Ha teheted, mindenképpen érdemes kihasználni a maximális állami adóvisszatérítést a nyugdíjmegtakarításokra. Megmutatjuk, mekkora havi megtakarítással érheted ezt el, így nem kell év végén egyben befizetned a teljes összeget.
Milyen előnyei vannak a havi megtakarításnak?
A rendszeres havi megtakarítás egyik legnagyobb előnye, hogy szokást alakít ki. Ha minden hónapban félreteszel egy meghatározott összeget, az idővel olyan természetessé válik, mint a rezsiszámlák vagy a bevásárlás. Egy jól kialakított pénzügyi rutin pedig hosszú távon jelentős pénzügyi előnyökkel járhat, hiszen a folyamatos megtakarítás biztosítja, hogy mindig legyen félretett pénzed váratlan kiadásokra vagy jövőbeli céljaid megvalósítására.
Emellett a havi megtakarítások egy másik nagy előnye a kockázat csökkentése. Ha egy befektetésre egyszeri nagy összeget költesz, előfordulhat, hogy éppen egy kedvezőtlen piaci időszakban vásárolsz, amikor az árak túlértékeltek. Ezzel szemben, ha rendszeresen, havonta fektetsz be, a bekerülési ár több részletből tevődik össze, így átlagolódik a vételi árfolyamod. Ez a módszer segít csökkenteni annak kockázatát, hogy rossz időpontban vásárolj be egy adott eszközből.
Végső soron a havi megtakarítás egy biztonságos és tudatos stratégia, amely segít megalapozni a pénzügyi stabilitásodat, miközben minimalizálja a kockázatokat.
Hirdetés
Hirdetés
Mennyit is kell befizetned havonta?
Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében évente maximum 150 ezer forint adó-visszatérítést kaphatsz. Ezt a kedvezményt akkor tudod teljesen kihasználni, ha havi 62 500 forintot fizetsz be a pénztárba. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások nagy előnye, hogy a befektetési hozamokat alacsony költségek mellett érheted el, és akár munkáltatói hozzájárulással is növelheted a számlád egyenlegét.
A nyugdíjbiztosítások esetében az éves adójóváírás összege akár 130 ezer forint is lehet, amit akkor érhetsz el, ha havi 54 167 forintot fizetsz be a biztosítási szerződésedre. A nyugdíjbiztosítás előnye, hogy egyéni szerződés alapján kötheted meg, és saját magadnak állíthatod össze a portfoliódat a szolgáltató által kínált alapokból.
A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) egy értékpapírszámla, ahol nincs kötelező havi befizetés, de ha a maximális, 100 ezer forintos adójóváírást szeretnéd kihasználni, érdemes havonta 41 667 forintot félretenned. A NYESZ előnyei közé tartozik, hogy te magad döntheted el, milyen befektetésekbe teszed a pénzed, hiszen ez egy értékpapírszámla, így a megtakarítási lehetőségek széles skáláját kínálja. Azok számára, akik megfelelő pénzügyi tudással rendelkeznek, ez egy nagyszerű megoldás, azonban akik nem jártasak a befektetésekben, azok számára nem biztos, hogy ez az ideális választás.
Ha fiatal vagy, akkor a hozam, ha idősebb, akkor a befizetés a legfontosabb
A nyugdíjmegtakarítások során a hozamok és a befizetett tőke összege életkortól függően más-más hangsúlyt kap. Fiatal korban, amikor még sok idő áll rendelkezésre, a kamatos kamat ereje jelentős vagyont építhet fel, feltéve, hogy megfelelő méretű kezdőtőke halmozódik fel.
Ha két ember egy időben, 30 évesen kezdi el a nyugdíjmegtakarítást 3%-os reálhozammal, az egyik a NYESZ maximális kihasználásához szükséges havi 41 667 forintot teszi félre, míg a másik az ÖNYP-hoz szükséges 62 500 forintot. Első ránézésre is egyértelmű, hogy a nagyobb összeget megtakarító személynek idővel jóval több vagyona lesz.
Azonban, ha a 41 667 forintot félretevő személy képes a reálhozamát 3%-ról 4,96%-ra növelni, akkor végül ugyanakkora vagyont építhet fel, mint a másik. Ez a példa jól mutatja, hogy nemcsak a befizetések nagysága, hanem a hozamok optimalizálása is kulcsfontosságú lehet a nyugdíjcélú megtakarításokban.
Fiatal korban tehát a hozamok növelése jelentős különbséget eredményezhet, hiszen a kamatos kamat hatása hosszú évek alatt érvényesül. Idősebb korban viszont már nincs elég idő arra, hogy a hozamok ugyanilyen erőteljesen dolgozzanak, így ott elsősorban a befizetések nagysága határozza meg, mekkora vagyont lehet felhalmozni.
Ugyanakkor a magasabb hozam érdekében nem szabad ész nélkül kockázatot vállalni, mert könnyen jelentős veszteség lehet a vége. Az átgondolt, kalkulált kockázatvállalás a célravezető, amelyben egy pénzügyi tanácsadó komoly segítséget nyújthat.