Érdemes lecsekkolnod év végén a bankszámládat! (x)

Érdemes lecsekkolnod év végén a bankszámládat! (x)
Hirdetés

Cikk2024-12-04
 

Az év vége mindig kicsit a számadás, az összegzés ideje, így van ez a pénzügyeket illetően is. Érdemes lehet például ellenőrizni a bankszámlád költségeit, hogy mennyit költesz bankolásra, de ha elégedetlen vagy az aktuális bankod szolgálttásaival, akár bankot is válhatsz. Adunk ehhez néhány hasznos tippet.

1. Ne hanyagold el a bankszámládat

Bár a havonta papíron vagy elektronikusan érkező számlakivonatok minden tranzakciót és díjat tartalmaznak, valljuk be, ezeket kevesen szokták alaposan átbogarászni. Ezért is kapunk minden év januárjában egy éves díjkimutatást, ami összesítve, jól átlátható formában megmutatja, hogy mire, mennyit költünk. De miért várnánk januárig, amikor az ünnepek alatt talán kicsit több időnk van átgondolni a dolgainkat? Már csak azért sem érdemes halogatni a dolgot, mert azon túl, hogy esetleg pénzt takaríthatunk meg, egy jó banki szolgáltatás nagyon meg tudja könnyíteni a mindennapjainkat.

Hirdetés

2. Használd ki a jóváírásokat

Sok bank jóváírási akciókkal csábítja az ügyfeleket, ami azt jelenti, hogy a számlanyitást követően, amennyiben a meghatározott feltételek teljesülnek, akár több tízezer forintot írnak jóvá a bankszámlán. A Raiffeisen Bank például 50 ezer Ft jóváírást ad azoknak, akik 2024. december 18-ig számlát nyitnak náluk, valamint egy év hűségidőt vállalnak. Ezen kívül akár 10 ezer Ft visszatérítésre is szert tehetnek a karácsonyi vásárlásaik után, valamint 3 havi ingyenes RTL+ előfizetést kapnak ajándékba, amivel nézhetik az európai csúcsfoci meccseit és a sok-sok szórakoztató sorozatot.

3. Gondold át, hogy mire is van szükséged

Bár sok helyen olvasni arról, hogy mennyit fizet egy átlagos magyar a banki szolgáltatásokért, ennél érdekesebb, hogy a számodra szükséges szolgáltatások hol érhetők el a legjobb ár/érték aránnyal. Ha például zömében a mobilodon bankolsz, akkor nagyon nem mindegy, hogy jól használható-e a mobilbanki alkalmazás, mint ahogy az sem, hogy milyen díjai vannak a net- és mobilbanki szolgálatásnak, az elektronikusan indított tranzakcióknak.

Éppen ezért első lépésben mindenképp gondold végig, hogy mire van szükséged. Kezdd azzal, hogy megnézed, milyen tranzakcióid vannak jellemzően: eseti átutalás, csoportos beszedések és állandó átutalások, belföldi vagy külföldi készpénzfelvétel, kártyás vásárlások stb. – hogy szükséged van-e devizaszámlára, esetleg van-e megtakarításod, amit szeretnél a számlavezető bankodnál tartani?

Az sem mindegy, hogy mobil- és netbankot használsz, vagy inkább bankfiókokban intézed az ügyeidet. Például, ha jellemzően mobilon bankolsz, akkor sok esetben push üzenetekkel kiválthatók az SMS-ek, amivel havonta akár több ezer forintot is megspórolhatsz.

A megfelelő bankkártya megtalálása sem feltétlenül egyszerű, ha sokat utazol, akkor jól jöhet például egy beépített utasbiztosítás, vagy éppen a reptéri prémium szolgáltatások használata. És akkor még nem beszéltünk a hitelkártyákról, amelyek például autóbérlésnél tehetnek jó szolgálatot, de az ezekhez kapcsolódó pénzvisszatérítési akciókat is sokan szeretik.

4. Keresd meg a neked való bankszámlát

Ha tudod, hogy mire van szükséged, akkor a következő feladat a megfelelő bankszámla megkeresése a bankodnál, vagy akár a bankváltás, ha úgy látod, ezzel jársz a legjobban. Használhatod akár a bankszámla-összehasonlító oldalak valamelyikét, amelyek több bank ajánlatait versenyeztetik meg egymással az általad megadott használati szokások alapján.

A váltástól nem kell tartanod, mert évek óta létezik az úgynevezett egyszerűsített bankváltás intézménye, így elég nyilatkoznod az új bankodnál, ők pedig még a korábban beállított csoportos beszedéseket és állandó átutalásokat is átvezetik az új számládon.

5. Így kaphatsz jobb kondíciókat

Az optimális bankszámla megtalálásakor nagyon nem mindegy, hogy te magad mit vállalsz. Hűségidővel például kedvezményeket kaphatsz, mint ahogy az is kedvezőbb díjakat ér, ha a számlára rendszeresen jóváírás, jövedelem érkezik. Ennek összege sem mindegy azonban, a nagyobb érkeztetett jövedelem jellemzően nagyobb kedvezményt ér. Jó tisztában lenni azzal, hogy nem feltétlenül azzal jársz a legjobban, a nincs számlavezetési díj, mindenképpen nézd meg a tranzakciók és a bankkártya költségeit is.

6. Szükséges van folyószámlahitelre?

Sokaknak van folyószámla-hitelkerete, ami gyors és rugalmas segítség lehet akkor, ha váratlan kiadással szembesülsz. Bankszámla választásnál érdemes lehet ezzel kapcsolatban is tájékozódnod, mert az egyes bankoknál nem csak a kamat, hanem az elérhető maximális hitelkeret nagysága is különböző lehet.

A cikk a Raiffeisen Bank támogatásával készült

Hirdetés