Mindenki szeretne saját lakásban élni. Mivel ez általában hosszú évekre szóló döntés, nem árt, ha jól körbe járjuk a témát. Nem csupán a hitellehetőségeket kell letapogatni, hanem az ingatlanpiacot is. Elhamarkodott döntésünk ugyanis sokba kerülhet.
Első lépés, hogy
válasszuk ki a környéket, ahol élni szeretnénk. Sétálgassunk a nap minden szakában a környéken, nézzük meg
milyenek a szomszédok, hol van közért, orvosi rendelő, buszmegálló. Mennyire forgalmas a környék, oda hallatszik-e például a vonat, autópálya zaja. Kutassuk fel, hogy ismerőseink közül lakik-e ott valaki és mi a véleménye, szeret-e ott lakni.
Megtörtént eset!
Egy kedves ismerősünk, aki mint mindannyian, rendkívül sokat dolgozott és csak esténként ért rá lakást nézni. Megvolt a kiszemelt lakás! Többször elment megnézni, de azt az óriási hibát követte el, hogy erre mindig csak este kerített sort. Már beköltözött a család, amikor elkeseredve hívott, hogy ebbe a lakásba sosem süt be a Nap! Nyilván, ez hamarabb is kiderülhetett volna, ha mondjuk egyszer délelőtt is megnézte volna az ingatlant.
Hogyan tovább?
Ha megvan a környék, böngészhetjük az ingatlanos oldalakat, vagy akár profi ingatlaniroda segítségét is kérhetjük. Mérjük fel, hogy árban is megfelelőek-e az ingatlanok. Tapasztalatunk szerint
legalább 3-4 hónapig tart a megfelelő lakást megtalálni. Arra készüljünk, hogy a hétvégéink és az estéink java részét ingatlan-nézelődéssel fogjuk tölteni, nagyon elfáradunk és sokszor nem a fotón látottak fogadnak bennünket a valóságban.
Nem leszünk boldogok egy olyan lakásban, aminél túl sok kompromisszumot kell kötnünk!
Nagyon hasznos az, a bankfiókokban elérhető szolgáltatás – erre szerencsére ma már egyre több pénzintézetnél van lehetőség -, ami a jövedelmünk és egyéb személyes paramétereink alapján
„előminősít” bennünket. Ez azt jelenti, hogy még mielőtt meglenne a lakás és egy halom pénzt költöttünk volna ügyvédre, megtudhatjuk meddig nyújtózkodhatunk. Az előminősítés során a bank pontosan ugyan olyan bírálatot végez, mint egy sztenderd hitelbírálat alkalmával. Vagyis a végeredmény megbízható.
Ha nem akarod végig járni a bankokat, akkor számolj, add meg adataidat és velünk is megbeszélheted a lakáshitellel kapcsolatos kérdéseidet!
Ahhoz azonban, hogy megtudjuk mire számíthatunk a hitelfelvétellel kapcsolatban, már elegendő
egy alkalmazás, amit bárhonnan elérhetünk akár a telefonunkon is. A különböző menüpontok segítségével szimulálhatunk jövőbeli kamatváltozást, megnézhetjük mit bír el a pénztárcánk, hogyan gyűjthetünk önerőt a lakásvásárláshoz.
Ha hitelből veszünk lakást, akkor a kockázatokkal is jobb, ha tisztában vagyunk. Érdemes felkészülni akár nagyobb kamatingadozásra, vagy egy esetleges újabb válság következményeire. A jövedelem csökkenése esetén hogyan fogjuk tudni fizetni a havi kötelezettségeinket.
Saját magad megnyugtatására
használd a Bankmonitor legújabb fejlesztését, a Tudatoshitelt. Könnyen, gyorsan, megtudhatod mit bír el a pénztárcád, de azt is,hogy jogosult vagy-e állami támogatásra, vagy hogy mi történik egy esetleges kamatemelkedés esetén.
Persze arról se feledkezzünk meg, hogy…
ott van az illeték, ami az ingatlan 4 százaléka, ki kell fizetni az ügyvédet és a földhivatali díjat is. Mostanában
dúskálunk a lakáshitel akciókban! Azt azonban ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy az induló költségek egy részét nekünk kell megelőlegeznünk és a bank csak sikeres ügylet esetén téríti azt vissza.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.