Csalókra figyelmeztet a rendőrség, akik ügyes trükkel megszerzik a gyanútlan emberek bankszámla és bankkártya adatait, hogy azután pénzt emeljenek le a számlájukról. Mutatjuk, hogy mivel próbálkoznak.
Több jelzés érkezett arról, hogy sokakat hívtak fel magukat banki alkalmazottaknak – jellemzően bankbiztonsági vezetőnek – kiadó személyek telefonon – olvasható a rendőrség facebook oldalán. A csalók arról tájékoztatják őket, hogy „hackertámadás” érte a bakszámlájukat vagy nagy összegű vásárlást kezdeményeztek a bankkártyájukkal.
A hiba elhárítása érdekében három dolgot kérnek:
- adják meg bankkártyájuk adatait,
- telepítsenek egy programot a számítógépükre,
- adják meg a netbankba történő belépéshez szükséges adataikat.
Mindezek után a csalók jogosulatlan fizetéseket tudnak kezdeményezni. A letöltött program ráadásul távoli elérést biztosít a sértett számítógépéhez, amin keresztül könnyedén hozzáférnek az ott elmentett netbanki felhasználói nevekhez, jelszavakhoz. Ha esetleg be van állítva a kétfaktoros hitelesítés, az SMS-ben kapott kódot is elkérik, így utalást tudnak kezdeményezni.
Hirdetés
Hirdetés
Hogyan kerülhető el, hogy csalás áldozatai legyünk?
- A bankok soha nem hívják fel ügyfeleiket azzal, hogy adják meg e-mailben vagy telefonon a bankkártyához tartozó adataikat! Ha valaki ilyet kér, akkor az biztosan csaló. Természetesen a banki vagy más pénzügyi szolgáltatók fizetési oldalain a bankkártya adatok megadhatók, hiszen ez szükséges ahhoz, hogy az interneten tudjunk fizetni. Ezek azonban biztonságos felületek.
- Ne telepítsünk semmilyen alkalmazást számítógépünkre vagy telefonunkra egy idegen személy kérésére!
- A mobilalkalmazásokat mindig a hivatalos alkalmazás-áruházból töltsük le!
- Felhasználói fiókjainknál (levelezési, banki, közösségi oldalak) állítsunk be a kétfaktoros (kétlépcsős) azonosítást, így önmagában a jelszó nem lesz elég a belépéshez.
A csalók módszere egyébként az, hogy megpróbálnak ránk ijeszteni, hogy hirtelen, megfontolatlanul cselekedjünk. A rendőrség tapasztalata szerit az alábbi üzenetekkel próbálkoznak például:
- FRISSÍTSD JELSZAVAD az alábbi linken!
- LÉPJ BE A FIÓKODBA, ellenkező esetben 24 órán belül törlődik!
- A mellékelt számla befizetéséhez a linken ADD MEG A BANKKÁRTYA-ADATAIDAT!
Ha ilyet vagy hasonlót kapunk, legyünk óvatosak és fogjunk gyanút!