Emelkedik a rövid futamidejű lakossági állampapírok kamata. Egy-két éves futamidőre már évi 9-9,5 százalékos kamatot lehet elérni. Ennek ellenére rövid futamidőre még mindig találhatunk kedvezőbb állampapírt is.
A kamatemelkedések korszakát éljük, ez azonban nem mindig jelent rosszat. Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. ugyanis megemelte a rövid futamidejű lakossági állampapírok kamatát.
Az érintett kötvényekre december 12-től érvényes kamat:
- Az Egyéves Magyar Állampapír kamata 7,0 százalékról 9,0 százalékra emelkedik.
- Az egyéves futamidejű Kincstári Takarékjegy éves kamata 7,0 százalékról 9,0 százalékra emelkedik.
- A két éves futamidejű Kincstári Takarékjegy éves kamata 7,5 százalékról 9,5 százalékra emelkedik.
10 millió forint befektetése esetén egy év alatt összesen 200 ezer forintot nyer az a befektető, aki kivár december 12-ig. (Az Egyéves Magyar állampapír két százalékos kamatemelkedésével ugyanis ennyit nyerhetünk 10 millió forinton.)
Hirdetés
Hirdetés
Mennyire kedvező ez a 9 százalékos éves kamat?
A betétekkel összehasonlítva a konstrukció kifejezetten kedvező: 9 százalékos éves kamat mellett standard lakossági betétet nem igazán találni. Ugyanakkor akad egy-két extra ajánlat, ami már vetekedhet a kérdéses papírral. Például a Cetelem Bank a takarékszámláján elhelyezett összegre lekötés nélkül is évi 9 százalékos kamatot kínál.
Az egy és két éves futamidejű lakossági állampapírok kamata érdemben emelkedett, ettől függetlenül nem feltétlenül ezek a lakossági állampapírok lesznek a legkedvezőbbek rövid futamidőre. A 7 éves futamidejű Prémium Magyar Állampapír még mindig remek alternatíva lehet rövid futamidőre is.
Az inflációkövető prémium állampapír induló kamata ugyanis évi 16,00%. Ezt követően pedig az előző évre érvényes inflációt 1,5 százalékponttal megnövelten fizeti ki a megtakarítás. Ez a jegybank inflációs várakozásai alapján 18,8 százalékos kamat is lehet. (Az MNB által 2023-ra 15,0-19,5 százalékos inflációt vár, ennek középértéke növelve 1,5 százalék kamatprémiummal eredményezi a 18,8 százalékot.)
10 millió forint befektetése esetén az inflációkövető papír választásával már egy év alatt is 11,5 millió forintot tudnánk kivenni. A nyereség kiszámításánál a 1 százalékos értékesítési költséggel is számoltunk. Az Egyéves Magyar Állampapír (1 MÁP) választásával a kamatemelést követően is „csak” 10,9 millió forintunk jönne össze egy év alatt. Vagyis az inflációkövető konstrukcióval a rövid futamidejű állampapírok kamatváltozása ellenére is – mintegy 600 ezer forinttal nagyobb hozam érhető el.
Megéri a korábban vásárolt egy éves futamidejű állampapírt lecserélni?
Természetesen előfordulhat, hogy valaki mindezek ellenére egy éves futamidejű állampapírt választ. (Például nem szereti a tényleges kamat nagyságában rejlő ilyen szintű bizonytalanságot sem.) Ebben a helyzetben is felmerül azonban egy kérdés: a korábban vásárolt 1 MÁP-ot megérheti eladni és bevásárolni az új konstrukcióba?
Példaként induljunk ki abból, hogy a 2023. szeptember 27-én lejáró K2023/39 papírt vásároltunk 10 millió forint értékben. A konstrukció nettó visszaváltási árfolyama jelenleg 99 százalék: a kamatokkal együtt 10 038 080 forintot kapnánk. Ha ebből az összegből vásárolnánk az új 1 MÁP-ból, akkor 2023 december 20-án 10 941 507 forintot kapnánk.
Ha megtartjuk a papírt a szeptember 2023 szeptember 27-ei lejáratig, akkor 10 700 000 forintot kapnánk. Ha ezt az összeget akkor be tudnánk fektetni évi 9 százalék mellett, akkor december 20-ra 10 921 622 forintot érne a befektetésünk. Vagyis 20 ezer forinttal többet profitálhatunk a váltással, az más kérdés, hogy ez a minimálisnak tekinthető extra bevétel megéri-e a befektetett időt, vagy sem.