakossági hitelezés tavaly év végén érdemben tovább bővült, ennek részeként a lakáshitelek átlagos összege is jelentősen emelkedett. Használt lakás vásárlására 2024. decemberében 19,9 millió forint lakáshitelt vettek fel átlagosan, csak összehasonlításképp egy évvel korábban, ez az összeg még csupán 13,7 millió forint volt. Ez 45,3 százalékos emelkedést jelent.
A növekedés mögött nem kis részben a kedvezményes kamatozású CSOK Plusz áll, ugyanis a támogatott hitel kihasználásával 3%-os kamatszint mellett lehet érdemi forráshoz jutni.
De még így is joggal merülhet fel a kérdés: miből finanszírozza meg a lakosság ezt a jelentős kölcsönösszeget? Miből rendezik a családok a megnőtt hitelösszeg törlesztőrészletét?
Hirdetés
Hirdetés
A törlesztőrészlet kisebb mértékben nőtt, mint a hitelösszeg
Szerencsére a tölresztőrészlet nem emelkedett közel másfélszeresére és a családok jövedelmét sem terheli le brutális módon a magasabb kölcsönösszeg. De mi ennek az oka?
Az egyik okot, már korábban említettük, ez pedig a támogatott hitelek térnyerése. Ez ráadásul a piaci kamatozású lakáshitelek minimális kamatcsökkenésével is párosult. Így az adósok által megfizetendő átlagos kamatszint egy év alatt 6,3 százalékról 5,6 százalékra csökkent. Ez a 0,7 százalékpontos kamatcsökkenés pedig természetesen a törlesztőrészletekre is kedvező hatást gyakorolt.
Emellett az átlagos futamidő is valamelyest növekedett az elmúlt időszakban. Egy használt lakás vásárlására felvett átlagos lakáshitel 2023. decemberében még 19,6 év futamidővel rendelkezett, egy évvel később már 20,3 év volt ugyanez. A hosszabb futamidő pedig szintén mérsékli a törlesztőrészletet, hiszen hosszabb idő alatt kell visszafizetni a felvett összeget. (Azt ki kell hangsúlyozni, hogy a hosszabb futamidő a teljes visszafizetendő összeget növeli, hiszen tovább használja az adós a bank pénzét, így tovább is fizet kamatot utána.)
A futamidő és a kamat változásának együttes hatásaként az átlagos használtlakás-célú lakáshitel törlesztőrészlete egy év alatt 101 609 forintról 136 789 forintra emelkedett. Ez 34,6 százalékos növekedést jelent. (Ez még mindig jelentős, de már elmarad a kölcsönösszeg emelkedésétől.)
Természetesen nem lehet elmenni a bérek változása mellett sem. 2023. decemberében a kedvezményekkel növelt mediánbér még 342 800 forint volt. 2024. novemberében (ez a legfrissebb KSH adat) már 383 400 forint volt ugyanezen összeg. 2023. év végén a mediánbér 29,64 százalékát tette ki egy átlagos lakáshitel törlesztőrészlete, egy évvel később ez az arány 35,68% volt. Ez 6,04 százalékpontos emelkedésnek felel meg, ami természetesen nem elhanyagolható, de visszanézve a kölcsönösszeg emelkedésére egy sokkal barátibb, kezelhetőbb változásnak tűnik.
Nagyon fontos, hogy mindenki megtalálja a számára legkedvezőbb ajánlatot, ugyanis a legolcsóbb és legdrágább lakáshitel kamata között akár 1,20 százalékpont különbség is lehet, ami törlesztőrészletben 8,6% különbséget eredményezhet. Érdemes tehát hiteligénylés előtt alaposan szétnézni az ajánlatok között.