Az utóbbi években nem panaszkodhatnak a vállalkozások, akadt bőven kedvezményes hitellehetőség, fix 2,5%-os kamatozású Növekedési Hitel, 5%-os kamattámogatással bíró Széchenyi Hitelek, és most itt az új 0%-os hitellehetőség, mely újból mindenkit felvillanyoz.
Az, hogy a hitel kvázi ingyen lesz, nem jelenti azt, hogy megszerzésének nem lesznek feltételei sem. (Akármennyire is az a mondás, hogy a kedvezményes hitelek köréből eddig kiszorult KKV-kat hivatott támogatni az EU által biztosított lehetőség.)
Milyen általános elvárásokkal, feltételekkel kell szembenéznie egy vállalkozásnak, ha labdába szeretne jutni a hitel megszerzésénél?
Az EU-s forrásból biztosított 0%-os hitel pontos feltételei még nem ismertek. A hitel kiosztására jogosítvánnyal rendelkező, MFB Pontokat üzemeltető bankok saját hitelterméket dolgoznak ki a program keretében nyújtható beruházási hitelekre (támogatott projektek köre, elvárt fedezeti struktúra, stb.), melyek igénybe vehetők:
- forint alapon,
- 1 millió és 600 millió forint közötti nagyságban,
- akár 15 éves futamidőre is.
A beruházási hiteleknek azonban vannak általános feltételei, a 3 fő szabály a következő:
- 30%-os önerő minden beruházási hiteligény esetében elvárt. Ettől lehetséges némi eltérés a beruházás típusának függvényében, de jóval kevesebb mértékre nem igazán számíthatunk.
- Fontos, hogy a beruházás, de legalább a beruházó cég egyéb tevékenységéből származó profit fedezze az éves kamat és tőke fizetési kötelezettséget (adósságszolgálatot) – itt nagy jelentőséggel bír a megállapított futamidő, hiszen minél hosszabb távon fizetjük a tőkét vissza, annál alacsonyabb az éves adósságszolgálat. Figyelem itt a már meglévő hitelek fizetési kötelezettségeivel is kalkulálni kell!
- A hitelt igénylő cég tulajdonosa, illetve szakmai vezetése megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkezzen a beruházással kapcsolatosan. Ha például ingatlanfejlesztésbe szeretnénk fogni, igen lényeges szempont az, hogy előtte volt-e már hasonló jellegű sikeres projektünk. Ha maga a vállalkozás, illetve tulajdonosa még nem vett részt ilyen jellegű beruházásban – de mondjuk annak vezetője igen, – biztosak lehetünk benne, hogy a bank nem fog megelégedni a lakások eladásából származó árbevétellel. Ilyenkor elvárás, hogy a hiteligénylő társaság, vagy annak kezese rendelkezzen olyan profit tartalmú tevékenységgel, mely szükség esetén fedezi a kötelezettségeket.
Amikor beruházáshoz kapcsolódó hitelfelvételt tervezünk cégünkkel, ezeket a pontokat mindenképp szükséges végig gondolnunk, így készülve a kecsegtető 0%-os hitellehetőségre.
Ha szeretnéd megtudni, hogy vállalkozásod milyen nagyságú hitelre számíthat, használd a Bankmonitor.hu vállalati hitel-kalkulátorát és kérd kollegáink segítségét!