Az NGM közleménye alapján novemberben 90 százalékkal többen igényeltek beruházási célú Széchenyi Hitelt, mint egy hónappal korábban. A hatalmas érdeklődés vélhetően a kamatcsökkenésnek köszönhető, hiszen a Széchenyi Kártya Programban a beruházási célú konstrukcióknál a kamatot 5 százalékról 3,5 százalékra mérsékelték.
Az NGM oldalán megjelent közlemény alapján a Széchenyi Kártya Program beruházási célú kölcsönei iránt megugrott az érdeklődés az elmúlt időszakban. A programban novemberben 1714 hiteligénylést nyújtottak be összességében 49,3 milliárd forint összegben. (Előbbi 90 százalékkal, utóbbi pedig 81 százalékkal haladta meg az októberi értéket.)
Valamennyi beruházási hitel iránt nőtt az érdeklődés
Gyakorlatilag a beruházási célú Széchenyi hitelek mindegyike iránt megugrott a kereslet. A klasszikus Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ esetében összességében 57 százalékkal nőtt az igényelt kölcsönösszeg egy hónap alatt. Az egy vállalatra jutó átlagos kölcsönösszeg pedig 87,8 millió forintról 116,5 millió forintra emelkedett.
Az Agrár Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitel Max+ esetében is komoly fellendülést hozott a novemberi hónap: októberhez képest 81 százalékkal magasabb volt az igényelt összeg, ami így összességében meghaladta a 4 milliárd forintot.
A legnagyobb fellendülés a Széchenyi Lízing Max+ esetében volt látható. Az igénylők száma novemberben elérte az 1345 darabot, ez 110 százalékkal haladta meg az egy hónappal korábbi értéket. A havi igényelt kölcsönösszeg pedig 10,2 milliárd forintról 21,8 milliárd forintra nőtt.
Hirdetés
Hirdetés
A kamatcsökkenés állhat a háttérben
Az érdeklődés fellendülése mögött nem kis részben a beruházási célú Széchenyi Kártya esetében látható kamatcsökkenés állhat. A kamatot ugyanis ezen cél esetében 5%-ról 3,5%-ra mérsékelték.
De mit eredményezhet ez a kamatcsökkenés? Nézzük meg ezt egy 87,8 millió forint összegű, 10 éves futamidejű Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ esetében. Induljunk ki abból, hogy a vállalat kihasználná a maximális, két éves türelmi időt.
- Az új, 3,5%-os kamat mellett a türelmi idő alatt fizetendő törlesztőrészlet 256 ezer forint lenne. (A korábbi 5%-os kamat mellett ez a részlet 365 ezer forint lett volna.)
- A két éves türelmi időt követő teljes – tőkét is tartalmazó – törlesztő 1 050 000 forint körül alakulna. Ezt kellene 8 éven keresztül rendezni. (A korábbi 5%-os kamat mellett ez a részlet 1 111 000 forint lett volna.)
A kamatcsökkenés miatt a kérdéses hitelnél összességében a 10 év alatt 8,5 millió forintot spórolhat egy vállalkozás. Ez a kamatcsökkenés is magyarázhatja az igényelt kölcsönösszeg emelkedését. Hiszen a nagyobb beruházáshoz és emelkedő kölcsönösszeghez képest arányaiban a havi hitelköltségek kisebb mértékben emelkednek. Vagyis a kamatváltozás részben ellensúlyozza az emelkedő kölcsönösszegből eredő kiadástöbbletet.