Ha szűkösen is, de van még időd, ha az állami adó-visszatérítést ki akarnád minél jobban használni. A pénztárakra érvényes akár 150 ezer forintos segítség a nyugdíjban jöhet majd a legjobban, ergo érdemes időben a tettek mezejére lépni. Az önkéntes nyugdíjpénztárak gyakorlatának jártunk utána, a lényeg, ha csekken fizetsz be, akkor napokon belül juss dűlőre, de ha átutalással vagy bankkártyával fizetnéd az összeget, akkor még két hét áll rendelkezésedre.
Indul a hajrá a 150 ezerért
Javában benne vagyunk már az év végi megtakarítási hajrában, aki az év eddigi részében nem is nagyon foglalkozott a pénzügyeivel, most biztosan átnézi legalább a szolgáltatójától kapott leveleket, esetleg a netes felületen átböngészi a számláját.
Számtalan ok miatt gondolkozhatunk el azon, hogy a friss pénzeinket hol parkoltassuk, például: nem vagyunk megelégedve a szolgáltatónkkal, most jár éppen le egy nagyobb megtakarításunk, az év végi prémiumot és/vagy bónuszt már a kezünkben érezzük.
Lényeg a lényegben, hogy van több olyan megtakarítási lehetőség is, amivel komoly adókedvezményt érhetünk el, miközben nem kötik ki azt, hogy rendszeresen nagyobb havi összeg mellett tegyük le a voksunkat, vagyis rendkívüli befizetéseket is bármikor teljesíthetünk.
A képbe illik hagyományosan az összes nyugdíjcélú-megtakarítás, viszont ha az alábbi tényezők fontosak számunkra, akkor az önkéntes nyugdíjpénztár lehet számunkra a végső befutó:
- már akár havi néhány ezer forinttal is elindítható
- a befizetésekre 20%-os adó-visszatérítés szerezhető (maximum 150 ezer forint értékben)
- helyettünk profik fektetik be a pénzünket
- olcsóbban jöhet ki, mint bankszámlát vezetni
- szükség esetén nyugdíj előtt is pénzhez juthatunk
- kedvezményezettet is megjelölhetünk
Bármekkora összegről is legyen szó, érdemes még most dönteni, hiszen a 2017-es adóbevallásban nyilatkozva minden befizetett 100 forintunkat megtoldja az állam 20 forinttal. A mai ínséges időkben ez nagyon jól jön, annak is, aki a havi minimális összeget gyűjti, de annak is, aki a 150 ezer forintos adó-visszatérítést akarja kihasználni.
Másodpercek alatt kiszámolhatod, hogy neked mennyit hozhat a konyhára a nyugdíjpénztár!
Hirdetés
Hirdetés
Tikk takk jár az óra, két hét van már csak hátra
Bő egymillió tag van hivatalosan az önkéntes nyugdíjpénztárakban, és mivel az átlagos havi befizetés a statisztikák szerint csak néhány ezer forintos, valószínűleg sokan vannak, akik az év végére halogatják a nagyobb befizetéseket.
Ezzel semmi probléma sincsen, ugyanolyan elbírálás alá esnek, mint a többi befizetés. Fő előnyük az, hogy még az adott évben növelhetjük a lehívható adó-visszatérítés nagyságát. Ebben az évben december 31-e szombatra esik, vagyis 30-a péntek az az utolsó nap, amikor még a pénztárhoz beérkezett befizetések után jogosultak vagyunk a befizetett adónkból visszatérítésre.
Az idő pénz, ami a mostani helyzetre lefordítva azt jelenti, hogy még bő két hét áll rendelkezésünkre, hogy az állami ingyen pénzre szert tehessünk. Több módja is van annak, hogy a pénztár felé a befizetésünket teljesítsük, ezek közül néhány:
- csekk formájában
- átutalással
- bankkártyás befizetéssel
- készpénzben
Egy dologra kell nagyon ügyelnünk, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés az év végén. Csak azok után az összegek után jár nekünk a 20%-os (maximum 150 000 forintos) adó-visszatérítés, ha az év utolsó napjáig az a pénztárhoz megérkezik.
Kérdésünkre több pénztárnál is azt javasolták, hogy a csekkes befizetési módnál, legalább két hetet adjunk a befizetések beérkezésére, vagyis ha ezt választottuk, akkor napokon belül kifuthatunk az időből.
A mai világban nem újdonság, ha valaki rendszeres átutalással teljesíti a befizetéseit, sőt vannak olyan pénztárak, ahol már egyedi bankkártyás befizetési mód is él, mintha csak egy netes vásárolásról lenne szó. Ezeknél az általános javaslat, hogy 2-3 munkanappal az év vége előtt lépjünk, vagyis december 27-én vagy 28-án.
Bár találkoztunk olyan pénztárral, ahol a későn ébredők még 29-éig is kivárhatnak, de ezt nem javasoljuk. Az év utolsó hetébe érve már biztosan tudhatjuk, hogy mekkora összeget fordíthatunk a számlánk gyarapítására, így ne kockáztassunk. Időben lépve ugyanis már tavasszal a pénztári egyéni számlánkon lehet az adó-visszatérítés.