Jelentős élénkülést mutat a lakosság hitelfelvételi kedve. Mondhatni töretlen mind a személyi kölcsönök, mind a jelzáloghitelek terén. A megfelelőt kiválasztani ugyan egyszerűnek tűnik, de a gyakorlatban ez nem ilyen egyszerű. Ingatlanfedezettel, vagy anélkül? Mikor célszerű a személyi kölcsön és mikor a jelzálog fedezetes hitel?
Ma már a legkedvezőbb kamatozású személyi kölcsönök 9-10% közötti kamattal is elérhetőek. Az ingatlan fedezetes, szabad felhasználású hitelek esetében pedig 4,5-7,5% között mozog az átlagos kamat.
Aki nem tartozik azon szerencsések közé, akik akár 9%-os kamattal is kaphatnak személyi kölcsönt, rosszabb esetben 14-17% körüli kamatot is fizethetnek a hitelért.
Az ő esetükben például egyáltalán nem elvetendő az ingatlanfedezetet meggondolni… persze, ha van.
Kalkulátorunk segítségével kiválaszthatod a számodra megfelelő hitelkonstrukciót.
Hirdetés
Hirdetés
Miért nem vesz fel akkor mindenki szabad felhasználású hitelt?
Ennek számtalan oka lehet.
- Nincs ingatlanfedezet
- Nagyon gyorsan kell a pénz
- Nem elfogadható ingatlanfedezet (pl. vályog)
- Alacsonyabb összegre van szükséged
- Nincs tartalék az induló költségekre
Melyik a jobb?
Ez pont annyira nem megválaszolható, mintha azt kérdeznénk, hogy az alma, vagy a banán finomabb-e. Neked ez, nekem az, mindenkinek más. A varázsszó a személyre szabottság! Mindig azt kell szem előtt tartani, hogy neked, a te élethelyzetedre melyik a megfelelő.
Az azonban elmondható, hogy egy millió forint alatt a járulékos költségek miatt jobban megéri személyi kölcsönt felvenni. Nagyobb összegnél már érdemes elgondolkozni a jelzálog fedezetű hitelen is.
Vessük össze a két hiteltípust!
A legideálisabb esetben havi 2 000 forint a különbség a két legjobb ajánlat között. Ez igazán nem sok! Ráadásul az ingatlanfedezetes hiteleknél még jelentős tételt képeznek az induló költségek, amivel a személyi kölcsönök esetében nem kell számolni.
Természetesen akciót elég sűrűn meghirdetnek a bankok, ezért ezt sem árt figyelni.
1 millió forintos szabad felhasználású hitel esetében ezek a költségek – azt feltételezve, hogy nincs díjelengedési akció – összesen kb. 80-90 ezer forintra rúgnak.
Személyi kölcsön esetében ezek közül csak a szerződéskötési díjjal kell számolni – azt feltételezve, hogy nincs díjelengedési akció -, ami legfeljebb 10 ezer forint.
Hogyan válassz jól?
Mindkét hiteltípust többféle célra is felhasználhatod. A személyi kölcsön nagy előnye, hogy minimális ügyintézéssel gyorsan – banktól függően akár néhány óra alatt – hozzá lehet jutni a kölcsönösszeghez. Éppen ezért az átmeneti pénzhiány esetén célszerű igényelni.
Ahogy az a fentebb leírtakból és bemutatottakból is kiderül, 1 millió forintnál még nem feltétlenül érdemes elzálogosítani a lakásodat!
Nagyobb összegnél viszont már egyéb korlátai is vannak a személyi kölcsönnek. Ennél a hiteltípusnál ugyanis átlagosan a jövedelmed 6-9szeresét hagyják jóvá. Ha tehát van 250 ezer forint nettód, akkor a legoptimálisabb esetben is 2 millió forint körüli összeget kaphatsz.
Ingatlanfedezet bevonása esetén a jövedelmeden túl a felajánlott ingatlan értékét is nézik. Szintén 250 ezres jövedelem mellett egy 10 millió forint értékű lakásra átlagosan 5-6 millió forint jelzáloghitelt is kaphatsz.
Gondolt tehát végig, hogy pontosan milyen célra és mekkora hitelt szeretnél! Csak így hozhatsz jó döntést!