Július 1-től már a szabad felhasználású hiteleket is középárfolyamon törleszthetjük. A 2013 év végén elfogadott hitelintézeti törvény értelmében a középárfolyamon történő törlesztést kell alkalmazni a deviza alapú szabad felhasználású hitelekre is. Vagyis a mai naptól ők is MNB-árfolyamon vagy a bank középárfolyamán törlesztik a hitelüket.
A deviza alapú hitelek esetében a lakáscélú hitellel rendelkezők eddig előnyt élvezhettek a szabad felhasználású hitelesekkel szemben, mivel ők vagy MNB közép árfolyamon, vagy a pénzintézet által jegyzett közép árfolyamon törlesztettek minden hónapban. A szabad felhasználású hitellel rendelkezők ennél (jellemzően 1-2%-kal) magasabb deviza eladási árfolyamon kellett, hogy teljesítsék a kötelezettségeiket. Ebben most egységesítésre került sor, és minden jelzáloghitellel rendelkező adós, valamint lakáscélú pénzügyi lízingszerződéssel rendelkező ügyfél (ez utóbbit tekintve nem történt módosítás) közép árfolyamon törleszthet.
Minden bank maga dönti el, hogy melyik árfolyamot alkalmazza:
- MNB hivatalosan közzétett devizaárfolyam
- a bank saját deviza középárfolyama
Fenti árfolyamok valamelyikét kell alkalmazni akkor is, ha egyszeri, nagyobb összegű betörlesztés történik. Ez lehet részleges, vagy teljes előtörlesztés egyaránt.
Július 1-jei állás szerint az MNB középárfolyama:
- CHF 255,26 Ft
- EUR 310,19 Ft
A kereskedelmi bankok deviza középárfolyama svájci frank esetében átlagosan 255,43 Ft, míg euró esetében 310,19 Ft. Vegyük észre, hogy a bankok középárfolyama igen csekély mértékben tér el az MNB középárfolyamától.
Ma már szerencsére nem kell az árfolyamkockázattal számolnunk, ha hitelfelvételt tervezünk. Kalkulátorunk segítségével Te is megtalálhatod a számodra legmegfelelőbb konstrukciót!
Bátran kijelenthetjük, ez könnyebbséget jelent minden devizában eladósodott ügyfélnek, de ettől nem oldódnak azok fizetési problémái, akiknek eleve nehézséget okoz a havi kötelezettség teljesítése.
Érzékelhető előnyre lehet szert tenni, ha valaki nagyobb összeggel csökkentené a fennálló tartozását és ezzel várt mostanáig. Átlagosan 2 forintos árfolyamkülönbséggel számolva, ez milliónként 8.000 Ft körüli összeget jelent.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.