Gépjármű biztosítás: KGFB és CASCO. Mi a különbség közöttük?

Gépjármű biztosítás: KGFB és CASCO. Mi a különbség közöttük?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-12-04
 

Valószínűleg mindenki hallott már ezekről a gépjármű biztosításokról, aki személygépjárművel rendelkezik. De vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy mi a különbség a KGFB (kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás) és a CASCO között? Ennek jártunk utána.

A két gépjármű biztosítás között a legfontosabb különbség, hogy a kötelező felelősségbiztosítás megkötése minden forgalomba helyzett gépjárműre kötelező, és a CASCO megkötése pedig bár ajánlott, de szabadon választható.

Mit kell tudni a KGFB-ről?

Ha kárt okoztunk, akkor a KGFB állja a másik, vétlen gépjármű helyreállítását, és a vétlen sofőr esetleges személyi sérüléséből eredő kárkifizetést is. Ha kár keletkezik, akkor a károkozó biztosítója fedezi a kárkifizetést. Vagyis, ha saját hibádból eredő baleset történik, akkor a saját biztosításunk fogja fedezni a kártérítést, amiből azonban akkor sem részesülhetünk, ha a tulajdonunkban lévő jármű is sérült. Viszont, ha osztott felelősségű baleset történik, akkor élhetünk kárkifizetéssel.

A kötelező biztosítás egyrészt dologi károkat fedez, például a sérült jármű javítását vagy az autómentés díját, de akkor is térít a biztosító, ha a baleset során kidöntöttünk egy kerítést, vagy kárt okoztunk bármilyen egyéb magántulajdonban. Amennyiben a járművekben – akár a károkozó járműben – utazók személyes holmija sérült vagy megsemmisült, a kötelező biztosítás ezeknek az értékét is megtéríti.

Hirdetés

Hirdetés

Mire jó a CASCO?

Ha rendelkezünk CASCO-val, akkor ez a biztosítás fogja fedezni a saját autónkban keletkezett károkat. Amennyiben a balesetet mi okoztuk, de nincs CASCO biztosításunk, saját költségen kell rendeznünk a keletkezett kárt.

A CASCO biztosítás díja általában magasabb, mint a kötelezőé. Fontos, hogy a KGFB-vel ellentétben a CASCO megkötése csak a gépjármű bizonyos életkoráig lehetséges. Ez a biztosítótól függően többnyire 10, 12 vagy 15 év.

Mire köthető CASCO?

Az alapbiztosítást jelentő elemi káron, töréskáron, üvegkáron és lopáskáron kívül köthetünk a casco biztosításhoz:

  • baleset-,
  • poggyászkár-,
  • kátyúkár-,
  • kölcsöngépjármű-,
  • rágcsálókár-,
  • asszisztencia-,
  • hibás tankolás-,
  • jogvédelem-,
  • újérték-térítés biztosítást is stb.

De ezen felül még rengeteg plusz kiegészítő elérhető, ami a biztosítási ajánlatoknál eltérő lehet a piacon.

Fontos!

A CASCO biztosítások fontos eleme az önrész, amelynek megállapítása történhet fix forintos összegben, százalékos mértékben, vagy mindkettőben. Az önrész mértéke befolyásolja a biztosítási díjat és a kártérítés várható összegét, ezért a biztosítás megkötése előtt mindig tájékozódj a lehetőségeidről!

A KGFB-k tartalmilag nagyrészt minden biztosítónál megegyeznek, de a CASCO biztosítások között jelentős különbségek vannak.

Emiatt is érdemes biztosítási alkusszal egyeztetni, illetve, hogy megtaláljuk a számunkra legjobb verziót, hiszen nem mindegy, hogy csak egy koccanásos károk javítására szolgáló casco biztosítást szeretnénk kötni, vagy egy olyan változatot, ami lopásra, elemi kárra, sérülésre és a fentebb felsorolt egyéb károk esetén egyaránt térít.

Ötlet
Ha érdeklődsz a gépjármű biztosítás, vagy más biztosítások iránt, töltsd ki az alábbi formot és szakértőnk hamarosan felveszi veled a kapcsolatot!
 
Megkeressük számodra a legkedvezőbb lakásbiztosítást!
  • Hogy ne fizess túl sokat a biztosításodra!
  • Hogy ne fizess felesleges szolgáltatásokért
  • Hogy a biztosítás fedezze az esetleges károk költségét
A lenti gomb megnyomásával elfogadom az adatvédelmi tájékoztatóban
Hirdetés
Hirdetés